Το ρεπορτάζ από την μεγάλη νίκη του Θεσπρωτού στην Αρτα

Η Αμβρακία έχασε την πρώτη της καλή στιγμή στο 15′, με τον Παππά να γυρίζει παράλληλα αλλά ο Νικολαΐδης με προβολή δεν κατάφερε να βρει εστία. Στο 35′ ο Παπαρούνης εκτέλεσε φάουλ από τη γραμμή του κέντρου και ο Σιδηρόπουλος με γυριστή κεφαλιά είδε τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 43′ οι φιλοξενούμενοι είχαν την καλύτερη τους στιγμή στο α’ ημίχρονο, με το δεκάρι της ομάδας να εκτελεί φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή και προς τα αριστερά, περνώντας τη μπάλα από την εξωτερική πλευρά του τοίχους και να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 45′ ο Μπαλαδήμας έβγαλε μόνο του τον Σιδηρόπουλο σε θέση τετ-α-τετ αλλά η πάσα ή το πλασέ που επιχείρησε (μόνο αυτός ξέρει τι ήθελε να κάνει) ήταν πολύ αδύναμο, με αποτέλεσμα να περάσει ανεκμετάλλευτη μια καλή επιθετική προσπάθεια της ομάδας των Κωστακιών. Η τελευταία φάση άνηκε και αυτή στην Αμβρακία με τον Ασπροποταμίτη από πλάγια αριστερά να πιάνει ένα δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα του Θεσπρωτού.

Στην επανάληψη και στο 47′ ο Μπαλαδήμας εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και στρώθηκε στον Σιδηρόπουλο στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά το σουτ του ήταν πολύ άστοχο. Στο 66′ αντεπίθεση για την Αμβρακία με τον Παππά να αποφεύγει τον αντίπαλο του από τα δεξιά, να βρίσκει τον Μπαλαδήμα, αλλά το σουτ του τελευταίου με το αριστερό ήταν πολύ αδύναμο και μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας στη γωνία. Στην μοναδική αξιόλογη φάση τους οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ εκμεταλλευόμενοι και την αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων.  Στο 77′ ο Πέντσας με κεφαλιά μετά από σέντρα από τα αριστερά, βρέθηκε ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι και με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Βαρέλη για το 0-1. Να σημειώσουμε ότι ο Πέντσας στον πανηγυρισμό του έκανε χειρονομίες προς την κερκίδα, με αποτέλεσμα οι φίλαθλοι της Αμβρακίας να αντιδράσουν έντονα και για λίγα λεπτά να επικρατήσει αναβρασμός στο γήπεδο, μέχρι εν τέλει να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στη συνέχεια να πετύχουν το γκολ που έψαχναν για αρκετή ώρα στο παιχνίδι αλλά αυτή τη φορά για να ισοφαρίσουν, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 87′ ο Βασίλας γέμισε στην περιοχή από εκτέλεση φάουλ αλλά από κοντά η κεφαλιά πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Παπαρούνη από το ύψος του πέναλτι σε εκτέλεση φάουλ του Μπαλαδήμα.

Διαιτητής: Τσιρογιάννης Π. (Αχαϊας) Βοηθοί: Τσιρογιάννης Χ. (Αχαϊας) – Νικολακόπουλος (Αχαϊας)

Αμβρακία Κωστακιών (Μπαλάφας): Βαρέλης, Παπανίκου (56′ Βασίλας), Παπαρούνης, Πέτσας, Μπεζεβέγκης, Νικολαϊδης, Βερλέκης, Ασπροποταμίτης (76′ Λύτος), Παππάς, Μπαλαδήμας, Σιδηρόπουλος

Θεσπρωτός (Μουρούτης): Κωνσταντάκος, Ηλίας, Ντόκος, Νόνης, Γιάκος, Ντινιωτάκης, Μηνάς, Τζιάλλας, Πέντσας ( 95′ Μπλέτσας), Μπίκας (87′ Σουκιάς), Βιτώρος