Football League: Ευνοϊκά τα αποτελέσματα για τον Θεσπρωτό που σκαρφάλωσε στην 9η θέση

Share Button

Η «Βασίλισσα» έχασε 1-0 στο Αιγάλεω και απώλεσε έδαφος στη «μάχη» της ανόδου. Ο Διαγόρας με ανατροπή κέρδισε (3-1) τον Ιάλυσο στη «μάχη» της Ρόδου, ενώ η  «Μαύρη Θύελλα» ηττήθηκε στο φινάλε από τον Ολυμπιακό Βόλου.

ΑΙΓΑΛΕΩ – ΒΕΡΟΙΑ 1-0
Την ευκαιρία να πλησιάσει τον 2ο Ιωνικό απώλεσε η Βέροια, καθώς έχασε στο Αιγάλεω με 1-0. Η «βασίλισσα» είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν κατάφερε να φτιάξει «μεγάλες» φάσεις, πλην εκείνης του 74′, όταν το σουτ του Πόζογλου αποκρούστηκε από τους αμυντικούς του «Σίτι» και στη συνέχεια νέο σουτ του Παυλίδη, αποκρούστηκε εκ νέου από τους γηπεδούχους. Σα να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους,στο τέλος έχασαν και το ματς, καθώς στις καθυστερήσεις καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ του Αιγάλεω και ο Τσιλιγγίρης ευστόχησε (90’+3′) από την άσπρη βούλα.
ΑΙΓΑΛΕΩ: Σικαλιάς, Στάθης, Σπυρόπουλος, Συριόπουλος (35′ Ιορδανίδης), Γκότοβος, Λάμπρου, Οκο, Μαχαίρας, Σταματάκης, Καλλέργης (90′ Τσαφταρίδης), Τσιλιγκίρης
ΒΕΡΟΙΑ :Βοσνιάδης, Γεωργιάδης, Μπλέτσας, Μαραγκός, Μανιώτης, Πολύζος, Βεργώνης, Παυλίδης (90′ Κάνουλας), Πόζογλου, Πέντα (79′ Καραγιαννίδης), Πασάς.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ – ΙΑΛΥΣΟΣ 3-1
Ο Διαγόρας ήταν ο νικητής του μεγάλου ντέρμπι της Ρόδου, καθώς έκανε την ανατροπή και κέρδισε τον Ιάλυσο με 3-1.   Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλό, όμως οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 33′ με τον Κονέ, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα μετά από ατομική προσπάθεια του Μαστραντωνάκη, Στο δεύτερο μισό όμως οι γηπεδούχοι πήραν τα «ηνία» και στο 50′ έφτασαν στην ισοφάριση με σουτ του Μπουρλάκη. Λίγο αργότερα (53′) κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μπουρλάκη από τον Γιώργου, όμως ο Ανδρούτσος «νίκησε» τον Μπαρμπαρούση από τα 11 βήματα. Ο τελευταίος όμως πήρε τη «ρεβάνς» από τον αντίπαλο γκολκίπερ, όταν στο 66′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του με κεφαλιά και έδωσε αέρα ενός γκολ στην ομάδα του. Στο 78′ ο Μπρουλάκης με ωραίο πλασέ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για τον Διαγόρα και διαμόρφωσε το μετέπειτα τελικό 3-1.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ: Τσέλιος, Παπαδόπουλος, Χουζούρης, Προβατίδης, Καρπαθάκης, Κασνέτσι (90′ Αγιώτης), Αυγενικού (69′ Αυγενικού),Πινιώτης, Μπουρλάκης, Γεωργίου (87′ Σερτζίνιο), Μπαρμπαρούσης.
ΙΑΛΥΣΟΣ ΡΟΔΟΥ: Ανδρούτσος, Παγώνης, Πάτας, Χειμωνέττος Κ, Γιώργου, Μπάρδης (73′ Κούτνικ), Ρεκλείτης, Μαστραντωνάκης (86′ Μαστρωνάκης), Χειρίτραντας (63′ Πριόνας), Μαραγκουδάκης, Κονέ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ 2-1

Φινάλε ακατάλληλο για καρδιακούς είχαμε στον αγώνα του Ολυμπιακού Βόλου με την Καλαμάτα, όπου οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 2-1. Ο Τσιάρας στο 3′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, οι Κουτσιανικούλης (15′, 19′), Κέρι (18′) απώλεσαν καλές ευκαιρίες για λογαριασμό τους, όμως η  «Μαύρη Θύελλα» ισοφάρισε στο 31′ με τον Ντάουντ.

Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι διαχειρίζονταν τον αγώνα, οι Βολιώτες απειλούσαν ως επί το πλείστον με σουτ, αλλά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσίτας, με κοντινή κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Μπουτζίκου, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στεφανάκου και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοφ (65′ λ.τ. Γιδόπουλος), Γραικός, Βοσνακίδης, Ρόκας (60′ Κόλα), Μπουτζίκος, Τσιάρας, Σκοπελίτης, Κουτσιανικούλης, Κέρη, Βασιλούδης, Τσίτας.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Στεφανάκος, Χριστοφιλέας, Τόλι, Καντούτσης, Τριποτσέρης, Ζαχαρόπουλος, Μάκος, Νατσιόπουλος, Ιντρίσι (70′ Αλεξόπουλος), Νταούντ, Ηλιόπουλος.