Football League: Νίκη οξυγόνο για τον Ιάλυσο, πολύτιμος βαθμός για τον Ασπρόπυργο-Δεν βολεύουν τα αποτελέσματα τον Θεσπρωτό

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ιάλυσος Ρόδου, ο οποίος επικράτησε με 1-0 στο Οικονομίδειο του Αιγάλεω στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Football League, ενώ ισόπαλα χωρίς σκορ (0-0) ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις ΟΦ Ιεράπετρας – Ιωνικός και Καβάλα – Ασπρόπυργος

ΟΦ Ιεράπετρας – Ιωνικός 0-0

Η απάντηση από την ομάδα του Τίμου Καβακά ήρθε στο 37΄, με την εκτέλεση κόρνερ του Χιντζίδη να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του τέρματος του Κουρεπίνη. Από το σημείο εκείνο και μετά δεν υπήρξαν άλλες αξιόλογες φάσεις στο ματς, με συνέπεια το στείρο 0-0 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους.

Ιάλυσος-Αιγάλεω 1-0

Πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία πήρε ο Ιάλυσος… Η ομάδα του Βαγγέλη Χοσάδα ήταν αυτή, η οποία ξεκίνησε πιο δραστήρια το ματς στα πρώτα λεπτά, χωρίς όμως να έχει κάνει αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Σικαλιά.

Όλα αυτά μέχρι το 37΄, όταν η εκτέλεση φάουλ του Μαστραντωνάκη πέρασε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων… Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Γκότοβου μετά από σέντρα του Χειρίτραντα, με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το ματς…

Στην επανάληψη οι Ροδίτες ενέτειναν την πίεση τους, προκειμένου να φτάσουν στο γκολ. Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 57΄, ο Σικαλιάς όμως απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του Κούντνικ… Αυτό το οποίο δεν κατάφεραν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι «τοξοβόλοι», το πέτυχαν στο 59΄ με την κεφαλιά του Χειρίτραντα.

Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, η ομάδα του Θωμά Γράφα πίεσε προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση. Ωστόσο παρά τις όποιες προσπάθειες των παικτών του «Σίτι», οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν με επιτυχία το υπέρ τους αποτέλεσμα, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό του αγώνα.

ΙΑΛΥΣΟΣ (Βαγγέλης Χοσάδας): Ανδρούτσος, Μακρυδημήτρης, Παγώνης, Κούντικ (61′ Πετράκης), Ρεκλείτης, Μπάρδης, Χειρίτραντας (86′ Πάτας), Χειμωνέττος, Μαστραντωνάκης (76′ Κούγιος), Κονέ, Γιώργου.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Θωμάς Γράφας): Σικαλιάς, Τσαφταρίδης, Ιωαννίδης, Συριόπουλος, Γκότοβος, Λάμπρου, Καπός, Σταματάκης, Μπλάνκο (23′ λ.τρ. Μαγκάκης), Κατσικογιάννης (54′ λ.τρ. Μαρκολίνο), Μακρυγιάννης (89’ Μεγαρίτης).

Καβάλα – Ασπρόπυργος 0-0