Νίκη χρυσάφι για τον Θεσπρωτό, 2-0 τον Οικονόμο Τσαριτσάνης

ThesprotosfcΤεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη με σκορ 2-0 επί του Οικονόμου Τσαριτσάνης πέτυχε ο Θεσπρωτός στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Το πρώτο ημίχρονο ήτσν πολύ μέτριο ποιοτικά και κύλησε χωρίς επικίνδυνες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου. Οι “κίτρινοι” είχαν μια υποψία φάσης με τον Ντόκο να μην μπορεί να πιάσει την κεφαλιά, ενώ ο ίδιος παίκτης που ήταν πολύ δραστήριος απείλησε σε άλλες δύο περιπτώσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η είσοδος του νεοπακτηθέντα Πορτογάλου Ρίκο Γκόμεζ στο ντεμπούτο του με την φανέλα του Θεσπρωτού και του Αθανασόπουλου έκανε τον Θεσπρωτό πιο επιθετικό και περισσότερο απειλητικό. Αφού οι “κίτρινοι” γλίτωσαν τον γκολ στο 69ο με το τρομερό σουτ του Μάντζιου να περνάει άουτ και στο 70ο λεπτό με τον Λεοντίου να σπαταλάει σπουδαία ευκαιρία (από εξαιρετική θέση, κακό πλασέ, άουτ), στο 71ο λεπτό έφθασαν στο πολυπόθητο γκολ με “δράστη” τον Αθανασόπουλο, την “χρυσή” αλλαγή του Λάζαρου Σέμου. Σέντρα Δ.Παππά, κεφαλιά του Καλαματιανού φορ και 1-0 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Ο Ντόκος με υπέροχο σκαφτό πλασέ σφράγισε τη μεγάλη νίκη του Θεσπρωτού στο 93ο λεπτό

Θεσπρωτός: Βενέτης, Μώκος, Πανταζής, Μητσέλος Α., Καρύδης, Μηνάς, Σουκρή Ογλού (53ο Αθανασόπουλος), Κοσμίδης (46ο Ρίκο Γκομεζ), Παππάς Δ., Λεοντίου (75ο Μπάρκας), Ντόκος.

Οικονόμος: Νούσιας, Καρακώστας, Μανακούσιος, Κολιός, Κουμπούρας, Μάντζιος, Καραγιάννης, Μπαλής, Χάμος, Καραγκούνης,Τόλιος (59ο Κουλτσιάκης).