Γ’Εθνική: Το ντέρμπι βάφτηκε «κιτρινόμαυρο»-Θρίαμβος για τον Θεσπρωτό, 3-0 το Σούλι

Share Button

Ο Θεσπρωτός αναδείχθηκε μεγάλος νικητής στον πρώτο φετινό θεσπρωτικό «εμφύλιο» κερδίζοντας με 3-0 το Σούλι σημειώνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη του με την οποία σκαρφάλωσε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Το πλατανόφυλλο με ένα δεκάλεπτο ξέσπασμα στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου «ξεκλείδωσε» την συμπαγή άμυνα του Σουλίου και με «δράστες» τους Πέντσα, Κασαρατέ και Γκόλια έφθασε στη μεγάλη νίκη.

Το α’ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στον αγώνα και προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν.

Στο 4ο λεπτό ο Μπίκας σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά ο Βλάχος ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και ισορρόπησαν το παιχνίδι χωρίς πάντως να είναι απειλητικοί για την εστία του Κωνσταντάκου.

Το υπόλοιπο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου κύλησε με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου και να προσέχουν περισσότερο τα μετόπισθεν με αποτέλεσμα  να μην δημιουργηθούν οι μεγάλες φάσεις.

Στο 24ο λεπτό ο Διαμάντης προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακα, ο Πέντσας που καραδοκούσε επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Βλάχο ο οποίος έδιωξε σωτήρια με το στήθος στην καλύτερη στιγμή σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, ενώ στο 37ο λεπτό το φάουλ του Μπίκα από πλεονεκτική θέση πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Το β΄ημίχρονο

Στην επανάληψη ένα ξέσπασμα του Θεσπρωτού έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των «κιτρινόμαυρων».

Στο 62ο λεπτό ο Χρήστος Πέντσας έλυσε τον γόρδιο δεσμό της άμυνας του Σουλίου. Ο έμπειρος επιθετικός ξεχύθηκε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Βλάχο για να κάνει το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς με τον σκόρερ να κατευθύνεται στις εξέδρες και να πανηγυρίζει στα κάγκελα.

Στο 67ο λεπτό ο Κασαρατέ με καρφωτή κεφαλιά ύστερα από φάουλ του Μπίκα νίκησε κατά κράτος στον αέρα τον Βλάχο πετυχαίνοντας το 2-0 για να έρθει στο 72ο λεπτό νεοεισελθών Γκόλιας στην πρώτη του επαφή με την μπάλα με κοντινό γυριστό σουτ να ανεβάσει το δείκτη του σκορ σε 3-0 δίνοντας διαστάσεις στη νίκη της ομάδας του.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Κερκυραίος Γιούργας με βοηθούς τους Σκορδίλη και Μιχαλά.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κωνσταντάκος, Σουλιώτης (58ο Ευθυμίου), Πανταζής, Μητσέλος (78ο λ.τρ. Λάμπρου), Σταυρίδης, Κασαρατέ, Φούντζουλας (88o Κατσέλης), Γώγος, Πέντσας (71ο Γκόλιας), Μπίκας, Κωνσταντίνου.

ΣΟΥΛΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣ: Βλάχος, Μπέλλος (80ο Μουσκάι), Νάσιος, Διαμάντης, Μαλλάτος, Κύργιος, Μώκος (65ο Μπουκουβάλας), Γεωργάκης, Τσουμάνης, Ντόκος, Παρχαρίδης.

TΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(6η αγωνιστική)

Γρεβενά Αεράτα – Μακεδονικός Φούφα 1-3 (30′ Τάκας / 46′ Χάιτας, 88′ Μαυροματίδης, 90′ Τοπάλης πεν)

Αχέρων Καν. – Μακεδονικός Σιάτιστας 2-0 (53′ Γούλας, 88′ Αναστασίου)

Α.Ο Φλωριάδας – Ναυπακτιακός 0-3 (11′-21′ Γραμματικόπουλος, 15′ Σαμπανέι)

Θεσπρωτός – Σούλι Παραμυθιάς 3-0 (62′ Πέντσας, 67′ Κασαράτε, 72′ Γκόλιας)

ΑΕ Λευκίμμης – Θρίαμβος Σερβανιών 1-0

Τηλυκράτης – Μ.Αλεξ.Καλλιθέας 1-2 (28′ Γεωργούσης / 52′ Αποστολίδης, 86′ Σαλβαρίνας)

Ρεπό: Κρόνος Αργυράδων