Γ’Εθνική: Στο ρελαντί ο Θεσπρωτός, 4-0 τα Γρεβενά Αεράτα-Σκαρφάλωσε στην 4η θέση το πλατανόφυλλο

Share Button

Σε ρυθμό ρελαντί και με… σβηστές τις μηχανές ο Θεσπρωτός επικράτησε με σκορ 4-0 των Γρεβενών και παρέμεινε σε επαφή με την κορυφή διατηρώντας παράλληλα και μια απόσταση ασφαλείας από την ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα και διάθεση να πιέσουν από το πρώτο λεπτό κυνηγώντας ένα γρήγορο γκολ απέναντι στην κλειστή και συμπαγή άμυνα των Γρεβενών.

Η πρώτη αξιόλογη φάση καταγράφηκε στο 16ο λεπτό με το σουτ του Κασαρατέ μέσα από την περιοχή να φεύγει ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 20ό λεπτό ο Γιάννης Γκόλιας έλυσε τον γόρδιο δεσμό στην άμυνα των Γρεβενών και με κοντινό πλασέ σε κενή εστία ύστερα από συνδυασμένη επιθετική προσπάθεια έκανε το 1-0.

Στο 30ό λεπτό οι γηπεδούχοι άγγιξαν το δεύτερο γκολ. Ο Μπέρτσος επιχείρησε γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και «έσκασε» στο έδαφος με τους παίκτες του Θεσπρωτού να διαμαρτύρονται πως πέρασε ολόκληρη την γραμμή του τέρματος.

Στο 34ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι την πρώτη φορά που «ξεμύτισαν» από την περιοχή τους, απείλησαν με την ισοφάριση αλλά ο Σταυρίδης ενήργησε σαν από μηχανής θεός σταματώντας με αυτοθυσία το σουτ του Σάλλα.

Στο 40ό λεπτό,  το γυριστό σουτ του πολύ δραστήριου Κασαρατέ πέρασε δίπλα από τα δοκάρια.

Στο 44ο λεπτό ο Μπάμπης Φούντζουλας με κοντινό πλασέ σε κενή εστία ύστερα από αδυναμία των αμυντικών να απομακρύνουν έκανε το 2-0 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του.

Το β’ημίχρονο

Στην επανάληψη ο Θεσπρωτός δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι χωρίς ταυτόχρονα

να απειληθεί καθόλου από την νεανική ομάδα των Γρεβενών.

Στο 64ο λεπτό ο Θοδωρής Μπέρτσος με καρφωτή κεφαλιά από κοντά ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0, ενώ στο 67ο λεπτό το δυνατό σουτ του Κωνσταντίνου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 77ο λεπτό, ο Γιάννης Γκόλιας με κοντινό πλασέ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με τον στράικερ του Θεσπρωτού να φθάνει τα τέσσερα γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητής του αγώνα ο Αθανασίου του Συνδέσμου Πρέβεζας.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κωνσταντάκος, Σουλιώτης (65ο Χατζίου), Κατσέλης, Μπέρτσος, Σταυρίδης (53ο λ.τρ. Μητσέλος), Κασαράτε, Φούντζουλας (63ο Γώγος), Μπίκας, Γκόλιας, Ευθυμίου (65ο Τσάνης), Κωνσταντίνου Β.

ΑΕΡΑΤΑ ΓΡΕΒΕΝΑ: Μπακιρτζής, Γαβρίδης, Μπατακόϊας, Καραμπάλιος (46o Κουπτσίδης), Δαδαλής, Βασιλόπουλος, Λιάκας (46ο Χυσέν), Ζιαγκλιαβός (46ο Βλάχος), Φουρλατάρας, Σάλλα, Ασλανίδης (69ο Γκιόνι).

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(11η αγωνιστική)

Μακεδονικός Φούφα – Μ.Αλεξ.Καλλιθέας 2-1 (73′, 86′ Χάιτας πεν / 70′ Αποστολίδης)

Κρόνος Αργυράδων – Θρίαμβος Σερβανιών 2-0 (53′ Σπαχίου, 58′ Καρτσιάς)

Τηλυκράτης – Ναυπακτιακός 0-1 (12′ Γραμματικόπουλος)

ΑΕ Λευκίμμης – Μακεδονικός Σιάτιστας 5-1 (6′ Τσόφλιος, 12′ Κιπτίου, 24′-45′ Γαστεράτος, 36′ Τσεβανέδης)

Θεσπρωτός – Γρεβενά Αεράτα 4-0 (20′-77′ Γκόλιας, 44′ Φούντζουλας, 65′ Μπέρτζος)

Αχέρων Καναλακίου – ΑΟ Φλωριάδας 4-0 (28′ Ζδράβος πεν, 60′-86′ Νικολάου, 67′ Πάνος)