Έμεινε όρθιος στην Βέροια ο Θεσπρωτός-Πολύτιμος βαθμός (1-1)-Έντονα παράπονα από τον διαιτητή που απέβαλλε τον Νταλά Κόστα

Η ομάδα του Ρότσα με εξαιρετική αμυντική λειτουργία και παίζοντας άψογα το παιχνίδι των αντεπιθέσεων πλήρωσε μια στιγμιαία αδράνεια και ολιγωρία της άμυνας.

Ο Χρήστος Κολλάς με το δεύτερο φετινό του γκολ σκόραρε στις αρχές της επανάληψης αλλά μια αμφιλεγόμενη απόφαση του διαιτητή που απέβαλλε τον Μάουρο άλλαξε τις ισορροπίες με τους γηπεδούχους, να φθάνουν εν τέλει στην ισοφάριση και τον Θεσπρωτό στο τελευταίο εικοσάλεπτο να κρατάει με νύχια και με δόντια τον πολύτιμο βαθμό.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ελληνοαργεντινός τεχνικός παρέταξε το πλατανόφυλλο με δύο αλλαγές σε σχέση με το νικηφόρο παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στον Ασπρόπυργο με τον Καρβούνη να παίρνει την θέση του Σταυρίδη στο κέντρο της άμυνας στο ντεμπούτο του στην αρχική ενδεκάδα (είχε λίγα λεπτά συμμετοχής ως αλλαγή) και τον Βασίλη Ευθυμίου να αντικαθιστά τον τιμωρημένο Ραμίρεζ.

Πιο συγκεκριμένα ο Θεσπρωτός αγωνίστηκε με τερματοφύλακα τον Κωνσταντάκο, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Δημήτρουλας, Σερβιλάκης, Νόνης και Καρβούνης. Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Κολτσίδας, Γώγος, Ευθυμίου με τους Νταλά Κόστα και Βιγιαφάνε να αγωνίζονται στις δύο πτέρυγες και τον Χρήστο Κολλά στην κορυφή της επίθεσης σε σχηματισμό-διάταξη 4-5-1.

Το α’ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι και με την συμπλήρωση του 1ου λεπτού, ο Μπλέτσας μπήκε από αριστερά στην περιοχή και σούταρε, για να βάλει την προβολή ο Καρβούνης και να στείλει τη μπάλα κόρνερ, ενώ στο 5ο λεπτό, ο δραστήριος Μπλέτσας επιχείρησε σέντρα από αριστερά αλλά ο Σιμόνι δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή.

Μετά από ένα διάστημα έντονης πίεσης από πλευράς Βέροιας, ο Θεσπρωτός ισορρόπησε το παιχνίδι κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 8ο λεπτό άγγιξε το γκολ. Ο Γώγος έγινε αποδέκτης της μπάλας ύστερα από κακή συνεννόηση των Μαραγκού και Βοσνιάδη, αλλά έστειλε τη μπάλα με ψηλοκρεμαστό σουτ λίγο πάνω από τα δοκάρια!

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις μεγάλες ευκαιρίες στο 11ο λεπτό φθάνοντας μια ανάσα από το γκολ. Στο φαλτσαριστό σουτ του Ν.Ζούρκου από το ύψος της περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Κωνσταντάκου και στη συνέχεια απομακρύνθηκε.

Ο φρενήρης ρυθμός του πρώτου τέταρτου ανακόπηκε στην συνέχεια, η “Βασίλισσα” είχε την εδαφική υπεροχή χωρίς πάντως να απειλεί ιδιαίτερα την εστία του Κωνσταντάκου με τον Θεσπρωτό να αμύνεται σωστά και να κλείνει όλους τους διαδρόμους, προσπαθώντας παράλληλα να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Στο 36ο λεπτό, ο Ευθυμίου επιχείρησε δυνατό συρτό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε σε πόδι αμυντικού, άλλαξε ελαφρώς πορεία και κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Βοσνιάδη και στη συνέχεια κόρνερ!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, σε παράλληλη σέντρα του Σιμόνι από αριστερά, ο Χαντζάρας έπιασε το γυριστό σουτ από καλή θέση στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ σε μία καλή στιγμή των γηπεδούχων.

