Ήττα-σοκ του Θεσπρωτού στο Κύπελλο, 4-2 από το Καστρί-Ιστορικός θρίαμβος για τον Θύαμι και πρόκριση στα ημιτελικά

kypello ErasitexnwnΕκτός συνέχειας του Κυπέλλου της ΕΠΣ Θεσπρωτίας βρίσκεται ο Θεσπρωτός. Ο Θύαμις Καστρίου έκανε την μεγάλη έκπληξη καθώς σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με φοβερές εναλλαγές στο σκορ, δραματική εξέλιξη και χιτσκοκικό φινάλε επικράτησε με 4-2 στην παράταση (2-2 καν. αγώνας) και προκρίθηκε πανηγυρικά στην ημιτελική φάση αφήνοντας τον Θεσπρωτό στα…κρύα του λουτρού επιβεβαιώνοντας έτσι για πολλοστή φορά ότι ο θεσμός του Κυπέλλου κρύβει πολλές εκπλήξεις και απρόοπτα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μηνά στο 44ο λεπτό για να απαντήσει ο Σαλταπίδας στο 57ο και ενώ δύο λεπτά νωρίτερα είχε αποβληθεί ο Μονάχος για τον Θύαμι. Στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 92ο λεπτό ο Θανάσης Σαλταπίδας πέτυχε την ολική ανατροπή κάνοντας το 2-1 για τον Θεσπρωτό που ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει την πρόκριση στους “4”. Ο Τσουμέτης όμως είχε διαφορετική άποψη και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων έφερε το ματς στα ίσα οδηγώντας έτσι το παιχνίδι στην παράταση, ενώ στο 95ο λεπτό αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία, με τον Σουκρήογλου να αποβάλλεται σε ένα….τρελό πεντάλεπτο που έσπασαν καρδιές…

Στον εξτρά χρόνο της παράτασης οι γηπεδούχοι έπαιξαν παθιασμένα και έφθασαν σε τρίτο γκολ με τον Χαρίση και στο 119ο λεπτό ο Αθανασίου σφράγισε τον θρίαμβο των περσινών πρωταθλητών της ΕΠΣ πετυχαίνοντας το 4-2 ολοκληρώνοντας έτσι μια ιστορική νίκη και πρόκριση κόντρα στο μεγάλο και αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.