Ο Κολλάς «λύτρωσε» τον Θεσπρωτό στις καθυστερήσεις, νίκη από ατόφιο χρυσάφι 1-0 την Καβάλα και τεράστιο άλμα παραμονής

Ένα και να… «καίει».

Ο παθιασμένος και ψυχωμένος Θεσπρωτός με κεκτημένη ταχύτητα από τις νίκες κόντρα σε Ολυμπιακό Βόλου και Τρίγλια επικράτησε με 1-0 της Καβάλας, πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη και όχι μόνο παρέμεινε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη αλλά ξεπέρασε και τον Ασπρόπυργο τον οποίο αντιμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική αναπτερώνοντας τις ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.

Παράλληλα, το πλατανόφυλλο πήρε την  άτυπη ρεβάνς για την βαριά ήττα στον αγώνα του πρώτου γύρου (4-1) και πλέον ατενίζει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία με την ομάδα στην πιο κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος να δείχνει να βρίσκει την κατάλληλη χημεία και τους νεαποκτηθέντες Κοντοέ, Ζούρκο και Καζβιρόπουλο να ανεβάζουν το επίπεδο και να προσφέρουν πολλές λύσεις στον Ρότσα.

Το πλατανόφυλλο κράτησε με σχετική ευκολία το μηδέν στα μετόπισθεν καθώς δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου σε κανένα σημείο του αγώνα, ωστόσο φανέρωσε αρκετές αδυναμίες στο δημιουργικό-παραγωγικό κομμάτι. Αρκούσε μια στιγμιαία αδράνειας και ολιγωρίας στην άμυνα της Καβάλας και το «φονικό» ένστικτο του Χρήστου Κολλά για να χαρίσει την μεγάλη νίκη στον Θεσπρωτό.

Οι δύο ομάδες γνώριζαν πριν τη σέντρα ότι το συγκεκριμένο ματς ήταν εξαιρετικά κρίσιμο ως προς την επίτευξη των στόχων τους. Ίσως το άγχος για το αποτέλεσμα, ίσως το ότι ο ένας βαθμός είναι πάντα καλύτερος από τον… κανένα, προσέφερε στο φινάλε ένα από τα πιο μέτρια ματς της σεζόν που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα με μοναδική εξαίρεση το δραματικό χιτσκοκικό φινάλε.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις η ενδεκάδα του Θεσπρωτού και μία αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι στην Τρίγλια με τον Χουάν Ραμόν Ρότσα να αναγκάζεται να ανακατέψει την τράπουλα λόγω των πολλών απουσιών.

Ο Κωνσταντακόπουλος αντικατέστησε τον τιμωρημένο Κολτσίδα ως αμυντικός μέσος.

Πιο συγκεκριμένα, το πλατανόφυλλο παρατάχθηκε με τον Κίναλη κάτω από τα δοκάρια, οι Ζούρκος και Σερβιλάκης βρέθηκαν στα δύο άκρα της άμυνας και οι Κοντοές, Καρβούνης αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Κωνσταντακόποπουλος, Ραμίρεζ, Μπίκας, Ευθυμίου, Βουκομάνοβιτς ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Κολλάς.

Με την ψυχολογία και το ηθικό στα ύψη παρατάχθηκαν οι «λαβωμένοι» γηπεδούχοι και με αποκλειστικό στόχο τη νίκη που θα τους κρατούσε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και θα έδινε συνέχεια στο μικρό νικηφόρο σερί.

Στην αντίπερα όχθη, η Καβάλα ταξίδεψε στην Ηγουμενίτσα φιλοδοξώντας να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα προκειμένου να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της δεύτερης θέσης που οδηγεί μέσω αγώνων μπαράζ στην άνοδο.

Το α΄ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι μπήκαν  με φούρια και κέρδισαν δύο κόρνερ στα δύο πρώτα λεπτά τα οποία ωστόσο πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν γρήγορα τα ηνία και με κύριους εκφραστές τον Μειδανό από τα αριστερά  και τον Καζαντζίδη από τα δεξιά πάτησαν 1-2 φορές με αξιώσεις την μεγάλη περιοχή του Κίναλη.

