Γράφει ιστορία ο Θεσπρωτός, «κλείδωσε» το μπαράζ για την άνοδο στην Β’Εθνική-Ο Κασαρατέ κέρδισε μόνος του τον Ναυπακτιακό (3-0)

Ο Θεσπρωτός αποδείχθηκε συνεπής στο ραντεβού με την ιστορία και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον εκπληκτικό Αμαντού Κασαρατέ κέρδισε τον Ναυπακτιακό Αστέρα με σκορ 3-0 παραμένοντας ολοζώντανος στο κόλπο της ανόδου στην Β’Εθνική μία αγωνιστική πριν από το χιτσκοκικό φινάλε του 3ου Ομίλου της Γ’Εθνικής.

Πλέον με νίκη την τελευταία αγωνιστική στα Γιάννενα κόντρα στον αδιάφορο και υποβιβασμένο Θρίαμβο Σερβιανών και νίκη του πρωτοπόρου Κρόνου Αργυράδων επί του αδιάφορου Τηλυκράτη, ο Θεσπρωτός θα τερματίσει στην 2η θέση και θα συμμετέχει σε αγώνα μπαράζ όπου θα διεκδικήσει σε δύο παιχνίδια την άνοδο στην Β’Εθνική.

Το α’ημίχρονο

Ο Θεσπρωτός προσπάθησε να αναλάβει τα ηνία του αγώνα από την αρχή με τον κόσμο στις εξέδρες να δίνει ώθηση στους παίκτες του Δημήτρη Μουρούτη.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, ο Ναυπακτιακός ο οποίος παρατάχθηκε με πολλά νέα πρόσωπα σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια και την αλλαγή προπονητή μεσοβδόμαδα, ισορρόπησε το παιχνίδι και άγγιξε  το γκολ στο 15ο λεπτό αλλά το γυριστό σουτ του Βακράκου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κωνσταντάκου.

Στο 17ο λεπτό ο πορτιέρο του Θεσπρωτού απομάκρυνε με δυσκολία την μπάλα σε δυνατό σουτ του Βακράκου σε ένα διάστημα που οι γηπεδούχοι δέχθηκαν μεγάλη πίεση.

Με την πάροδο του χρόνου, το πλατανόφυλλο κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και ακολούθησε ένα ονειρεμένο εξάλεπτο με τον….μάγο Αμαντού Κασαρατέ να βάζει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του.

Στο 31ο λεπτό ο Αφρικανός πήδηξε στον….ουρανό και με μία κεφαλιά «φωτοβολίδα» δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σταματόπουλο κάνοντας το 1-0 μέσα σε φρενίτιδα ενθουσιασμού.

Στο 33ο λεπτό ο Σενεγαλέζος άσος του Θεσπρωτού άγγιξε το 2-0 αλλά το μακρινό σουτ δυναμίτης που επιχείρησε τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σταματόπουλου, ωστόσο στο 36ο λεπτό ο ίδιος παίκτης με κοντινό σουτ σε κενή εστία έκανε το 2-0 ολοκληρώνοντας το προσωπικό του κρεσέντο.

Το β΄ημίχρονο

Στην επανάληψη, ο Θεσπρωτός διαχειρίστηκε έξυπνα το προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο, έδωσε χώρο στον Ναυπακτιακό και προσπάθησε να απειλήσει με αντεπιθέσεις κυνηγώντας ένα τρίτο γκολ που θα έβαζε τίτλους τέλους στο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι με τσαλακωμένο ηθικό και χωρίς ψυχικά αποθέματα δεν έδειχναν να πιστεύουν στην ανατροπή και δεν απείλησαν σε κανένα σημείο του αγώνα.

Ο Θεσπρωτός έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του με τον Πόζογλου στο 86ο λεπτό να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

ΟΙ φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Σαμπανέι στο 89ο λεπτό.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Μπαϊλης από την Πρέβεζα.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κωνσταντάκος, Κωνσταντίνου Βαγγ., Πανταζής, Νόνης, Σταυρίδης, Κασαρατέ, Κωνσταντίνου Βας., Γώγος (80ό Μητσέλος), Ευθυμίου (87ο Φούντζουλας), Μπίκας (88ο Γκόλιας), Πόζογλου (88ο Τοπάλι).

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Σταματόπουλος, Καραγιάννης, Αδαμόπουλος (49ο λ.τρ. Γκόλιας), Νικολακόπουλος (55ο Πήλιος), Κοκώνης, Ευαγγέλου, Στεργίδης (70ό Κωστής), Γιαννόπουλος, Βακράκος, Κυζιρίδης, Σαμπανέι.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Μακεδονικός Φούφα – Κρόνος Αργυράδων 0-1 (27′ Κάνεφ)

Τηλυκράτης – Θρίαμβος Σερβιανών 2-0 (14′ Περιστέρης, 88ο Κολοβός)

AΕ Λευκίμμης – Σούλι Παραμυθιάς 1-0 (16′ Κιπτίου)

Θεσπρωτός – Ναυπακτιακός 3-0 (32′-37′ Κασαράτε, 86′ Πόζογλου)

Αχέρων Καναλακίου – Γρεβενά Αεράτα 4-1 (54′-62′ Νικολάου, 66′ Κυριάκης, 81′ / 61′ )

ΑΟ Φλωριάδας – Μακεδονικός Σιάτιστας 0-3 α.α.

Ρεπό: Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας