Καράτε: Θεσπρωτική εκπροσώπηση με 4 αθλητές/τριες για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Λάρνακας

Share Button

Χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Λάρνακας κατέκτησε η Κωνσταντίνα Χρυσοπούλου. Η 18χρονη καρατέκα, λίγες ημέρες μετά το θρίαμβό της στο K1 Series A της Αθήνας, θριάμβευσε και στην Κύπρο, καθώς ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου στην κατηγορία -61κ U21 KUMITE.

Η ελληνική αποστολή επιστρέφει σήμερα (22:20 με πτήση της Ο.Α) στην Αθήνα με απολογισμό ένα χρυσό, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο που την φέρνουν στην 13η θέση, ανάμεσα σε 48 χώρες που μετείχαν στη διοργάνωση, με 1.100 αθλητές.

Όμως, εξίσου σημαντικό είναι το γεγονός ότι από τους 36 καρατέκα που αποτέλεσαν την ελληνική ομάδα στη Λάρνακα, οι 16 πήραν κατάταξη, βρέθηκαν δηλαδή στους πρώτους εννέα της κατηγορίας τους μεταξύ των οποίων και δύο Θεσπρωτοί.

Αναλυτικά

Την 5η θέση κατέκτησαν:

* Στα +70κ εφήβων ο Θεσπρωτός Μιχάλης Μώκας, ο οποίος πέτυχε τρεις νίκες στο pool που συμμετείχε και ηττήθηκε στον ημιτελικό. Στη συνέχεια έχασε 2-0 από τον Αζέρο Ραχίμπ Αζίμ στον τελικό των ρεπεσάζ.

Την 9η θέση κατέλαβαν τρεις αθλητές μας οι οποίοι αποκλείστηκαν στον Α΄ γύρο από αντίπαλο που έφτασε στον τελικό. Έτσι, μετείχαν στα ρεπεσάζ εξασφαλίζοντας θέση στην τελική κατάταξη. Πρόκειται για τον Χαράλαμπο Καμπουγέρη (-75κ U21), τον Χρήστο Τζίλια (-55κ Νέων) και την Θεσπρωτή Ηλιάνα Κομίνη (-47κ Νεανίδων).

Επίσης συμμετείχαν οι Ντίνος Μπίνας και Δημήτρης Κουλούρης.