Παράσταση για ένα ρόλο το Θεσπρωτικό ντέρμπι-Στο ρελαντί ο Θεσπρωτός, 3-0 τον Αστέρα Παραποτάμου-Και του χρόνου στην Γ’Εθνική το πλατανόφυλλο

“Κιτρινόμαυρο” βάφτηκε το θεσπρωτικό ντέρμπι της ΓΈθνικής.

Ο Θεσπρωτός με σβηστές μηχανές και χωρίς να φορτσάρει επικράτησε με 3-0 του αδιάφορου βαθμολογικά Αστέρα Παραποτάμου εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παραμονή στην κατηγορία δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Η ομάδα του Δημήτρη Μουρούτη ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έφθασε σε μία σχετικά εύκολη νίκη έχοντας πετυχαίνοντας τα δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών στα μισά του πρώτου ημιχρόνου.

Συγκεκριμένα, στο 23ο λεπτό σε μία υπέροχη ομαδική προσπάθεια των γηπεδούχων ο Κωνσταντίνου επιχείρησε “γλυκιά” σέντρα από τα αριστερά και ο Γώγος με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Βενέτη για να κάνει το 1-0. Στο 25ο λεπτό, ο Κατσέλης με υπέροχο μονοκόμματο βολέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέτυχε το 2-0. Στο 28ο λεπτό ο Αστέρας έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Παναγιώτη Πανταζή με απευθείας κόκκινη κάρτα για αγκωνιά σε αντίπαλο.

Στην συνέχεια το πλατανόφυλλο κατέβασε στροφές και διαχειρίστηκε έξυπνα το προβάδισμα αξιοποιώντας παράλληλα και το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε σε χαμηλό τέμπο με τον Θεσπρωτό να φθάνει και στην επίτευξη τρίτου γκολ με τον Χάρη Μπίκα στο 81ο λεπτό.

Στο 75΄οι γηπεδούχοι έμειναν και αυτοί με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Δημήτρη Σταυρίδη.

Ο διαιτητής του τελικού κυπέλλου Θεσπρωτίας Μάριος Σιντόρης ήταν ο άρχοντας του αγώνα.
Βοηθοί του ήταν ο Δημήτρης Τικάς και ο Γιώργος Παπαλαζάρου.

Θεσπρωτός (Μουρούτης): Παππάς, Καλφούντζος (46΄Κατσέλης Γ.Μ.), Κωνσταντίνου, Σταυρίδης, Μητσέλος, Τσακανίκας (61΄Λαγός), Ευθυμίου, Γώγος, Φούντζουλας, Μπίκας (80΄Γιαννούλης), Κατσέλης Γ.Α. (75΄Μπλέτσας).

Αστέρας:  (Αντωνίου Μιχάλης): Βενέτης, Σουλιώτης, Πανταζής Παν., Μητσέλος Στ.,Μπάρκας, Διαμάντης, Γιαννακός (78΄ Βαγγελής), Παπανδρέου, Γκόλιας Ι., Παπαδόπουλος (46΄Τζώρτζης), Γιάκης (57΄Γκόλιας Η.).