Βόρειος Όμιλος: Έσωσαν την παρτίδα στο φινάλε Παναθηναϊκός Β’ και Αλμωπός Αριδαίας

Με τρία παιχνίδια συνεχίστηκε σήμερα (4/1) o Bόρειος Όμιλος για την 9η αγωνιστική της Super League 2.

Στο Αλκαζάρ, ΑΕΛ και Παναθηναϊκός Β’ έμειναν στο ισόπαλο 2-2 στο Αλκαζάρ, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αγγίξουν την κορυφή. Το σκορ για την ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη, που έκανε ντεμπούτο στον πάγκο των «βυσσινί», άνοιξε ο Μαυριάς (33′) ενώ το «τριφύλλι» ισοφάρισε ο Μπιλάλ (51′) με τον Καλουτσικίδη (69′) να δίνει εκ νέου προβάδισμα όμως ο Ρόμπι στις καθυστερήσεις (90+6′) λύτρωσε τους «πράσινους».

Ακολούθως και παραμένοντας στη Λάρισα, ο τοπικός Ηρακλής επικράτησε με 1-0 επί του Θεσπρωτού στο «AEL FC Arena». Το γκολ που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Θεσσαλών, δίνοντάς τους βαθμολογική ανάσα, πέτυχε ο Συρεγγέλας (63′).

Τέλος, στη Ρόδο, Διαγόρας και Αλμωπός Αριδαίας αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1. Το σκορ για την ομάδα από το «σμαραγδένιο νησί» άνοιξε ο Καραμάνης (65′) ενώ για την αντίστοιχη από την Πέλλα ισοφάρισε ο Έππας (88′).

Στις χθεσινές (3/1) αναμετρήσεις,η Αναγέννηση Καρδίτσας κέρδισε με 1-0 τον Ηρακλή με πέναλτι στις καθυστερήσεις, ο ΠΑΟΚ Β’ κονιορτοποίησε τον Απόλλωνα Λάρισας με 6-1 στην Ευκαρπία και ο Πανσερραϊκός προελαύνει φτάνοντας τις έξι σερί νίκες μετά από αυτήν με 0-2 επί του Απόλλωνα Πόντου στο Πολύκαστρο Κιλκίς.

Σημειώνεται πως η αγωνιστική κλείνει με την αυριανή (5/1) αναμέτρηση Βέροια – Μακεδονικός (15:15, EΡΤ3) ενώ υπενθυμίζεται πως η Νίκη Βόλου έχει ρεπό.