Ισοπαλία για τον Θεσπρωτό στην Αγιά με σκορ 1-1-Χωρίς νίκη για τρία παιχνίδια οι “κίτρινοι”

ThesprotosfcΜακριά από τη νίκη για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι έμεινε ο Θεσπρωτός καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 στην Αγιά με αντίπαλο τον τοπικό Δωτιέα, ένα αποτέλεσμα που φέρνει την ομάδα της Ηγουμενίτσας-μετά από πολύ καιρό-στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη η υπόθεση παραμονής δυσκολεύει ακόμη περισσότερο για τους Θεσσαλούς που παραμένουν στην επικίνδυνη ζώνη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Θεσπρωτό καθώς στο 11ο λεπτό ο Τέλλος με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μπίκα άνοιξε το σκορ στο παρθενικό του γκολ με την φανέλα με το πλατανόφυλλο.

Στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, πίεσαν την εστία του Κωνσταντάκου ο οποίος σε 1-2 περιπτώσεις κράτησε ανέπαφη την εστία του με σωτήριες επεμβάσεις.

Στην επανάληψη, οι “κίτρινοι” ισορρόπησαν το παιχνίδι, επέβαλλαν τον ρυθμό τους και κράτησαν τους παίκτες του Δωτιέα μακριά από την περιοχή του Κωνσταντάκου. Ωστόσο στο 79ο λεπτό πλήρωσαν μια στιγμιαία αδράνεια της άμυνας με τον “συνήθη ύποπτο” και πιο επικίνδυνο παίκτη των γηπεδούχων, Τσατσαλίδη να κάνει το 1-1.

Ο σκόρερ του Δωτιέα λίγα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες, ωστόσο ο χρόνος που απέμενε ήταν ελάχιστος για τον Θεσπρωτό να αξιοποιήσει το αριθμητικό πλεονέκτημα.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κωνσταντάκος, Ηλίας, Μήτσης, Καρύδης, Τέλλος, Μπίκας, Νάκος, Μώκος, Κερμενίδης, Καβαλλάρης, Πέντσας