“Βυθίζεται” και άλλο ο Θεσπρωτός, νέα ήττα (1-0) από τον ΟΦΙ στην Ιεράπετρα-Στην τελευταία θέση πλέον το “πλατανόφυλλο”

Σε κακό φεγγάρι ο Θεσπρωτός γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα αυτή την φορά στην μακρινή Ιεράπετρα από τον τοπικό ΟΦΙ με σκορ 1-0 και σε συνδυασμό με τη νίκη του Ιάλυσου επί της Βέροιας βρίσκεται πλέον στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με την υπόθεση παραμονή στην κατηγορία να δυσκολεύει ολοένα και περισσότερο.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ελληνοαργεντινός τεχνικός προχώρησε σε δύο αναγκαστικές αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στο Αιγάλεω με τον Σταυρίδη να επανέρχεται στο βασικό σχήμα αντικαθιστώντας τον τιμωρημένο Καρβούνη, ενώ ο Βασίλης Κωνσταντίνου πήρε την θέση του τιμωρημένου Κολτσίδα στην παρθενική του συμμετοχή στην αρχική ενδεκάδα (είχε αγωνιστεί σε ορισμένα παιχνίδια ως αλλαγή) σε μία μίνι έκπληξη του Ρότσα (έμειναν εκτός οι Ευθυμίου και Μπίκας).

Το α’ημίχρονο

Στο 13ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά αλλά ο Κωνσταντάκος ήταν σε ετοιμότητα μπλοκάροντας την μπάλα στο φάουλ του Χιντζίδη.

Στο 15ο λεπτό οι Κρητικοί άγγιξαν το γκολ με τον Κωνσταντάκο να φωνάζει “παρών”. Ο Μηνάς επιχείρησε σέντρα με τον πορτιέρο του Θεσπρωτού να απομακρύνει σωτήρια το σουτ του Κατσικοκέρη κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Οι παίκτες του Τιμόθεου Καβακά στο ντεμπούτο του έμπειρου τεχνικού στον πάγκο του ΟΦΙ είχαν την πλήρη υπεροχή και με την πάροδο του χρόνου έσφιγγαν τον κλοιό στην εστία του Θεσπρωτού ο οποίος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο.

Στο 35ο λεπτό το πλατανόφυλλο στάθηκε τυχερό καθώς η προσπάθεια του Παπαδόπουλου (απευθείας εκτέλεση κόρνερ από αριστερά) σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κωνσταντάκου.

Η καθολική υπεροχή του ΟΦΙ καρποφόρησε στο 40ό λεπτό. Ο Παπαδόπουλος με υπέροχη κάθετη πάσα βρήκε τον Παπαδόπουλο ο οποίος με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Κωνσταντάκο λύνοντας τον γόρδιο δεσμό στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ, στάδιο και υπαίθριες δραστηριότητες

To β’ημίχρονο

Στην επανάληψη, ο Θεσπρωτός κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, το σύνολο του Ρότσα δεν μπόρεσε να φτιάξει φάσεις έχοντας αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις, μεγάλη βιασύνη και καμία υπομονή στην κυκλοφορία της μπάλας στο επιθετικό τρίτο. Οι “κιτρινόμαυροι” δεν είχαν ταχύτητα στις πάσες, δεν είχαν κίνηση χωρίς την μπάλα και ήταν μοιραίο να μην παράγουν πολλές αξιόλογες φάσεις με εξαίρεση την χαμένη ευκαιρία του Ντάλα Κόστα στο 61ο λεπτό και το φάουλ του Σερβιλάκη στο 81ο λεπτό με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, κάνει ένα σπορ, στάδιο και υπαίθριες δραστηριότητες

Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους, έδωσαν χώρο στον Θεσπρωτό και προσπάθησαν να “χτυπήσουν” στις αντεπιθέσεις αγγίζοντας το δεύτερο γκολ στο 65ο λεπτό όταν το πλασέ του Αποστολόπουλου βρήκε την ρίζα του αριστερού δοκαριού με τον Κωνσταντάκο να αλλάζει ελαφρώς την πορεία της μπάλας με τα ακροδάχτυλα.

Η αποβολή του Βιγιαφάνε στο 84ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα έκανε ακόμη δυσκολότερο το έργο του Θεσπρωτού στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Αποστολόπουλος δεν μπόρεσε και πάλι να κερδίσει τον Κωνσταντάκο ο οποίος εκτινάχθηκε και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

ΟΦΙ (Τιμόθεος Καβακάς): Καραγκιολίδης, Αναστασόπουλος, Χιντζίδης, Σέχου, Μάγκας, Σκονδρας, Χρυσοφάκης (61′ Αποστολόπουλος), Βογιατζής, Κατσικοκέρης, Παπαδόπουλος (88′ Σμίλτος), Μηνάς (68′ Μέμος).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κωνσταντάκος, Δημήτρουλας, Σερβιλάκης, Νόνης, Σταυρίδης, Βιγιαφάνε, Ραμίρεζ (81′ Κάτσης), Γώγος (87′ Ευθυμίου), Κωνσταντίνου Βασ.(73′ Μπίκας), Κολλάς, Ντάλα Κόστα.

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΦΩΤΟ: ΑΡΧΕΙΟ