Football League: Κατέρρευσε στην επανάληψη ο Θεσπρωτός, βαριά ήττα από την Καβάλα με 4-1-Σκόραρε και πάλι ο Νταλά Κόστα

Πληρώνοντας τα πολλά και παιδαριώδη λάθη της πολύ ευάλωτης άμυνάς του ο Θεσπρωτός γνώρισε βαριά ήττα στην Καβάλα από τον Α.Ο.Κ. με σκορ 4-1 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League.

Το πλατανόφυλλο στάθηκε με αξιώσεις στο πρώτο ημίχρονο στον αγωνιστικό χώρο του “Ανθή Καραγιάννη” δείχνοντας πως μπορεί να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα αλλά στην επανάληψη δέχθηκε ένα γκολ με πέναλτι στο 66ο λεπτό και στην συνέχεια πέταξε λευκή πετσέτα γνωρίζοντας την συντριβή για δεύτερη φορά (είχε προηγηθεί η ήττα με το ίδιο σκορ στην Ρόδο από τον Διαγόρα)

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ελληνοαργεντινός τεχνικός παρέταξε το πλατανόφυλλο με μία αλλαγή σε σχέση με το νικηφόρο παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στην Τρίγλια με τον Κρίστριαν Ραμίρεζ να παίρνει την θέση του τραυματία Βασίλη Ευθυμίου.

Πιο συγκεκριμένα ο Θεσπρωτός αγωνίστηκε με τερματοφύλακα τον Κίναλη, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Δημήτρουλας, Σερβιλάκης, Νόνης και Σταυρίδης. Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Κολτσίδας, Γώγος, Ραμίρεζ με τους Νταλά Κόστα και Βιγιαφάνε να αγωνίζονται στις δύο πτέρυγες και τον Χρήστο Κολλά στην κορυφή της επίθεσης σε σχηματισμό-διάταξη 4-5-1.

Το α’ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν φουριόζοι και ανέκτησαν τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά.

Σε ένα επτάλεπτο έντονης επιθετικής δραστηριότητας (10′-16′) οι Αργοναύτες έχασαν τρεις πολύ καλές ευκαιρίες.

Στο 10ο λεπτό το σουτ του Στίκα έφυγε έξω από την εστία του Κίναλη με τον πορτιέρο του Θεσπρωτού να δείχνει τα αντανακλαστικά του στο 12ο λεπτό απομακρύνοντας την μπάλα σε σουτ του Ορφανίδη ύστερα από σέντρα του Βόσαλικ.

Στο 16ο λεπτό, η Καβάλα άγγιξε το γκολ. Ο πολύ δραστήριος Βόσαλικ επιχείρησε σέντρα σουτ, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κίναλη.

Ο Θεσπρωτός αφού πέρασε ανώδυνα την πίεση που δέχθηκε, απείλησε για πρώτη φορά στο 19ο λεπτό με τον Κολλά να σουτάρει δυνατά έξω από την περιοχή αλλά την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ πάνω από τα δοκάρια του Δημιζά.

Η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 26ο λεπτό. Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ορφανίδη, ο Βασίλης Γαβριηλίδης με κοντινή καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κίναλη με την άμυνα του Θεσπρωτού να φέρει μεγάλη ευθύνη αφήνοντας τον κεντρικό αμυντικό της Καβάλας εντελώς αφύλακτο.

Οι “κιτρινόμαυροι” μετά το γκολ που δέχθηκαν, κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και την μοναδική φορά που πλησίασαν με αξιώσεις την εστία της Καβάλας, κατάφεραν να σκοράρουν με πρωταγωνιστές του δύο εκ των τριών Αργεντινών που διαθέτει.

