Οδυνηρή ήττα για τον Θεσπρωτό, 2-0 από την Πύδνα Κίτρους στην Ηγουμενίτσα-Σε περιπέτειες μπαίνουν πλέον οι “κιτρινόμαυροι”

p1014841Πληρώνοντας ένα “νεκρό” διάστημα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και παρουσιάζοντας δύο πρόσωπα, ο Θεσπρωτός ηττήθηκε με σκορ 2-0 από την Πύδνα Κίτρους και παραμένει καθηλωμένος στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας χάνοντας και άλλο έδαφος στην μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Στο πρώτο ημίχρονο οι κιτρινόμαυροι ήταν καλύτεροι και σε δύο περιπτώσεις έφθασαν πολύ κοντά στο γκολ. Στο 20ό λεπτό ο Ντόκος δεν μπόρεσε να νικήσει από πολύ πλεονεκτική θέση τον Παπατόλικα ο οποίος απέκρουσε με τα πόδια, ενώ στο 34ο λεπτό δεν μπόρεσε εξ’επαφής να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ύστερα από εντυπωσιακή κούρσα από τα αριστερά.

p1014846

Στην επανάληψη, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε. Ο Θεσπρωτός εμφανίστηκε αγνώριστος, ενώ οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο και στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία που δημιούργησαν ευτύχησαν να προηγηθούν. Συγκεκριμένα, στο 56ο λεπτό ο Μακράκης με υπέροχο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Βλάχο. Πριν οι γηπεδούχοι προλάβουν να ανασυνταχθούν και να αντιδράσουν, ήρθε και το δεύτερο γκολ στο 61ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά του Δήμα ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, να “σφραγίσει” τη νίκη της ομάδας του Γιώργου Χαντζάρα.

Στο τελευταίο μισάωρο, οι φιλοξενούμενοι θωράκισαν τα μετόπισθεν με στόχο να διαφυλάξουν το προβάδισμα, ενώ ο Θεσπρωτός με εμφανέστατο πρόβλημα στην δημουργία, δεν μπόρεσε να απειλήσει και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

p1014844

Θεσπρωτός: Βλάχος, Μυρσινιάς, Ηλίας, Νόνης, Πάνος (12ο λ,τρ. Χατζόγλου), Ντινιωτάκης (81ο Τζιάλλας), Ντόκος, Βιτώρος, Πέντσας, Μηνάς, Μπίκας (67ο Σουκιάς)

Πύδνα Κίτρους: Παπατόλικας, Καραγκούνης, Κόλα, Κωτσιόπουλος, Στούμπος, Τσατσαρής, Παυλίδης (87ο Γούτσιος), Δήμας, Κυπαρίσσης Ν. (67ο Κυπαρίσσης Γ.), Ιορδανίδης, Μακράκης (85ο Ραπτόπουλος)