Ηττα σοκ για τον Θεσπρωτό, 2-0 από τον Ρήγα Φεραίο-Απογοήτευσαν οι “κίτρινοι”

Share Button

ThesprotosfcΠραγματοποιώντας την χειρότερη φετινή του εμφάνιση ο Θεσπρωτός υπέστη οδυνηρή εντός έδρας ήττα με 2-0 από τον Ρήγα Φεραίο χάνοντας πολύτιμο έδαφος καθώς απομακρύνθηκε και άλλο από την κμορυφή.

Η ομάδα του Γιώργου Λαδιά ήταν απογοητευτική παρουσιάζοντας πολλά προβλήματα στην δημιουργία και στην ανάπτυξη και η ήττα ήρθε απόλυτα φυσιολογικά απέναντι σε μια ομάδα που σκόραρε δύο φορές χωρίς να πατήσει περιοχή.

Η μοναδική αξιόλογη φάση σε ολόκληρο το παιχνίδι για τους “κιτρίνους” καταγράφεται στο 21ο λεπτό όταν μετά από συνδυασμένη προσπάθεια των Στεφανίδη, Γεωργίου και Λεοντίου, ο τελευταίος αστόχησε εξ΄επαφής με την κεφαλιά του να αποκρούεται από τον τερματοφύλακα του Ρήγα.

Στο 40ο λεπτό, ο Ζενούνι επιχείρησε ξαφνικό μακρινό σουτ, ο κακός αγωνιστικός χώρος “πρόδωσε” τον Κωνσταντάκο, η μπάλα έπαιξε περίεργο παιχνίδι, αναπήδησε και κατέληξε στο βάθος της εστίας του πορτιέρο του Θεσπρωτού που αιφνιδιάστηκε.

Στο 61ο λεπτό σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ο Γκίκας με μακρινό σουτ νίκησε τον Κωνσταντάκο που αιφνιδιάστηκε εκ νέου πετυχαίνοντας το 2-0.

Παρότι υπήρχε αρκετός χρόνος, οι παίκτες του Θεσπρωτού έδειξαν να συμβιβάζονται με την ήττα και οι όποιες επιθετικές προσπάθειες ήταν αναιμικές. Μόνο στο τελευταία δεκάλεπτο αύξησαν την πίεση αλλά χωρίς να δημιουργήσουν ξακάθαρες ευκαιρίες για γκολ. Δικαιολογημένα πάντως έχουν παράπονα για την διαιτησία του Γιαννιώτη ρέφερι Μάντζιου που τους αρνήθηκε ξεκάθαρο πέναλτι σε χέρι αμυντικού του Ρήγα ύστερα από προσπάθεια του Γεωργίου.

Θεσπρωτός: Κωνσταντάκος, Κοζάκης (46ο Νάκος), Σαλταπίδας, Μητσέλος Α., Μήτσης, Καρυπιάδης, Λεοντίου (75ο Τζερεμές), Μώκος, Πέντσας (62ο Μπίκας), Γεωργίου, Στεφανίδης

Ρήγας Φεραίος: Κεφαλάς, Χατζηαθανασίου, Βουραζέρης, Σπάθης, Γκάγκας, Αλεξίου, Χατζής, Γεωργατζής (89ο Μουσαμπέλιος), Κορέτα (76ο Γουτούλης), Ζενούνι, Γκίκα (86ο Γκίκας)