Γλυκοκοιτάζει την άνοδο στην Β’ Εθνική ο ιστορικός Θεσπρωτός!-Πέρασε με την ψυχή στο στόμα από τα Γρεβενά (2-1) και πλησίασε στο -1 από την κορυφή!

Σε ρυθμούς Β’Εθνικής κινείται ο ιστορικός Θεσπρωτός διάγοντας τις μεγαλύτερες στιγμές της σύγχρονης ιστορίας του!

Το πλατανόφυλλο τα χρειάστηκε κόντρα στην καταδικασμένη αλλά αξιόμαχη ομάδα των Γρεβενών Αεράτων φθάνοντας δια πυρρός και σιδήρου στη νίκη με σκορ 2-1 και σε συνδυασμό με τις απώλειες των τριών πρωτοπόρων φιγουράρει στην 2η θέση σε απόσταση ενός βαθμού από την κορυφή.

Το πλατανόφυλλο έλυσε τον γόρδιο δεσμό με τον Γώγο στο 38ο λεπτό αλλά στη συνέχεια έπαιξε με τη φωτιά, δεν πέτυχε ένα δεύτερο γκολ που θα “κλείδωνε” το τρίποντο και οι μαχητικοί γηπεδούχοι που δεν είχαν τίποτα να χάσουν τιμώρησαν τον Θεσπρωτό για την υπεροψία και την χαλαρότητα που αντιμετώπισε το παιχνίδι φθάνοντας στην ισοφάριση με τον Βασιλόπουλο στο 73ο λεπτό.

Η “λύτρωση” για τον Θεσπρωτό ήρθε με τον Πόζογλου στο 90ό λεπτό με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ να εξελίσσεται σε μεγάλο πρωταγωνιστή για την ομάδα της Ηγουμενίτσας πετυχαίνοντας καθοριστικά γκολ (είχε σκοράρει δις στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Λευκίμμη).

Πλέον ο αγώνας της επόμενης Κυριακής κόντρα στον Ναυπακτιακό Αστέρα στην Ηγουμενίτσα αποκτά χαρακτήρα τελικού και σε περίπτωση νίκης ο Θεσπρωτός θα βρεθεί μια ανάσα από την άνοδο.

Το Σούλι Παραμυθιάς είχε το καθιερωμένο ρεπό ωστόσο διατηρήθηκε στην 6η θέση και ετοιμάζεται χωρίς άγχος για το τελευταίο παιχνίδι της φετινής σεζόν κόντρα στην Λευκίμμη στην Κέρκυρα.