Ήττα με 3-0 για τον Θεσπρωτό στον Βόλο από τον Ολυμπιακό-Στάθηκαν καλά οι “κιτρινόμαυροι” αλλά λύγισαν στην επανάληψη

Την ήττα με σκορ 3-0 από τον Ολυμπιακό Βόλου γνώρισε ο Θεσπρωτός στο Πανθεσσαλικό Στάδιο στο πλαίσιο της 15ης και τελευταίας αγωνιστικής του Α’Γύρου και υποχώρησε στην δέκατη θέση πίσω από τον Πιερικό.

Οι “κίτρινοι” τουλάχιστον για 60 λεπτά στάθηκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, βρέθηκαν να χάνουν….. από το πουθενά με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο, απείλησαν σε δύο περιπτώσεις για την ισοφάριση με τους Νόνη και Ντόκο και στη συνέχεια δέχθηκαν άλλα δύο γκολ για να γνωρίσουν εν τέλει μια άδικη-ως προς το εύρος-ήττα.

Το α’ημίχρονο

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή αλλά αναλώθηκαν σε ανούσια κυκλοφορία της μπάλας χωρίς να μπορέσουν-τουλάχιστον μέχρι το 30ό λεπτό-να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Κωνσταντάκου με τους παίκτες του Θεσπρωτού να πιέζουν ψηλά και να κλείνουν όλους τους διαδρόμους.

Στο 35ο λεπτό ο… συνήθης ύποπτος Φλίγκος με κοντινό πλασέ ύστερα από συνδυασμένη επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων, έλυσε τον γόρδιο δεσμό στην άμυνα του Θεσπρωτού δίνοντας το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους»

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι χωρίς όμως να έχει τελικές προσπάθειες.

Οι «κιτρινόμαυροι» στην πρώτη τους επικίνδυνη επίσκεψη στα καρέ του Κατσούλη, έφθασαν κοντά στην ισοφάριση στην εκπνοή του ημιχρόνου αλλά η κεφαλιά του προωθημένου Νόνη έφυγε άουτ.

Αγγιξε την ισοφάριση με Ντόκο

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Θεσπρωτός άγγιξε την ισοφάριση αλλά ο πορτιέρο του Ολυμπιακού σταμάτησε σωτήρια το σουτ του Ντόκου.

Και αφού δεν έγινε το 1-1, λίγο αργότερα ο Φλίγκος ζευγάρωσε τα τέρματα των Θεσσαλών κλειδώνοντας τη νίκη της ομάδας του και ο ίδιος παίκτης σε διάστημα τεσσάρων λεπτών πέτυχε και τρίτο προσωπικό γκολ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση του Ολυμπιακού με τον ίδιο να φθάνει τα 16 γκολ και να είναι μακράν του δεύτερου ο αρχισκόρερ του ομίλου.

Το φίλμ του αγώνα

3’ Πρώτο σουτ στο παιχνίδι από τον Γιάκο η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα έξω από τα δοκάρια του Ολυμπιακού, με τον Κατσούλη να μην ανησυχεί

30′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Στουρνάρας έγινε κάτοχος μέσα στην περιοχή, από μπαλιά του Οικονόμου, ο αμυντικός των “ερυθρολεύκων” από πολύ πλάγια θέση σούταρε με δύναμη, με τη μπάλα να φεύγει άουτ, δίχως να ανησυχήσει ο Κωνσταντάκος

35′ Ο Μουκάμ πάσαρε στον Μασάντο στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Πορτογάλος έβγαλε μπαλιά στον Φλίγκο μέσα στην περιοχή και αυτός με πλασέ έγραψε το 1-0.

45′ Πολύ καλή στιγμή για τον Θεσπρωτό. Ο Βιτώρος εκτέλεσε φάουλ, ο Νόνης πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κατσούλη

52′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θεσπρωτό για να ισοφαρίσει. Ο Ντόκος μετά από ωραία μπαλιά του Γιάκου βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, σούταρε, με τον Κατσούλη να αποκρούει σωτήρια και να κρατά το 1-0 για τον Ολυμπιακό

58′ Ο Οικονόμου με ατομική προσπάθεια πέρασε τρεις αντιπάλους, ανατράπηκε, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Φλίγκο μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ο οποίος εύκολα με πλασέ έκανε το 2-0

61′ Ο Φλίγκος έφυγε στην κόντρα επίθεση, “χόρεψε” τον αντίπαλό του και τον τερματοφύλακα Κωνσταντάκο, για να γράψει εύκολα το 3-0

68′ Ο Μπίκας βρέθηκε μέσα στην περιοχή από πλάγια δεξιά, πλάσαρε άουτ στην εξωτερική πλευρά τον διχτύων του Κατσούλη

85′ Σουτ του Σουάνη ψηλά άουτ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Κατσούλης, Στουρνάρας, Ιωαννίδης (46ο Σταύρου), Ντόικιτς, Ζώνας, Πότσι (46ο Σουάνης), Οικονόμου (65ο Εηθυμιάδης), Δωματάς, Μουκάμ, Μασάντο, Φλίγκος.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κωνσταντάκος, Ηλίας, Μυρσινιάς, Νόνης, Πάνος, Βιτώρος, Μέμμος (65ο Μπλέτσας), Γιάκος (77ο Πολυχρονιάδης), Ντόκος, Σουκιάς, Μπίκας.