Διέπρεψαν δύο αθλητές από την Θεσπρωτία στον 1ο Βυρώνειο Αγώνα Δρόμου στην Ζίτσα-Ιωάννου και Χασκή ανέβηκαν στο βάθρο

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν ένας αθλητής και μία αθλήτρια από την Ηγουμενίτσα στον 1ο Βυρώνειο Αγώνα Δρόμου 10Km που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή στην Ζίτσα.

Ο Γιάννης Ιωάννου του Α.Ο.Πέστανη με κεκτημένη ταχύτητα από τον 14ο μαραθώνιο στον Ολυμπο την περασμένη Κυριακή τερμάτισε στην 2η θέση στην γενική κατάταξη με επίδοση 43 λεπτά.

Η Ερμιόνη Χασκή του Πρωτέα Ηγουμενίτσας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και τερμάτισε και αυτή στην 2η θέση στην κατηγορία των Γυναικών.

Η διαδρομή ήταν ημιορεινή (χώμα και άσφαλτος) και ακολούθησε στο μεγαλύτερο μέρος της την πορεία του φιλέλληνα Λόρδου Βύρωνα, που τον Οκτώβρη του 1809 διανυκτέρευσε στο Μοναστήρι της Ζίτσας στο δρόμο του προς το Τεπελένι για να συναντήσει τον Αλή Πασά.