Ο Κρίστιαν Ραμίρεζ επιχείρησε το σουτ, ο Δήμιζας απέκρουσε ασταθώς και ο….συνήθης ύποπτος Μάουρο Νταλά Κόστα με κοντινό πλασέ σε ανυπεράσπιστη εστία και με τον τερματοφύλακα εξουδετερωμένο έκανε το 1-1 με τον Αργεντινό να εξελίσσεται σε σκόρερ ολκής για τον Θεσπρωτό φθάνοντας αισίως τα τέσσερα γκολ στα έξι πρώτα παιχνίδια.

Το β’ημίχρονο

Στην επανάληψη, δεν άλλαξε το σκηνικό του αγώνα με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς πάντως να απειλούν με αξιώσεις την εστία του Κίναλη.

Στο 57ο λεπτό οι Αργοναύτες ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σταυρίδη στον Χαντί ο οποίος βρέθηκε στο χόρτο αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Ωστόσο, στο 65ο λεπτό ο ρέφερι της αναμέτρησης καταλόγισε την εσχάτη των ποινών σε χέρι του Σταυρίδη μέσα στην περιοχή σε σουτ του Μαινδανά.

Ο Βόσαλικ ανέλαβε την εκτέλεση και με πολύ μεγάλη δυσκολία και μπόλικη τύχη νίκησε τον Κίναλη ο οποίος έπεσε στην σωστή γωνία αλλά δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα που πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στο βάθος της εστίας του.

Στο 73ο λεπτό σε μία χαμένη μπαλιά για τους γηπεδούχους, ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε γρήγορα το πλάγιο. ο Καθάριος ελίχθηκε από τα δεξιά, έκανε την σέντρα και ο αμαρκάριστος Βόσαλικ με καρφωτή κεφαλιά-“δυναμίτη” από το ύψος της μικρής περιοχής δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Κίναλη κάνοντας το 3-1.

Στο 79ο λεπτό ο Καθάριος έκανε την σέντρα από την δεξιά και ο εντελώς αφύλακτος Βασίλης Παπαδόπουλος με διπλή προσπάθεια μέσα από την περιοχή νίκησε τον Κίναλη για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ανδρέας Βλάχος του συνδέσμου Ανατολικής Αττικής, που είχε για βοηθούς τους Παναγιώτη Κουβαλάκη (Δράμας) και Παναγιώτη Τερζόπουλο (Έβρου).

Α.Ο.ΚΑΒΑΛΑ: Δήμιζας, Καζαντζίδης, Παπαστεργιανός, Γαβριηλίδης, Κέρθι, Βόσαλικ (73ο Αρναούτογλου), Ορφανίδης (60ό Καθάριος), Στίκας, Μαιδανός, Παπαδόπουλος Β. (78ο Μαρκόπουλος), Χαντί.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Σερβιλάκης, Δημήτρουλας, Νόνης, Σταυρίδης, Βιγιαφάνιε, Κολτσίδας, Γώγος (70ό Κωνσταντίνου Βασ)., Ραμίρεζ (87ο Γκέκας), Κολλάς, Νταλά Κόστα (80ό Μπίκας)

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

6η αγωνιστική

Ασπρόπυργος – Τρίκαλα 1-1 (60′ Κάκκο / 36′ Ριζογιάννης πεν)
Ιάλυσος – Διαγόρας 1-1 (49′ Σερτζίνιο / 45+ Κέρι)
Καβάλα – Θεσπρωτός 2-1 (27′ Γαβριηλίδης, 66′ Βόσαλικ πεν / 42′ Ντάλα Κόστα)
Καλαμάτα – Ολυμπιακός Βόλου 1-2 (35′ Αλεξόπουλος / 41′ Ντούνης, 79ο Τσίτας)
ΠΟ Τρίγλιας – ΟΦ Ιεράπετρας 0-1 (3′ Μηνάς, 72ο )
Βέροια – Αιγάλεω 3-1 (7′ Μουρατίδης, 62′ Κανούλας πεν, 89ο Χαντζάρας / 29′ αυτογκόλ)
(2/11) Νίκη Βόλου – Ιωνικός 1-2 (50′ Καπός / 23΄ Γκούφας, 56′ Μάναλης