ΜΠΑΣΚΕΤ: Στα πλέι-οφ ανόδου ο Πρωτέας Ηγουμενίτσας, μεγάλη νίκη επί του Σπάρτακου Ιωαννίνων-Κάλυψε το +7 της ήττας του πρώτου αγώνα

Συνεπής στο ραντεβού με την ιστορία του αποδείχθηκε ο Πρωτέας.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της σεζόν χρειαζότανε νίκη με διαφορά μεγαλύτερη των επτά πόντων κόντρα στον Σπάρτακο Ιωαννίνων, επικράτησε τελικά με 10 πόντους (71-61) και εξασφάλισε την είσοδο στα πλέι-οφ ανόδου τερματίζοντας στην 2η θέση στον Β΄ όμιλο της Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ.

Ο Πρωτέας είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, έπαιξε με ψυχή και πάθος και παίζοντας με ψυχραιμία και καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά έφθασε σε μια μεγάλη νίκη με τους παίκτες να ξεσπάνε σε έντονους πανηγυρισμούς με το σφύριγμα της λήξης.

Α ΕΣΚΑΒΔΕ: Βόρειος όμιλος: 'Αγκάλιασε' την πρόκριση στα playoffs ο Πρωτέας Ηγουμενίτσας

Ο Πρωτέας προηγήθηκε με 45-33 στο ημίχρονο. Ο Σπάρτακος αντεπιτέθηκε και μείωσε την διαφορά στους 8 πόντους λίγο πριν την λήξη. Εκεί μίλησε η ψυχή και η ψυχραιμία του Δηλαβέρη που έβγαλε 2 πολύ καλές άμυνες και με κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι πήγε την διαφορά στους 10 για το τελικό 71-61.

Από τους νικητές ο Μιχαήλ είχε 20 πόντους κάνοντας μεγάλο παιχνίδι και ο Μάλλιος 11.

Για λογαριασμό του Σπάρτακου27 πόντους πέτυχε ο συγκινητικός Λαμπρόπουλος με τον Ζήση να έχει 17

Δεκάλεπτα:Α:27-23 Β:18-10 Γ:13-11 Δ:13-17

Πρωτέας Ηγουμενίτσας(Αλεξίου):ΜΙΧΑΗΛ 20,ΜΠΙΛΙΟΥΡΗΣ 2, ΣΩΤΗΡΙΟΥ 9, ΚΑΤΣΗΣ, ΝΤΟΥΣΚΟΣ, ΜΠΕΖΑΣ, ΧΑΝΤΕΛΗΣ 8, ΔΗΛΑΒΕΡΗΣ 6, ΜΠΑΜΠΟΣ 9, ΚΡΑΝΗΣ 3, ΜΑΛΛΙΟΣ 11, ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 3

Σπάρτακος(Καϊκας-Καλλής):ΝΤΡΙΤΣΟΣ 3,ΚΟΡΔΑΣ, ΜΑΣΤΟΡΑΣ, ΖΗΣΗΣ 17, ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ 27, ΚΟΛΙΓΙΩΤΗΣ, ΚΙΜΙΣΚΙΔΗΣ 5, ΓΟΥΛΑΣ, ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ 5, ΔΗΜΟΣ 4, ΚΟΥΡΓΙΑΣ