Καταδικαστική ήττα για τον Θεσπρωτό, 1-2 από τον Διαγόρα-Ξύπνησε αργά το πλατανόφυλλο που κυνηγά πλέον ένα θαύμα

Ήταν ο ορισμός της «must win» αναμέτρησης. Η νίκη έπρεπε να έρθει πάση θυσία για τον Θεσπρωτό και σε αυτές τις περιπτώσεις δεν παίζει κανένα ρόλο η εμφάνιση ή η «πραγματική» εικόνα στον αγωνιστικό χώρο.

Παρά την κρισιμότητα του αγώνα, η ομάδα του Ρότσα δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, πλήρωσε τα κενά στην άμυνα, δεν είχε την τύχη με το μέρος της (δέχθηκε δύο γκολ από το…. πουθενά) και μοιραία ήρθε η οδυνηρή ήττα που τον κρατά καθηλωμένο στην προτελευταία θέση και με μηδαμινές πλέον ελπίδες για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Η απουσία του τραυματία Δημήτρη Νόνη δημιούργησε μεγάλο κενό στην άμυνα το οποίο καλύφθηκε κατά το ήμισυ εκ των έσω με την οπισθοχώρηση του Κολτσίδα στο πλευρό του Σταυρίδη.  Την θέση του Κολτσίδα στα χαφ πήρε ο Κωνσταντακόπουλος, ο Ευθυμίου επανήλθε στην ενδεκάδα στην θέση του τραυματία Γώγου, ενώ στο αρχικό σχήμα διατηρήθηκε ο Βουκομάνοβιτς με τον Κολλά να μένει στον πάγκο για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι.

Πιο συγκεκριμένα, το πλατανόφυλλο παρατάχθηκε με τον Κωνσταντάκο κάτω από τα δοκάρια, οι Δημήτρουλας και Σερβιλάκης βρέθηκαν στα δύο άκρα της άμυνας και οι Σταυρίδης, Κολτσίδας αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Κωνσταντακόπουλος, Ραμίρεζ, Μπίκας, Ευθυμίου, Νταλά Κόστα ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Βουκομάνοβιτς.

Από την άλλη ο λαβωμένος  Διαγόρας, παρατάχθηκε αποκλειστικά με Έλληνες ποδοσφαιριστές στην ενδεκάδα .

Με ανεβασμένη ψυχολογία  παρατάχθηκαν οι γηπεδούχοι μετά την εμφάνιση και την ισοπαλία στη Νεάπολη.

Στην αντίπερα όχθη, ο Διαγόρας ήρθε στην Ηγουμενίτσα με τον… αέρα της μεγάλης νίκης στα Τρίκαλα την περασμένη αγωνιστική και φιλοδοξώντας να συνεχίσει την πορεία της προς την πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος.

Το α’ημίχρονο

Πολύ δυνατά μπήκαν στο ματς οι παίκτες του Ρότσα και με ξεκάθαρο στόχο να φτάσουν στην επίτευξη ενός γρήγορου γκολ.

Οι δύο ακραίοι Σερβιλάκης και Δημήτρουλας με τις προωθήσεις τους  προσπαθούσαν να δημιουργήσουν συνεχώς ρήγματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι αδυνατούσαν να κρατήσουν την μπάλα και περιορίστηκαν σε απόλυτα παθητικό ρόλο στα πρώτα λεπτά του ματς.

Στο 9ο λεπτό ο Σερβιλάκης άλλαξε υπέροχα την μπάλα με τον Ευθυμίου, βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην μικρή περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στους αμυντικούς στην πρώτη επικίνδυνη κατάσταση των γηπεδούχων.

Στο 20ό λεπτό ο Νταλά Κόστα αξιοποίησε λάθος των αμυντικών, σούταρε αδύναμα χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Τσέλιο, ενώ στο 23ο λεπτό ο ίδιος παίκτης σούταρε απελπιστικά άστοχα μέσα από την περιοχή.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν κερδίζοντας συνεχόμενα κόρνερ τα οποία όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Στο διάστημα που ακολούθησε οι παίκτες  του Διαγόρα άρχισαν σταδιακά να πατούν πιο καλά στο γήπεδο και να ισορροπούν το παιχνίδι χωρίς πάντως να πλησιάσουν με αξιώσεις στην εστία του Κωνσταντάκου ο οποίος ήταν απλός θεατής και δεν χρειάστηκε να επέμβει.