Η πρώτη πολύ καλή στιγμή άνηκε στον Θεσπρωτό. Στο 9ο λεπτό ο Κολλάς επιχείρησε πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με τον Δήμιζα να απομακρύνει με δυσκολία σε κόρνερ.

Οι Αργοναύτες είχαν πρώτη δική τους καλή στιγμή στο 12 λεπτό. Ο προωθημένος Παπαστεριανός έπιασε στριφογυριστή φαλτσαριστή κεφαλιά μέσα από την περιοχή ύστερα από κόρνερ του Ορφανίδη με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ, ενώ στο 14ο λεπτό το σουτ του Σκαθαρούδη δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Κίναλη.

Μονάχα στο πρώτο 15λεπτο παίχτηκε ουσιαστικά… κανονικό ποδόσφαιρο, με δομημένες επιθέσεις και πάνω από 3-4 εναλλαγές της μπάλας για τις δύο ομάδες, όμως και πάλι το αποτέλεσμα ήταν «μηδέν». Από εκεί και μετά, τα φάουλ, τα λάθη, οι βιαστικές πάσες και τελικές ήταν το «μενού» του αγώνα, ο οποίος στο συντριπτικό του ποσοστό παίχτηκε γύρω από τη μεσαία γραμμή, με τις δύο ομάδες να πλησιάζουν με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις.

Το β’ημίχρονο

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν ούτε κλασική ευκαιρία να δημιουργήσουν, ούτε πολύ περισσότερο να σκοράρουν. Ο Θεσπρωτός είχε την εδαφική υπεροχή και τις περισσότερες ενοχλήσεις στον Δήμιζα, όμως οι τελικές προσπάθειες ήταν συνήθως αδύναμες και εύκολες υποθέσεις για τον γκολκίπερ των Μακεδόνων, ενώ η Καβάλα είχε να επιδείξει μόνο απειλητικές επιθέσεις χωρίς καν τελική προσπάθεια άξια αναφοράς.

Ο Κολλάς ήταν απομονωμένος και ξεκομμένος, δεν είχε τις απαιτούμενες βοήθειες ούτε και τροφοδοτήθηκε, ενώ οι αποστάσεις μεταξύ των γραμμών ήταν μεγάλες.

Στο 64 λεπτό ο στράικερ των κιτρινόμαυρων σούταρε από καλή θέση με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Δήμιζα, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό τόσο ο Ευθυμίου, όσο και ο Ραμίρεζ δεν σούταραν από πολύ πλεονεκτικές θέσεις μέσα από την μικρή περιοχή όντας περισσότερο αλτρουιστές από όσο απαιτούσε η περίσταση.

Η είσοδος των Καζβιρόπουλου και Κωνσταντίνου έδωσε πνοή και φρεσκάδα, ωστόσο η Καβάλα που διαθέτει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας με άριστη ανασταλτική λειτουργία έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Δήμιζα.

Οσο κυλούσε ο χρόνος οι δύο ομάδες έδειχναν να συμβιβάζονται με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι είχαν τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι. Στις καθυστερήσεις, ο Χρήστος Κολλάς έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας ύστερα από πάσα του Δημήτρουλα και με ψύχραιμο πλασέ κεραυνοβόλησε τον Δίμηζα βάζοντας φωτιά στο γήπεδο. Ο στράικερ του Θεσπρωτού πέτυχε ένα γκολ ανυπολόγιστης αξίας που ίσως αποδειχθεί καταλυτικό σε ότι αφορά την υπόθεση παραμονής.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Ζούρκος, Σερβιλάκης, Κοντοές, Καρβούνης, Κωνσταντακόπουλος, Ραμίρεζ, Ευθυμίου (77ο Κωνσταντίνου), Μπίκας (83ο Δημήτρουλας), Βουκομάνοβιτς (69ο Καζβιρόπουλος), Κολλάς.

ΚΑΒΑΛΑ: Δήμιζας, Καζαντζίδης, Παπαστεριανός, Μαρκόπουλος, Κέρθι, Θωμαϊδης (76ο Μελισσόπουλος), Στίκας, Μαϊδανός, Ορφανίδης Π. (66ο Οκάν), Παπαδόπουλος Β, Σκαθαρούδης (59ο Ορφανίδης Λ.)