Αναλυτικό ρεπορτάζ από την ήττα 3-2 του Θεσπρωτού στην Κατερίνη από τον Σβορώνο (+εικόνες_

Με τον άνθρωπο των ειδικών αποστολών Δημήτρη Κυρτέγο να περνά στον αγωνιστικό χώρο στο 55’ και να γυρίζει το «διακόπτη», ο ΓΑΣ Σβορώνου λύγισε με 3-2 τον Θεσπρωτό σε έναν συναρπαστικό σε εξέλιξη αγώνα που διεξήχθη στο Α’ ΔΑΚ Κατερίνης στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής!
Η ομάδα μας παρόλο που ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης έπαιξε αρκετές φορές με τη φωτιά κατά τη διάρκειά της, ευτυχώς όμως δεν «κάηκε» και πανηγύρισε μία αγχωτική αλλά δίκαιη και υπερπολύτιμη νίκη που τη διατηρεί σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή.
Για να φτάσουν σε αυτό το τρίποντο οι «κιτρινόμαυροι» χρειάστηκε να ανατρέψουν το σκορ για μία ακόμη φορά στη φετινή σεζόν (τέταρτη στο β’ γύρο), με τον 37χρονο μεσοεπιθετικό να «ντύνεται» εκ νέου ήρωας συμβάλλοντας στην επιστροφή του ΓΑΣ με συμβολή και στα δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πρώτο 45λεπτο η ομάδα μας πατούσε καλύτερα στο τερέν έχοντας από το ξεκίνημα τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας και πολιορκούσε την αντίπαλη περιοχή χωρίς ωστόσο στο πρώτο μισό να καταφέρει να φτιάξει κλασική ευκαιρία για γκολ.

Τελικά στο 19’ ο ΓΑΣ κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη σημαντική του στιγμή, όταν ο Χαρτσιάς με καταπληκτική μπαλιά 50 μέτρων από την άμυνα έβγαλε τον Κυπαρίσση σε θέση τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και ο πρώτος σκόρερ της κατηγορίας αφού τον πέρασε αρχικά, πλάσαρε στη συνέχεια σε κενή εστία για το 1-0!

Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν την παρτίδα σε ισορροπία με ένα τυχερό τέρμα, αφού εκμεταλλεύτηκαν μία αδράνεια στην μικρή περιοχή του ΓΑΣ, με τον Βιγιάλμπα να πλασάρει από κοντά και τη μπάλα να διαγράφει μία παράξενη τροχιά περνώντας πάνω από το σώμα του Ζωγράφου και καταλήγοντας στα δίχτυα.

Το σύνολο του Σάκη Θεοδοσιάδη συνέχισε να είναι το αφεντικό στο ματς και παρουσίασε τρεις κλασικές ευκαιρίες μέχρι την ανάπαυλα για να φτάσει στο δεύτερο τέρμα.
Στο 36’ ο Δεμηρτζόγλου πέρασε τη μπάλα από τα αριστερά προς τον Χατζή μέσα στη μεγάλη περιοχή, εκείνος έστρωσε στον Κυπαρίσση και ο τελευταίος από το ύψος του πέναλτι εκτέλεσε δυνατά με το δεξί αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι!
Στο 42’ ο Χαρτσιάς από την αριστερή πλευρά έβγαλε σέντρα προς τον Λάμπογλου μέσα στην περιοχή, με τον εξτρέμ του ΓΑΣ να πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Δασκαλάκης παραχώρησε εντυπωσιακά το κόρνερ.
Στο 45’ ο Καραγκούνης επιχείρησε σέντρα με το αριστερό του πόδι από τα δεξιά βρίσκοντας τον Δεμηρτζόγλου ανενόχλητο στο πρώτο δοκάρι, αλλά η κεφαλιά του τελευταίου δεν ήταν η ιδανική αστοχώντας από άκρως ευνοϊκή θέση.

