Πέρασε από τον Τύρναβο ο Θεσπρωτός και σφράγισε την παραμονή-Νίκη με 2-1 με σκόρερς τους Πέντσα και Καρύδη

ThesprotosfcΜεγάλη εκτός έδρας νίκη με σκορ 2-1 στον Τύρναβο πέτυχε ο Θεσπρωτός σφραγίζοντας και μαθηματικά την παραμονή στην κατηγορία. Οι “κίτρινοι” με το τρίποντο αυτό-το πρώτο εκτός έδρας μετά το διπλό στην Τσαριτσάνη την 19η αγωνιστική- σκαρφάλωσαν στην 4η θέση όπου ισοβαθμούν με την Πύδνα Κίτρους.

Από την άλλη μετά από αυτό το αποτέλεσμα η υπόθεση παραμονή δυσκολεύει για τους γηπεδούχους καθώς βρίσκονται πλέον κάτω από την διακεκαυμένη ζώνη.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας πήρε το προβάδισμα στο σκορ με πλασέ του Πέντσα στο 10ο λεπτό. Το παιχνίδι επιφύλαξε πολλές συγκρινήσεις στα τελευταία λεπτά. Στο 83ο λεπτό ο Κωστούλας έφερε το ματς ίσα με εκτέλεση πέναλτι αλλά ο Θεσπρωτός “δραπέτευσε” με το τρίποντο χάρη σε γκολ του Αλέκου Καρύδη στο 85ο λεπτό ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι λίγα λεπτά νωρίτερα.

Την επόμενη αγωνιστική ο Θεσπρωτός παίρνει άκοπα τους τρεις βαθμούς κόντρα στον Φωκικό που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

Πήρε κεφάλι ο Αιγινιακός στην μάχη του τίτλου

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, είχαμε αλλαγή σκηνικού στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο Αιγινιακός συνέτριψε με τον Πιερικό στο κατ’ευφημισμόν τοπικό ντέρμπι της Πιερίας και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της ΑΕ Καραϊσκάκης στο Κίτρας κόντρα στην Πύδνα με σκορ 1-1, οδηγεί πλέον την κούρσα έχοντας διαφορά ενός βαθμού και ενώ απομένουν έξι (6) αγωνιστικές για τη λήξη του πρωταθλήματος.