Το β’ημίχρονο

Στην επανάληψη, το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Θεσπρωτό ο οποίος παίζοντας μαεστρικά το παιχνίδι των αντεπιθέσεων κατάφερε να φθάσει στο γκολ που δικαιούνταν απόλυτα με βάση την μορφή του αγώνα.

Στο 51ο λεπτό, ο Ευθυμίου με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Κολλά, ο οποίος μέσα από την περιοχή πλάσαρε όμορφα τον Βοσνιάδη γράφοντας το 0-1 για τους φιλοξενούμενους μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των παικτών του Θεσπρωτού με τους 20-30 φίλους της ομάδας που ακολούθησαν την αποστολή.

Οι γηπεδούχοι μουδιασμένοι από το γκολ προσπάθησαν να αντιδράσουν χωρίς πάντως ο Κωνσταντάκος να κινδυνεύσει.

Στο 58ο λεπτό σε κόρνερ του Πέντα από δεξιά, ο Σιμόνι πιο ψηλά απ’ όλους έπιασε την κεφαλιά, που όμως ήταν αδύναμη και δεν απείλησε τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Στο 64ο λεπτό, σε εναέριο σουτ του Σκαθαρούδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κωνσταντάκου στην καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων.

Στο 68ο λεπτό ο ρέφερι της αναμέτρησης Θεοδωρόπουλος έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μάουρο Νταλά Κόστα για θέατρο, ενώ κόκκινη κάρτα δέχθηκε και παράγοντας του Θεσπρωτού και αποβλήθηκε από τον πάγκο με τους ανθρώπους του “πλατανόφυλλου” να διαμαρτύρονται έντονα για την απόφαση του διαιτητή.

Με αριθμητικό μειονέκτημα και φανερά εκνευρισμένοι οι παίκτες του Θεσπρωτού απώλεσαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και τιμωρήθηκαν.

Στο 69ο λεπτό σέντρα του Μπλέτσα από αριστερά, ο Σιμόνι βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και από κοντά με προβολή την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.

Οι γηπεδούχοι έχοντας παίκτη παραπάνω στον αγωνιστικό χώρο. έσφιξαν τον κλοιό στην άμυνα του Θεσπρωτού κυνηγώντας την ολική ανατροπή.

Στο 81ο λεπτό, ο Σιμόνι έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα όμως ο βοηθός ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ.

Στο 84ο λεπτό, σέντρα του Πέντα από αριστερά, ο Μεληκιώτης έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι όμως δεν βρήκε στόχο.

Στο 90ό λεπτό κόρνερ του Πέντα από αριστερά, κεφαλιά του Μεληκιώτη από το ύψος του πέναλτι, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια και βαθύς αναστεναγμός ανακούφισης για τους παίκτες του Θεσπρωτού.

Στο 93ο λεπτό νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια με το φαλτσαριστό σουτ του Χαντζάρα μέσα από την περιοχή και από θέση δεξιά, να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ.

Διαιτητής: Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας)

Βοηθοί: Τοροσιάδης (Μακεδονίας), Κορώνας (Πειραιά)

4ος διαιτητής: Μιχούλιας (Μακεδονίας)

ΒΕΡΟΙΑ: Βοσνιάδης, Ζούρκος Αλ., Μουρατίδης, Μπλέτσας, Μαραγκός, Βεργώνης, Ζούρκος Ν. (59ο Σκαθαρούδης), Πέντα, Χαντζάρας, Πασάς (65ο Μεληκιώτης), Σιμόνι.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κωνσταντάκος, Νόνης, Δημήτρουλας, Σερβιλάκης, Καρβούνης, Κολτσίδας, Βιγιαφάνιε, Γώγος (79ο Κωνσταντίνου), Ευθυμίου (86ο Σταυρίδης), Ντάλα Κόστα, Κολλάς (91o Μπίκας)

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(8η αγωνιστική)

Τρίκαλα – Αιγάλεω 2-1 (2′ Λώττας πεν, 55′ Σταματής / 89′ Μάρτινς πεν)
Ιωνικός – Διαγόρας 3-2 (52′ Σμυρλής, 88′ Βλαχομήτρος, 90′ Κρητικός / 17′ Γλυνός, 54′