Εφυγε με άδεια χέρια από την Φιλιππιάδα ο Θεσπρωτός-Ηττα με 2-1 στις καθυστερήσεις από τον Εθνικό

ThesprotosfcΤον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας κρατούσε ο Θεσπρωτός στην Φιλιππιάδα μέχρι το 90ο λεπτό, αλλά τελικά έφυγε με άδεια χέρια γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 2-1.
Το παιχνίδι ήταν κλειστό και “σφιχτό” με την δύναμη να κυριαρχεί με αποτέλεσμα οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να είναι ελάχιστες.
O Εθνικός σε μια από τις λιγοστές του επισκέψεις στα καρέ του Κωνσταντάκου στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να σκοράρει. Στο 31ο λεπτό, ο Παναγιωτόπουλος επιχείρησε σέντρα και ο Λάππας με κοντινή προβολή νίκησε τον πορτιέρο του Θεσπρωτού για να κάνει το 1-0.
Οι “κίτρινοι” απάντησαν στο 53ο λεπτό με τον…συνήθη ύποπτο Γιάννη Στεφανίδη. Ο Μακεδόνας επιθετικός με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή έκανε το 1-1 πετυχαίνοντας το ένατο φετινό του γκολ με την φανέλα με το πλατανόφυλλο.
Στο 79΄ ο Θεσπρωτός έμεινε με δέκα παίκτες όταν ο Ηλίας είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κολυτά.
Και εκεί που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο, στην τελευταία φάση του αγώνα ο Λέντσος “λύτρωσε” τον Εθνικό χαρίζοντας στην ομάδα του μια νίκη-“χρυσάφι”.
Πλησίασε στον πόντο ο Αιγινιακός
Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Αιγινιακός εκμεταλλεύτηκε το ρεπό της ΑΕ Καραϊσκάκης και με την μεγάλη εκτός έδρας νίκη-με ανατροπή μάλιστα-στην Νέα Αγχίαλο με σκορ 2-1 μείωσε την διαφορά από την κορυφή στον έναν πόντο.