Με μπροστάρη τον Βιγιάλμπα, ο Θεσπρωτός κέρδισε 3-1 τον Πιερικό και αγκαλιάζει την παραμονή

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βιγιάλμπα, ο εντυπωσιακός κατά διαστήματα Θεσπρωτός επικράτησε με σκορ 3-1 του Πιερικού και πραγματοποίησε το πλέον αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ  στο 7ο λεπτό όταν σε σέντρα από τα αριστερά του Τσιαφιτσα, κεφάλια του Βιλάλμπα, ο Καρατασιος απομάκρυνε σωτηρία πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή!

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 9ο λεπτό αλλά το σουτ του Ματζαλάκου από διαγώνια θέση μέσα από την περιοχή η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 13ο το μακρινό σουτ του Χατζηπουργάνη, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 15ο λεπτό το σουτ του Μπαλτά από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι σε ένα διάστημα επιθετικής δραστηριότητας του Πιερικού

Στο 16ο λεπτό έγινε η φάση που σημάδεψε το πρώτο ημίχρονο. Ο Βίλαλμπα βρέθηκε τετ α τετ με τον Τσακνάκη, που στην προσπάθειά του να τον ανακόψει τον ανέτρεψε με τον διαιτητή Σιαπαρίκα να δείχνει το σημείο του πέναλτι και εν συνεχεια να αποβάλλει τον τερματοφυλακα του Πιερικού.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσιαφίτσας, με τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα Μπαλάφα αν και κρύος, να πέφτει εκπληκτικά στην αριστερή του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ!
Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Βιλαλμπα με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε με υπόδειξη οφ σαιντ.

Η ομάδα του Ρότσα έδειξε να επηρεάζεται προς στιγμήν από την απώλεια του πέναλτι αλλά είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα και έβρισκε περισσότερους χώρους στην αντίπαλη εστία.

Στο 27ο λεπτό  ο Τσιαφίτσας έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Βιγιάλμπα έπιασε τη γυριστή κεφάλια, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπαλάφα.

Η υπεροχή του Θεσπρωτού καρποφ΄όρησε στο 32ο λεπτό με τον…συνήθη ύποπτο Εντγκαρ Βιγιάλμπα να σημαδεύει αυτή τη φορά σωστά από κοντά με το κεφάλι από σέντρα του Τσώτσου ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους. Αυτό ήταν το 14ο γκολ του Παραγουανού μεσοεπιθετικού με το πλατανόφυλλο.

Ο αξιόμαχος Πιερικός πλησίασε στην ισοφάριση στο 41ο λεπτό όταν έπειτα από φάση διάρκειας μέσα στην περιοχή του Θεσπρωτού, ο Μπαλτάς έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ράπτης σαν από μηχανής Θεός πρόλαβε και απομάκρυνε πάνω στη γραμμή της εστίας του!

Με την έναρξη της επανάληψης και σε ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο, ο Θεσπρωτός πέτυχε δύο γκολ και κλείδωσε το τρίποντο.

Στο 48′ ο Τσιαφιτσας έπαιξε το ένα-δύο με τον Βιγιάλμπα, μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 2-0.

Στο 52′ σέντρα του Ροβίνα, ο Βιγιάλμπα με κεφάλια ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με τον Λατινοαμερικάνο να πετυχαίνει το 15ο γκολ την φετινή χρονιά.

Οι παίκτες του Ρότσα άφησαν το πόδι από το γκάζι και ο Πιερικ΄ός κατάφερε να μειώσει.

Στο 76ο λεπτό, οι Κατερινιώτες κέρδισαν πέναλτι όταν από προσπάθεια του Μυρωτη η μπάλα χτύπησε σε χέρι αμυντικού (και αφού ο διαιτητής αρνήθηκε αρχικά πέναλτι σε ανατροπή του Κατσιαμήτα από τον Δασκαλάκη!).
Ο Κατσιαμήτας ανέλαβε την εκτέλεση, νικήθηκε αρχικά από τον Δασκαλάκη, όμως στην επαναφορά σκόραρε και μείωσε σε 3-1.

Το τελευταίο τέταρτο ήταν τυπική διαδικασία με τον Θεσπρωτό να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη.

Θεσπρωτός: Δασκαλάκης, Αγγελούλης, Ορφανός, Τσώτσος, Ράπτης, Παλαμούτσης, Ροβίνας, Οικονομίκος, Ρούσης (54ο Βλαχόπουλος), Τσιαφίτσας, Βιγιάλμπα (54ο Ζελέκου)

Πιερικός: Τσακνάκης, Μαυρίδης, Στόιος, Μυρωτής, Ματζαλάκου, Μπαλτάς (59ο Χατζηκωνσταντίνου), Καρατάσιος, Χατζηπουργάνης (72ο Παπαιωάννου), Αλεξίου, Στραβογιάννης (59ο Καλαιτζής), Κωνσταντινίδης Β. (59ο Κατσιαμήτας)