Λύτρωση στο 89′ για Θεσπρωτό, 2-1 τον Ρήγα Φεραίο

ThesprotosfcΒαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Θεσπρωτός μετά την αγχωτική νίκη με σκορ 2-1 επί του Ρήγα Φεραίου με το νικητήριο γκολ να σημειώνεται στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Η ομάδα της Ηγουμενίτσας μπήκε πολύ δυνατά και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Σιάννης εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και στην συνέχεια ο Παππάς πέτυχε το γκολ αφού ο Κεφαλάς παρά τις διαδοχικές προσπάθειες δεν μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα στο γλιστερό και λασπωμένο τερέν. Λίγο αργότερα οι “κίτρινοι” έφθασαν κοντά σε ένα δεύτερο γκολ αλλά ο Κεφαλάς σταμάτησε το σουτ του Μηνά εντός της περιοχής.

Μετά το καταιγιστικό ξεκίνημα του Θεσπρωτού οι φιλοξνούμενοι ισορρόπησαν και έφθασαν σε τρεις περιπτώσεις κοντά στην ισοφάριση. Στην καλύτερή τους στιγμή ο Τσίπι εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή ο Βενέτης αποκρούει θεαματικά στο αριστερό παραθυράκι με την βοήθεια και του δοκαριού αποσοβώντας ένα σίγουρο γκολ. Στην συνέχεια η ομάδα του Βελεστίνου δημιούργησε άλλες δύο αξιόλογες φάσεις με τον Βουραζέρη (κεφαλιά άουτ) και με τον Τσίπι (δυνατό πλασέ μέσα στην περιοχή μπλόκαρε και πάλι ο εντυπωσιακός Βενέτης).

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ο αγωνιστικός χώρος βάρυνε ακόμη περισσότερο (στο χώρο της μεσαίας γραμμής και έξω από τις δύο μεγάλες περιοχές θύμιζε πραγματικό χωράφι). Στο 66ο λεπτό σε μια οργανωμένη επίθεση των φιλοξενούμενων ο Μαλάκος αξιοποίησε την σέντρα του Τσίπη και με σουτ δεν άφησε αυτή τη φορά περιθώρια αντίδρασης στον Βενέτη.

Στην συνέχεια το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το νικητήριο γκολ και την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει. Ο Θεσπρωτός είχε δύο καλές στιγμές με τον Μώκο στο 78ο λεπτό και τον Ντόκο λίγο αργότερα αλλά και οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Ολα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο αλλά σε μια ανύποπτη φάση ο Παππάς ανατράπηκε από τον και ο διαιτητής έδειξε την άσπτη βούλα. Ο Ντόκος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-1 χαρίζοντας μεγάλη νίκη στην ομάδα του και ο ίδιος επιβραβεύτηκε για την πολύ καλή του απόδοση (ο κορυφαίος παικτής του Θεσπρωτού).

Με τη νίκη αυτή και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα ο Θεσπρωτός σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση σε απόσταση 6 βαθμών από την κορυφή ενώ διατηρεί και σημαντική διαφορά ασφαλείας από την διακεκαυμένη ζώνη.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Βενέτης, Θεοδώρου, Πανταζής, Μητσέλος Αλ. (68ο Μπάρκας), Καρύδης, Μηνάς, Παππάς Δ., Μώκος, Αθανασόπουλος, Ντόκος, Σιάννης (53ο Λεοντίου).

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Κεφάλας, Χ” Αθανασίου, Βουραζέρης, Σπάθης, Ναουμίδης, Αλεξίου, Χατζής, Τσίπι, Μπίκας, Ζενούνι, Μιχολίτσης.

Ρεσιτάλ διαιτησίας από τον Αθνασίου (Αρτας)