Λευκή ισοπαλία για τον Θεσπρωτό στην Κατερίνη κόντρα στον Πιερικό-Πολύτιμος βαθμός για τους “κίτρινους”

ThesprotosfcΠολύτιμο βαθμό στην Κατερίνη απέσπασε ο Θεσπρωτός κόντρα στον δυνατό και φιλόδοξο Πιερικό με τις δύο ομάδες να μένουν στο άγονο και στείρο 0-0.

Οι “κίτρινοι” στάθηκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και παρά την πίεση που δέχθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και τις ευκαιρίες των γηπεδούχων, κράτησαν το μηδέν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι φεύγοντας με τον υπερπολύτιμο βαθμό στις αποσκευές τους από μια πολύ δύσκολη έδρα.

Από την μια η αστοχία και η επιπολαιότητα των γηπεδούχων στην τελική προσπάθεια και από την άλλη ο εκπληκτικός Κωνσταντάκος ο οποίος ήταν ο φύλακας άγγελος της εστίας του χάρισαν στην ομάδα του Γιώργου Λαδιά την ισοπαλία που σε ορισμένες περιπτώσεις απείλησε με αντεπιθέσεις, ενώ στο πρώτο ημίχρονο είχε ένα πολύ καλό διάστημα δημιουργώντας 2-3 επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη εστία.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας έφθασε έτσι τους οκτώ βαθμούς, βρίσκεται στην πέμπτη θέση και απέχει πλέον πέντε από την κορυφή και την πρωτοπόρο ΑΕ Καραϊσκάκης.

Επόμενο παιχνίδι για τους “κιτρίνους” την  επόμενη Κυριακή με αντίπαλο τον Δωτιέα Αγιάς στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας.

Θεσπρωτός: Κωνσταντάκος, Κοζάκης (64ο Μπίκας), Σαλταπίδας, Μήτσης, Καρύδης, Καρυπιάδης, Σουκρήογλου, Μώκος, Πέντσας, Τζερεμές (49ο Πανταζής), Στεφανίδης (90ο Μητσέλος Α.).