Βαθμός από ατόφιο χρυσάφι για τον Θεσπρωτό στην Κοζάνη, 2-2 με την ΑΕ Ποντίων-Ήττα για τον Αστέρα Παραποτάμου από την Φιλιππιάδα

Το πιο αποφασιστικό άλμα για την παραμονή στην κατηγορία έκανε ο Θεσπρωτός μετά τον υπερπολύτιμο βαθμό (2-2) που απέσπασε στην Κοζάνη κόντρα στην ΑΕΠ Καραγιαννίων σε ένα δραματικό παιχνίδι με…άγρια ομορφιά και εναλλαγή συναισθημάτων.

Το πλατανόφυλλο παρότι αγωνίστηκε χωρίς δύο βασικά του στελέχη (Πάνος και Πέντσας) κατέθεσε καρδιά και ψυχή στον αγωνιστικό χώρο και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με το …καλημέρα (5’Μπουρντουτζάν) κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση με τον Σταυρίδη στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Ο Φούντζουλας στο 56ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στον Θεσπρωτό αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έφεραν το ματς στα ίσα με τον Δημητριάδη στο 66ο λεπτό.

Ο έτερος εκπρόσωπος του Νομού Θεσπρωτίας, Αστέρας Παραποτάμου ηττήθηκε με σκορ 2-0 από τον Εθνικό Φιλιππιάδας ο οποίος με το τρίποντο στον Παραπόταμο παραμένει ζωντανός στο κυνήγι της παραμονής.