Νέα εκτός έδρας ισοπαλία για τον Θεσπρωτό, 2-2 στο Βελεστίνο με τον Ρήγα Φεραίο-Πέντσας και Νάκος οι σκόρερς για τους “κιτρίνους”

ThesprotosfcΣε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου με τέσσερα γκολ, δύο δοκάρια και αρκετές χαμένες ευκαιρίες, ο Θεσπρωτός έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Βελεστίνο με σκορ 2-2 κόντρα στον Ρήγα Φεραίο και διατηρήθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία για την ομάδα της Ηγουμενίτσας που αγνοεί τη νίκη για τέσσερα παιχνίδια και υποδέχεται το ερχόμενο Σάββατο (λόγω του τριημέρου της Καθαράς Δευτέρας) την πρωτοπόρο ΑΕ Καραϊσκάκης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους οι οποίοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 13ο λεπτό με “δράστη” τον Σέττο ο οποίος από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Κωνσταντάκο για να κάνει το 1-0.

Η απάντηση του Θεσπρωτού ήταν άμεση και στο 19ο λεπτό ο Πέντσας με διπλή προσπάθεια μέσα από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 40ο λεπτό ο Ρήγας κέρδισε πέναλτι σε τράβηγμα του Σέττου από τον Κωνσταντάκο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σπαθής και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-1 δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στην επανάληψη, ο Θεσπρωτός μπήκε δυνατά και άγγιξε την ισοφάριση αλλά το σουτ του Μπίκα (ο οποίος επέστρεψε σε γνώριμα λημέρια αφού αγωνιζόταν για τέσσερα χρόνια στον Ρήγα προτού πάρει μεταγραφή για τον Θεσπρωτό το περασμένο καλοκαίρι) σταμάτησε στο δοκάρι του Κεφαλά  στο 50ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι έφθασαν κοντά στην επίτευξη τρίτου γκολ αλλά στο 55ο ο Χατζηαθανασίου σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Κωνσταντάκου.

Στο 71ο λεπτό, ο Νάκος που λίγο νωρίτερα είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι, ύστερα από φάση διαρκείας ισοφάρισε για τον Θεσπρωτό.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, ο Ρήγας πίεσε την εστία του Κωνσταντάκου και έφθασε σε δύο περιπτώσεις μια ανάσα από το τρίτο γκολ αλλά μια φορά ο Τέλλος με σωτήρια προβολή και μια φορά η αστοχία και επιπολαιότητα του Σέττου στέρησαν από την Θεσσαλική ομάδα το προβάδισμα.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Κεφαλάς, Χατζηαθανασίου, Βουραζέρης, Σπαθής (73ο Σφάκας), Γκάγκας, Αλεξίου, Τσίπη, Γεωργάτζης, Κορέτα, Ζενούνι, Σέττος.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κωνσταντάκος, Ηλίας, Μήτσης, Τέλλος, Καρύδης, Μώκος, Μπίκας (65ο Νάκος), Κερμενίδης, Στεφανίδης, Πέντσας, Καβαλλάρης (63ο Πολυχρονάκης).