Αγκαλιά με τον τίτλο ο Θύαμις Καστρίου, άλωσε τον Παραπόταμο με “χρυσό” σκόρερ τον Τσουμέτη

Share Button

ΕΠΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣΑγκαλιά με τον τίτλο του πρωταθλητή βρίσκεται ο Θύαμις Καστρίου ο οποίος ήταν ο θριαμβευτής στο ματς χρονιάς κόντρα στον Αστέρα Παραποτάμου με σκορ 1-0 και την προσεχή Τετάρτη στο παιχνίδι με τον ΠΑΣ Λαδοχωρίου ετοιμάζεται να γιορτάσει και να πανηγυρίσει και μαθηματικά τον τίτλο.

Η φάση που έκρινε την αναμέτρηση έγινε στο 12ο λεπτό. Ο Τσουμέτης ύστερα από ωραία εκτελεση κόρνερ του Χαρίση με κεφάλια έκανε το 1-0 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας. Το πάθος και οι δυνατές μονομαχίες κυριάρχησαν και οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν λιγοστές, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε καθώς οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση.

Ο Αστέρας στην καλύτερη στιγμή του στον αγώνα θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσα αλλά το πέναλτι που κέρδισε στο 53ο σε χέρι του Μπινουση, δεν το αξιοποίησε ο Αθανασίου καθώς ο Κόντης απέκρουσε την εκτέλεσή του.

Στο 59ο ο Χαρίσης με εκτέλεση φάουλ απο το χώρο του κέντρου παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Σπυρίδη αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι ενώ στο 75ο λεπτό ο Αστέρας έφθασε για δεύτερη φορά κοντά στην ισοφάριση αλλά το σουτ του Λιώνη από μακρινή απόσταση και με τον Κόντη εξουδετερωμένο δεν βρήκε στόχο.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε του παίκτες του Θύαμι να πανηγυρίζουν έξαλλα την μεγάλη νίκη.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΡΑΠΟΤΑΜΟΥ: Σπυρίδης, Κατσέλης, Σουλιώτης, Βένος, Αθανασίου, Βαλάκος Φ. (46ο Μάστορας), Πάντος (78ο Τζίμας), Παύλου (70ο Βάσιος), Μώκος, Λιώνης.

ΘΥΑΜΙΣ ΚΑΣΤΡΙΟΥ: Κόντης, Χατζαλής, Μπινούσης (65ο Ντόστας), Ντάσιος, Διαμάντης, Μονάχος Η., Τσουμέτης, Γόγολος, Παπαδόπουλος, Χαρίσης (85ο Ντάσιος Β.), Πασχάλης (93ο Γκιούνος).