Μπαράζ ανόδου Γ’Εθνική: “Χαρακίρι” στο 94′ για την Δόξα Γαρδικίου, 1-1 με το Ελευθεροχώρι

gethniki1“Αυτοκτόνησε” στο 94ο λεπτό η Δόξα Γαρδικίου. Η Θεσπρωτική ομάδα κρατούσε σφιχτά το “χρυσό” τρίποντο κόντρα στους Μαύρους Αετούς Ελευθεροχωρίου Τρικάλων αλλά μια αμφιλεγόμενη απόφαση του άρχοντα της αναμέτρησης που καταλόγισε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, στέρησε από την Δόξα την πολύτιμη νίκη.
Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, ισορροπημένο και μοιρασμένο με ελάχιστες καλές στιγμές μέχρι και το 73ο λεπτό. Σε αυτό το χρονικό σημείο ο Μπουρνάς με ένα ασύλληπτο βολέ από πλάγια θέση κεραυνοβόλησε τον Κλιάκο κάνοντας το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των φίλων της Δόξας.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και πλησίασαν στην ισοφάριση με τον Χοτζάι στο 80ό λεπτό αλλά το σουτ-φάουλ που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Ντόστα, ενώ στην εκπνοή του αγώνα άγγιξαν και πάλι την ισοφάριση αλλά ο Μηνάς σαν από μηχανής Θεός σταμάτησε το σουτ Ρούκα.
Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής Καραλιόλιος καταλόγισε πέναλτι σε χέρι παίκτη του Γαρδικίου μέσα στη μικρή περιοχή εν μέσω έντονων διαμαρτυριών από πλευράς γηπεδούχων. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Χοτζάι οποίος ευστόχησε χαρίζοντας τον ανέλπιστο-έτσι όπως εξελίχθηκε- βαθμό στην ομάδα του.
Δόξα Γαρδικίου: Ντόστας, Λάμπρου, Κώστας, Μηνάς, Μπουρνάς, Τσίρης, Γεωργάκης, Ζήσης, Παππάς, Τσουγγάρης (88o Βάσιος), Λάμπρου Αλ. (92ο Γκέκας)
Ελευθεροχώρι: Κλιάκος, Μπαρμπαρούσης, Τσιγάρας, Ρόμπος, Καραστέργιος, Τσιούκας, Κεχαγιάς, Κωστούλας (63ο Βερβέρας), Γιαννούλας (74ο Σκρέκας), Μαράβας (46ο Κοτζάι), Ρούκας.
Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, ο Αστέρας Πετριτή διπλασίασε τις νίκες του κερδίζοντας στα Γιάννενα τον Α.Ο.Βελισσαρίου με 1-0 και πλέον είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάληψη μία εκ των δύο προνομιούχων θέσεων.