ΕΠΣ Θεσπρωτίας: Η κούπα του πρωταθλητή στην Δόξα Γαρδικίου-1-0 τον Αστέρα στον τελικό του πρωταθλήματος-Μεθυσμένη πολιτεία το Γαρδίκι

Share Button

eps_thesprotias_logoΤο δεύτερο πρωτάθλημα τα τρία τελευταία χρόνια πανηγυρίζει η Δόξα Γαρδικίου. Η Δόξα επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Παραποτάμου σε ένα παιχνίδι που της αρκούσε και ο βαθμός της ισοπαλίας και έφθασε πανάξια και δίκαια στην κατάκτηση του πρωταθλήματος και πλέον θα διεκδικήσει την άνοδο στην Γ’Εθνική σε αγώνες μπαράζ.

Ο τελικός του πρωταθλήματος που διεξήχθει σε ένα κατάμεστο γήπεδο, είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι. Δυνατές μονομαχίες, πάθος και ένταση.

Η στιγμή που σε πολύ μεγάλο βαθμό καθόρισε την έκβαση του αγώνα σημειώθηκε στο 35ο λεπτό. Ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι, την εκτέλεση ανέλαβε το βαρύ πυροβολικό και πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων Γκόλιας αλλά ο πορτιέρο της Δόξας πραγματοποίησε την απόκρουση της χρονιάς κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Το “χρυσό” γκολ των νικητών σημείωσε στο 60ο λεπτό ο Τσουγγάρης με κεφαλιά εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Στο τελευταίο μισάωρο, ο Αστέρας προσπάθησε για την ανατροπή-δεν του αρκούσε ένα γκολ-χωρίς όμως αποτέλεσμα. Μάλιστα, η ομάδα του Δημήτρη Μουρούτη ολοκλήρωσε το παιχνίδι με εννιά παίκτες ύστερα από τις αποβολές των Βένου και Μητσέλου στα τελευταία λεπτά.

Η λήξη του αγώνα βρήκε ποδοσφαιριστές και φιλάθλους της Δόξας, ένα κουβάρι να πανηγυρίζουν έξαλλα την κατάκτηση του πρωταθλήματος.