Ανατροπή του Θεσπρωτού με Βιλάλμπα on fire

Στο δεύτερο μέρος ο Θεσπρωτός ξανά κόντρα στη ροή του αγώνα βρήκε ένα τέρμα κυριολεκτικά από το πουθενά και έφτασε σε ανατροπή του σκορ. Συγκεκριμένα στο 58’ ο Ζωγράφος έκανε την έξοδο για να μαζέψει μία χαμένη μπαλιά, ωστόσο η μπάλα του έφυγε μέσα από τα χέρια την ώρα που φαινόταν ότι «έσβησε» η φάση, με τον Βιγιάλμπα να μπαίνει σφήνα και να πλασάρει σε κενή εστία γράφοντας το 1-2.
Ο ΓΑΣ δεν πτοήθηκε και δεν έδειξε σοκαρισμένος από την εξέλιξη καθώς μόλις δύο λεπτά αργότερα έφτασε στην ισοφάριση. Μετά από εξαιρετικά περιπετειώδη φάση ο Κυρτέγος έκανε το αριστερό σουτ εντός περιοχής, ο Δασκαλάκης απέκρουσε, με τη μπάλα να χτυπά στη συνέχεια στο κάθετο δοκάρι και να μένει ζωντανή πάνω στη γραμμή μέχρι που ο Κυπαρίσσης απλά την προώθησε στα δίχτυα πετυχαίνοντας το 2-2!
Στο 66’ οι «κιτρινόμαυροι» άγγιξαν το 3-2 με το δεξί σουτ του Δημηνά από εξαιρετική θέση να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.
Η λύτρωση για την ομάδα του Σβορώνου ήρθε στο 76’ όταν ο Μυστρίδης τροφοδότησε τον Καραγκούνη, εκείνος έβγαλε τη σέντρα προς τον Κυπαρίσση, η μπάλα χτύπησε σε πόδι αμυντικού και πήρε πορεία προς τα έξω, με τον Κυρτέγο να εκτελεί με ένα καλοζυγισμένο αριστερό πλασέ στη γωνία διαμορφώνοντας το 3-2!
Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο ΓΑΣ προσπάθησε να διαχειριστεί το προβάδισμα και τα συναισθήματά του, με τον Θεσπρωτό από την άλλη να πιέζει στα τελευταία λεπτά για το τρίτο γκολ χάνοντας μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Ροβίνα στο 88’, ωστόσο η μπάλα κατέληξε άουτ και το τρίποντο στα χέρια της ομάδας μας!
Με αυτή τη νίκη ο ΓΑΣ Σβορώνου διατηρήθηκε στο -1 από την κορυφή φτάνοντας τους 58 βαθμούς, έκανε το 2/2 με τον Σάκη Θεοδοσιάδη στον πάγκο και πλέον πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία σε ένα ακόμα ντέρμπι τίτλου, αυτό κόντρα στον ΑΟ Νέας Αρτάκης την επόμενη Κυριακή (24/3 – 15:00) στην Εύβοια.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Ασβεστόπουλος (ΕΠΣ Κιλκίς) με α’ βοηθό τον κ. Γενετζάκη (ΕΠΣ Μακεδονίας) και β’ βοηθό τον κ. Νικολή (ΕΠΣ Μακεδονίας).
Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΓΑΣ Σβορώνου (Σάκης Θεοδοσιάδης): Ζωγράφος, Κωτσιόπουλος, Δημητρίου, Καραγκούνης, Χαρτσιάς, Μυστρίδης, Κοντοθανάσης (90’ Τρούμπαλος), Δεμηρτζόγλου (90’ Ξυδούς), Λάμπογλου (55’ Δημηνάς), Χατζής (55’ Κυρτέγος), Κυπαρίσσης (85’ Φυτόπουλος).

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Δασκαλάκης, Αγγελούλης, Ορφανός, Τσώτσος, Κορακιανίτης (80’ Μπενινκάζα), Παλαμούτσης, Οικονομίκος (80’ Ροβίνας), Ζελέκου (69’ Ράπτης), Ρούσης (75’ Βλαχόπουλος), Βιγιάλμπα, Βαρέλα (69’ Τσιαφίτσας).

Η διοίκηση του ΓΑΣ Σβορώνου ευχαριστεί θερμά τους φίλους της ομάδας που ήρθαν στο Α΄ΔΑΚ Κατερίνης και ενίσχυσαν την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών μας και εύχεται στην ομάδα του Θεσπρωτού καλή συνέχεια στη σεζόν.