Γ’Εθνική: Εκτός έδρας με τον Τύρναβο ο Θεσπρωτός την Κυριακή

ThesprotosfcΜε στόχο ένα θετικό αποτέλεσμα προκειμένου να σφραγίσει και τυπικά την παραμονή στην κατηγορία, ο Θεσπρωτός ταξιδεύει την Κυριακή στον Τύρναβο για το παιχνίδι με την τοπική ομώνυμη ομάδα που «καίγεται» για τους βαθμούς της νίκης στην προσπάθεια που κάνει να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Ο τεχνικός των «κιτρίνων» Παναγιώτης Χατζηπέτρος θα στερηθεί των υπηρεσιών των τιμωρημένων Σουκρίογλου και Στεφανίδη, ενώ αμφίβολη είναι η συμμετοχή του Χάρη Μπίκα ο οποίος ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στους προσαγωγούς.

«Ματσάρα» στον 1ο γύρο

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πέντσα που μπήκε ως αλλαγή και πέτυχε δύο γκολ ο Θεσπρωτός κέρδισε τον Τύρναβο με 3-2 σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με δραματική εξέλιξη και χιτσκοκικό φινάλε που διεξήχθει σε έναν πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο. Μετά από ένα στείρο και άγονο πρώτο ημίχρονο, με τον Θεσπρωτό να έχει την υπεροχή αλλά να μην μπορεί να απειλήσει την αντίπαλη εστία με μοναδική εξαίρεση ένα σουτ του Μπίκα στο 10ο λεπτό που απέκρουσε εκπλη- κτικά ο πορτιέρο του Τύρναβου, στο δεύτερο ημίχρονο έπεσαν κορμιά σε μια πραγματική λασπομαχία που σε πολλές περιπτώσεις θύμιζε καλλιτεχνικό πατινάζ.

Στο 55΄η μπάλα κόλλησε στην περιοχή του Τυρνάβου, ο Μπίκας επιχείρησε συρτό σουτ και 1-0 για τον Θεσπρωτό. Στο 61ο λεπτό ο Τσιρλίδης πρόλαβε τον Κωνσταντάκο και τσίμπησε τη μπάλα για το 1-1. Στο 84′ ο Μητσέλος σούταρε, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Πέντσα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο επιθετικός των «κιτρίνων» με εκληκτικό σουτ μέσα από την περιοχή στην κλειστή γωνία του Παπαγιάννη έκανε το 3-1. Οι πολύ μαχητικοί και αξιόμαχοι παίκτες του Τυρνάβου δεν εγκατέλειψαν τα όπλα και μείωσαν σε 3-2 με τον Λίταινα στο 88ο δίνον- τας άγρια ομορφιά στα τελευταία λεπτά.