Με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη, πολύτιμος βαθμός για τον Θεσπρωτό 2-2 με τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες

Δόκτωρ Τζέκιλ και Μίστερ Χάιντ ο Θεσπρωτός ο οποίος παρουσιάστηκε με δύο πρόσωπα στις Σέρρες κόντρα στον Πανσερραϊκό επιστρέφοντας στην Ηγουμενίτσα με έναν πολύτιμο βαθμό σε ε΄να χορταστικό παιχνίδι με ανατροπές, δραματική εξέλιξη και χιτσκοκικό φινάλε.

Ο Μαροκινός Χακίμ Κανίς ήταν ασταμάτητος στο πρώτο ημίχρονο, πήρε τον Πανσερραϊκό από το χέρι οδηγώντας την ομάδα του σε ένα ξεκάθαρο προβάδισμα με σκορ 2-0.

Στην επανάληψη, άλλαξε άρδην η μορφή του αγώνα με την ομάδα του Ρότσα να βγάζει αντίδραση, να δείχνει σημάδια ανάκαμψης και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Ο Πανσερραϊκός που έδωσε το πρώτο ματς για το 2022 μετά από τρεις σερί αναβολές λόγω κρουσμάτων κορονοϊου ήθελε πάση θυσία τη νίκη για να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας μετά από ένα πολύ μέτριο ξεκίνημα.

Στον αντίποδα ο Θεσπρωτός παρατάχθηκε με στόχο ένα θετικό αποτέλεσμα προκειμένου να μείνει στα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Εκτεταμένο ροτέισον από τον Ρότσα

Με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα ο Θεσπρωτός με τον Χουάν Ρότσα να προχωράει σε εκτεταμένο rotation ρίχνοντας στην μάχη τον νεαποκτηθέντα Γεωργούση ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την φανέλα με το πλατανόφυλλο.

Ο Σαραντίδης επανήλθε στην κορυφή της επίθεσης στη θέση του Αργεντινού Μπονίγια που έμεινε στον πάγκο.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η οικογενειακή «κόντρα» του παίκτη του Θεσπρωτού Νικόλα Διγκόζη κόντρα στον πατέρα του προπονητή του Πανσερραϊκού Άγγελο Διγκόζη ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο στην τεχνική ηγεσία των «λιονταριών».

«Κτύπησε» δις ο μόνιμος σκόρερ Κανίς

Οι Σερραίοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ. Τα σουτ των Φάουσι και Κόντσι (5ο και 11ο λεπτό) δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Κίναλη, ενώ στο 12ο λεπτό το εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Κανίς δεν βρήκε στόχο με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

Η πίεση των λιονταριών καρποφόρησε στο 17ο λεπτό. Ο μόνιμος σκόρερ Μαροκινός Χιλάμ Κανίς με υπέροχη ατομική προσπάθεια και υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Κίναλη για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του φθάνοντας τα οκτώ γκολ στο πρωτάθλημα.

Ο Θεσπρωτός προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι με την άμυνα του Πανσερραϊκού να απορροφά όλους σχεδόν τους κραδασμούς από την κατοχή μπάλας και την αναιμική πάντως επιθετικότητα του πλατανόφυλλου.

O Kανίς ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα του Θεσπρωτού. Στο 31ο λεπτό βρέθηκε  ξανά σε θέση βολής, σκόραρε αλλά υποδείχθηκε έγκαιρα σε θέση οφσάιντ.

Η σαφής ανωτερότητα του Πανσερραϊκού σφραγίστηκε και με ένα δεύτερο γκολ στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Ο δαιμόνιος Κανίς δέχθηκε υπέροχη μπαλιά από τον Κόντσι, πέρασε υπέροχα τον Κίναλη και πλάσαρε στην κενή εστία ζευγαρώνοντας τα προσωπικά του τέρματα με τους παίκτες του Θεσπρωτού να παρακολουθούν σαν σταματημένοι.

‘Εδωσε σημεία ζωής με Κωνσταντίνου, ισοφάρισε με Σαραντίδη

Στην επανάληψη ο Ρότσα προσπάθησε να αλλάξει την κακή αγωνιστική εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ρίχνοντας στο ματς του Βασιλάκη και Λύγκα με στόχο να περιορίσει την επιθετικότητα των Σερραίων και κυρίως του Κανίς.

Στο 56ο λεπτό ο Βασίλης Κωνσταντίνου με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κατσικά και μείωσε σε 2-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Οι “κιτρινόμαυροι” εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο, κυνήγησαν ένα δεύτερο γκολ, είχαν την υπεροχή και τον έλεγχο και στο 76ο λεπτό ο Απόστολος Σαραντίδης με κοντινό πλασέ από την ασθενή απόκρουση του Κατσικά ολοκλήρωσε την ανατροπή  κάνοντας το 2-2.

Το παιχνίδι στη συνέχεια απέκτησε άγρια ομορφιά με αμφότερες τις ομάδες να ψάχνουν το γκολ.

Στο 90ό λεπτό η κεφαλιά του Παπαβασιλείου δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 93ο λεπτό ο Θεσπρωτός άγγιξε το τρίτο γκολ όταν ο Ρομέρο με εντυπωσιακ΄ή ατομική προσπάθεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά το πλασέ που επιχείρησε έφυγε δίπλα από το δοκάρι.

Διαιτητής ο Πουλικίδης από την Ένωση Δράμας.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: (Α.Διγκόζης) Κατσικάς, Δημητρίου, Κασμερίδης (60ό Γιανναράκης), Ζέρης, Φουάσης, Έππας, Κρητικός, Κόντσι (60ό Αινταρρά (78ο Παπαβασιλείου), Ανάκογλου (64o Ντιάζ), Κανίς, Μέσι (78ο Στίνα).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: (Χ.Ραμόν Ρότσα) Κίναλης (75ο λ.τρ.Δημ. Παππάς), Γώγος, Ζιώγας, Ντ΄Αλέσσιο, Στεργίου (46ο Βασιλάκης), Γεωργούσης (78ο Βαγγέλης Παππάς), Κωνσταντίνου, Βαταμίδης (46ο Λύγκας), Σαραντίδης (85ο Μπονίγια), Διγκόζης, Ρομέρο

*Πριν την έναρξη του αγώνα ο Πρόεδρος του Πανσερραϊκού Αναστάσιος Καζιας έδωσε τιμητική πλακέτα στον Χουάν Ραμόν Ρότσα για την προσφορά του στο Ελληνικό ποδόσφαιρο.

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΦΩΤΟ (Πανηγυρισμοί): ΑΡΧΕΙΟ