“Τζάμπα” ήττα του Θεσπρωτού με 1-0 από την ΑΕ Καραϊσκάκης-Το γκολ των Αρτινών με πέναλτι

Πληρώνοντας μια στιγμιαία αδράνεια της άμυνας, ο Θεσπρωτός γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0 από την ΑΕ Καραϊσκάκης στην Ηγουμενίτσα στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν ορεξάτοι στο παιχνίδι και φάνηκαν απειλητικοί για την εστία του Σιαραβά σε 1-2 περιπτώσεις.

Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους επικίνδυνη επίσκεψη στα καρέ του Θεσπρωτού ευτύχησαν να προηγηθούν. Ο δαιμόνιος Χαρτσιάς ελίχθηκε μέσα στην μικρή περιοχή και κέρδισε πεντακάθαρο πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και νίκησε τον Κωνσταντάκο για να κάνει το 1-0.

Εν συνεχεία, ο Θεσπρωτός προσπάθησε να αντιδράσει και στο 40ό λεπτό άγγιξε την ισοφάριση. Ο Πέντσας από ευνοϊκή θέση αστόχησε ύστερα από γύρισμα του Ντόκου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία, πίεσαν την εστία του Σιαραβά και έχασαν 2-3 καλές ευκαιρίες χωρίς πάντως να καταφέρουν να μετουσιώσουν την υπεροχή σε γκολ παρουσιάζοντας χτυπητές αδυναμίες στην τελική προσπάθεια.

Στο 57′ ο Νόνης έκανε την προβολή ύστερα από φάουλ του Σουκιά, η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 76ο λεπτό ο Μπίκας επιχείρησε χλιαρό σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά μπλόκαρε ο Σιαραβάς στην καλύτερη ευκαιρία του Θεσπρωτού, ενώ στη τελευταία καλή προσπάθεια των γηπεδούχων, στο 85ο λεπτό το φάουλ του Σουκιά έφυγε λίγο άουτ.

Θεσπρωτός: Κωνσταντάκος, Ηλίας, Ντινιωτάκης, Νόνης, Πάνος, Βιτώρος, Πέντσας (60ό Μέμμος), Γιάκος, Ντόκος, Σουκιάς (85ο Μυρσινιάς), Μπίκας (80ό Μπλέτσας)

Καραϊσκάκης: Σιαράβας, Παπανίκου, Λάμπρου, Αβραμίδης, Βελέτης, Κόλινς, Χάρτσιας, Γούλας, Γυφτοκώστας (86ο Καψάλης), Μαζιώτης (91ο Ηλίας) , Ευαγγέλου.