Ηταν πραγματικός Θεσπρωτός, νίκη οξυγόνο με σκορ 3-1 την Καλαμάτα -Σκόραρε δις ο Ραμίρεζ-Ο Κολλάς άνοιξε το δρόμο για τη νίκη

Ηταν ματς που είχε τον χαρακτήρα «ζωής ή θανάτου». Η νίκη ήταν μονόδρομος μετά τα τελευταία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα που έφεραν την ομάδα στον βυθό της βαθμολογίας.

Ενας παθιασμένος, αποφασισμένος και ψυχωμένος Θεσπρωτός επικράτησε της Καλαμάτας με σκορ 3-1 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα ξεκολλώντας από την τελευταία θέση.

Οι παίκτες του Ρότσα έβγαλαν αντίδραση, επέβαλλαν τον ρυθμό τους στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Καλαμάτα φθάνοντας σε μία άνετη επικράτηση που θα αποτελέσει τονωτική ένεση εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ελληνοαργεντινός τεχνικός προχώρησε σε εκτεταμένο rotation στην ενδεκάδα εξαιτίας των αρκετών και σημαντικών απουσιών.

Ο Χάρης Μπίκας βρέθηκε στο αρχικό σχήμα για πρώτη φορά μετά το παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής κόντρα στον Διαγόρα στην θέση του τραυματία Νταλά Κόστα (έκτοτε μετρούσε ολιγόλεπτες συμμετοχές σαν αλλαγή) έχοντας ελεύθερο ρόλο στην μεσαία γραμμή, ο Ευθυμίου πήρε και πάλι φανέλα βασικού μετά την πολυσυζητημένη φάση με το χαμένο πέναλτι στο ματς με το Αιγάλεω πριν από δύο εβδομάδες αντικαθιστώντας τον τιμωρημένο Βιγιαφάνιε, ενώ ο Κολτσίδας επανήρθε στο βασικό σχήμα καθώς εξέτισε την ποινή του.

Τέλος ο Σταυρίδης διατήρησε την θέση του στο κέντρο της άμυνας αντί του Καρβούνη που έμεινε στον πάγκο με το πλατανόφυλλο να ξεκινάει έτσι με 6 ντόπιους ποδοσφαιριστές και επτά (συμπεριλαμβανομένου του Νόνη) από την περσινή ομάδα που πανηγύρισε την άνοδο στην Football League.

Εβαλε τις βάσεις για τη νίκη από το α’ημίχρονο

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… φουριόζοι στο παιχνίδι και στο 3ο λεπτό πλησίασαν με αξιώσεις στην εστία του Κωνσταντάκου αλλά στο σουτ του Στεργίδη μέσα από την μικρή περιοχή έβαλε σωτήρια την κόντρα ο Σταυρίδης.

Μέχρι το πρώτο ημίωρο, το θέαμα ήταν κακό και οι υποσχόμενες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες μηδαμινές. Τα στοιχεία που κυριάρχησαν ήταν το πάθος και οι δυνατές μονομαχίες με τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τα μετόπισθεν, ενώ σε ορισμένες περιπτώσεις δεν έλειψαν τα νεύρα και η ένταση μεταξύ των παικτών.

Στο 20ό λεπτό το σουτ του Ευθυμίου ήταν αδύναμο και δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Κασωτάκη που έπεσε στην δεξιά του γωνία και μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 22ο λεπτό ο Στεργίδης δεν πρόλαβε την μπάλα στην σέντρα του Κωνσταντινόπουλου από τα δεξιά και ενώ ήταν ξεμαρκάριστος απέναντι από τον Κωνσταντάκο.

Με την πάροδο του χρόνου, οι παίκτες του Ρότσα κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και αύξησαν την πίεση στα καρέ της Μαύρης Θύελλας.

Στο 30ό λεπτό το πλατανόφυλλο πάτησε για πρώτη φορά με αξιώσεις την περιοχή του Κασωτάκη και ευτύχησε να προηγηθεί. Σε μία φάση διαρκείας, οι αμυντικοί δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν, ο Μπίκας πάσαρε στον Κολλά ο οποίος με πλασέ σε κενή σχεδόν εστία και τον πορτιέρο της Καλαμάτας εξουδετερωμένο, έκανε το 1-0 με τον στράικερ του Θεσπρωτού να φθάνει έτσι τα 4 γκολ παραμένοντας η μοναδική αξιόπιστη λύση στο σκοράρισμα.

Το τελευταίο τέταρτο κύλησε με τον Θεσπρωτό να κρατάει σχετικά εύκολα το προβάδισμα και σε δύο περιπτώσεις να φθάνει πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ που θα του έδινε άλλο αέρα. Στο 43ο λεπτό ο Κολλάς εντελώς μόνος μέσα από την μικρή περιοχή και λίγο πλάγια αστόχησε απελπιστικά, ενώ ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό αργότερα είδε την προσπάθειά του να απομακρύνεται με αυτοθυσία από τους αμυντικούς πάνω στην γραμμή του τέρματος σε μία τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-0.

«Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε»

Στην επανάληψη, ο Θεσπρωτός ξεκίνησε με φόρα από το πρώτο ημίχρονο και πολύ γρήγορα έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Στο 50ό λεπτό ο Ευθυμίου πάσαρε υπέροχα στον Ραμίρεζ οποίος με υποδειγματικό τρόπο νίκησε τον Κασωτάκη για να κάνει το 2-0 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν κατέβασαν ταχύτητα αλλά συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι σμπαραλιάζοντας την άμυνα της Μαύρης Θύελλας βρίσκοντας πολλούς ανοικτούς χώρους.

Στο 61ο λεπτό η φωτοβολίδα του Ευθυμίου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κασωτάκη αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Ραμίρεζ με υπέροχο πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το 3-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Θεσπρωτού με τον Αργεντινό να σφραγίζει την καλύτερη εμφάνισή του με την φανέλα με το πλατανόφυλλο με δύο όμορφα γκολ.

Οι ποδοσφαιριστές του Ρότσα κατέβασαν ταχύτητα στο τελευταία μισάωρο.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 79ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά του πανύψηλου Ράκιτς δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο 82ο λεπτό ο Σερβιλάκης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του ρέφερι αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Οι παίκτες του Ρότσα οπισθοχώρησαν και δέχθηκαν μεγάλη πίεση έχοντας και το αριθμητικό μειονέκτημα, ενώ έδειχναν να μένουν από δυνάμεις μετά και από την υπερπροσπάθεια στο προηγούμενο διάστημα.

Στο 88ό λεπτό η κεφαλιά του Ράκιτς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κωνσταντάκου με τον Θεσπρωτό να έχει σύμμαχο την τύχη στην συγκεκριμένη φάση.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κωνσταντάκος, Σερβιλάκης, Δημήτρουλας, Νόνης, Σταυρίδης, Κολτσίδας, Ραμίρεζ (86ο Κωνσταντακόπουλος), Ευθυμίου (79ο Κωνσταντίνου Βας.), Γώγος, Μπίκας (75ο Καρβούνης), Κολλάς.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Κασωτάκης, Καζβιρόπουλος (78ο Γεωργόπουλος), Κωνσταντινόπουλος, Τσιβελεκίδης, Καντούτσης, Τζόκιτς (54ο Οσμάνατζιτς), Ζαχαρόπουλος, Στεργίδης, Αλεξόπουλος (57ο Γκελγκέρια), Μπάμπης, Ράκιτς