Στο 38ο ο πολύ δραστήριος και με αστείρευτες δυνάμεις Δημήτρουλας έκανε την σέντρα από τα δεξιά αλλά η αναιμική κεφαλιά του Νταλά Κόστα κατέληξε στην αγκαλιά του Τσέλιου.

Το β’ημίχρονο

Στα πρώτα λεπτά του β΄ημιχρόνου η ομάδα του Χουάν Ρότσα είχε την εδαφική υπεροχή, δεν μπορούσε όμως να βρει τους διαδρόμους που θα της επέτρεπαν να «ξεκλειδώσει» την άμυνα των φιλοξενούμενων. Ο Θεσπρωτός έδειχνε ανίκανος να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή του Τσέλιου  χωρίς φαντασία και δημιουργία στο παιχνίδι του παρά την είσοδο του Κολλά.

Κόντρα στην ροή του αγώνα και χωρίς να έχει απειλήσει καθόλου τον Κωνσταντάκο μέχρι εκείνο το σημείο, ο Διαγόρας ευτύχησε να προηγηθεί.

Στο 59ο λεπτό, σε μία επικίνδυνη αντεπίθεση ο Μπαρμπαρούσης έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας, επιχείρησε φαλτσαριστό σουτ που σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι, πήρε το ριμπάουντ ο Γλυνός ο οποίος νίκησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Κωνσταντάκο για να κάνει το 1-0.

Στο 64ο λεπτό και με τους παίκτες  του Ρότσα να δείχνουν αποσβολωμένοι και μουδιασμένοι, ήρθε και δεύτερο «κτύπημα»  με υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Γλυνού ο οποίος δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κωνσταντάκο για να κάνει το 2-0.

Στριμωγμένος στα σχοινιά και με δύο γκολ στην πλάτη, ο Θεσπρωτός έβγαλε αντίδραση και σφυγμό και στο 70ό λεπτό μείωσε σε 2-1 με κοντινή κεφαλιά του Μπίκα δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Οι «κιτρινόμαυροι» αύξησαν την πίεση κυνηγώντας την ισοφάριση και στο 75ο λεπτό η κεφαλιά-δυναμίτης  του Κολλά έφυγε δίπλα από το δοκάρι, ενώ την κεφαλιά του σέντερ φορ του Θεσπρωτού στο 85ο λεπτό αποσόβησε με εντυπωσιακή εκτίναξη στην αριστερή του γωνία ο Τσέλιος στην τελευταία επικίνδυνη στιγμή του Θεσπρωτού.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν με νύχια και με δόντια το προβάδισμα μέχρι το τέλος πανηγυρίζοντας μια πολύ μεγάλη νίκη, την δεύτερη συνεχόμενη με το ίδιο μάλιστα σκορ (είχαν νικήσει τα Τρίκαλα την περασμένη Κυριακή) σκαρφαλώνοντας και άλλο στην βαθμολογία.

Ο Θεσπρωτός έχει πλέον ένα «βουνό» να ανέβει και απαιτείται ένα μικρό θαύμα για να καταφέρει να παραμείνει στην κατηγορία.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κωνσταντάκος, Δημήτρουλας, Σταυρίδης (82ο Τσιάτας), Σερβιλάκης, Κολτσίδας, Ραμίρεζ, Βουκομάνοβιτς (46ο Κολλάς), Μπίκας, Νταλά Κόστα, Κωνσταντακόπουλος (70ό Κωνσταντίνου), Ευθυμίου.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Τσέλιος, Παπαδόπουλος, Προβατίδης, Καρπαθάκης, Γλυνός (67ο Γεωργίου), Πινιώτης, Αθανασίου (46ο Κασνέτση), Αυγενικού (53ο λ.τρ. Πατσαρούχας), Χουζούρης, Μπαρμπαρούσης, Γούλας.