Χωρίς άγχος στη Νέα Αγχίαλο για το παιχνίδι με τον Πύρασο ο Θεσπρωτός

Share Button

ThesprotosfcΑπαλλαγμένος από το άγχος και με εξασφαλισμένη την παραμονή στην κατηγορία, ο Θεσπρωτός ταξιδεύει στην Νέα Αγχίαλο του Βόλου για το αυριανό παιχνίδι κόντρα στον Πύρασο στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Γ’Εθνικής που επαναρχίζει μετά την διακοπή λόγω Πάσχα.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας μπορεί να είναι αδιάφορη βαθμολογικά ωστόσο θα κυνηγήσει ένα θετικό αποτέλεσμα προκειμένου να πετύχει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην βαθμολογία, ενώ θέλει και την άτυπη ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο.

Από την άλλη, ο Πύρασος ο οποίος έχει πραγματοποιήσει ένα εκπληκτικό ντεμαράζ με συνεχόμενες νίκες και εντυπωσιακά αποτελέσματα, “καίγεται” για τους τρεις βαθμούς καθώς δεν έχει εξασφαλίσει ακόμη την παραμονή στην κατηγορία.

Ο Λάζαρος Σέμος δεν θα έχει στην διάθεσή του για το αυριανό παιχνίδι τους Αγγέλο Σιάννη και Δημήτρη Παππά οι οποίοι έχουν συμπληρώσει κίτρινες κάρτες.

Τι είχε γίνει στο ματς του Α’Γύρου

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, Ήττα-σοκ υπέστη ο Θεσπρωτός στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα είχε χάσει τότε μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας πραγματοποίησε πολύ μέτρια εμφάνιση σε έναν πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, παρασύρθηκε και εγκλωβίστηκε στο δυνατό παιχνίδι των αντιπάλων και υπέστη οδυνηρή ήττα που αποτελεί πισωγύρισμα μετά την εκτός έδρας νίκη της περασμένης Κυριακής στην Κατερίνη επί του Βατανιακού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους «κίτρινους». Στο 2ο λεπτό ο Δ.Παππάς ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα του Πύρασου. Ο διαιτητής δεν απέβαλλε τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων καθώς θεώρησε ότι καλυπτόταν από δύο αμυντικούς. Ο Λοεντίου ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο τερματοφύλακας έπεσε στην σωστή γωνία και απομάκρυνε με σχετική ευκολία. Το παιχνίδι στο υπόλοιπο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου κύλησε χωρίς πολλές φάσεις και με τις δυνατές μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής να κυριαρχούν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Λάζαρου Σέμου έδειξαν να επηρεάζονται και παρουσιάστηκαν πολύ νευρικοί και αγχωμένοι, με πολλά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής και ανήμποροι να διασπάσουν την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων. Οι παίκτες του Πύρασου με αδιάκοπο τρέξιμο εγκλώβισαν τα ατού του Θεσπρωτού και προσπαθούσαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις.

Ο Θεσπρωτός έφθασε κοντά στο γκολ στο 75ο λεπτό με φάουλ του Λεοντίου ο οποίος πέρασε την μπάλα πάνω από το τείχος αλλά και πάνω από τα δοκάρια.

Σε δύο περιπτώσεις οι παίκτες του Πύρασου άγγιξαν το γκολ. Στην πρώτη περίπτωση η κεφαλιά του Μπασδάνη από κοντά, που πρόλαβε την έξοδο του Πάντου έφυγε άουτ ενώ λίγο αργότερα ο τερματοφύλακας του Θεσπρωτού ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε το επικίνδυνο σουτ ο Αναστασίου.

Η τρίτη φορά ήταν και η φαρμακερή. Στο 79ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ξεχύθηκαν στην αντεπίθεση, ο Δαμάσκος που μόλις είχε περάσει σαν αλλαγή στο παιχνίδι έγινε τελικός παραλήπτης της μπάλας και με δυνατό σουτ νίκησε τον Πάντο, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Στο διάστημα που απέμενε ο Θεσπρωτός πίεσε για την ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε. Απείλησε με ένα σουτ του Σιάννη που έφυγε άουτ αλλά το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος.