Άντεξε για 87 λεπτά ο Θεσπρωτός στο Αλκαζάρ-‘Ηττα από την Λάρισα με 1-0 (+βίντεο)

Και τώρα τρέχει. Ο Θεσπρωτός κράταγε για 87ο λεπτό τον υπερπολύτιμο βαθμό στο Αλκαζάρ αλλά τελικά υπέκυψε γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 1-0 από την Λάρισα και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα αρχίζει να αισθάνεται και πάλι πίεση σε ότι αφορά την υπόθεση παραμονή. H διαφορά από την γραμμή υποβιβασμού μειώθηκε στους πέντε βαθμούς ωστόσο το πλατανόφυλλο κρατάει την τύχη στα χέρια του.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας ήταν πολύ ανταγωνιστική, απείλησε σε 2-3 περιπτώσεις αλλά πλήρωσε μια στιγμιαία αδράνεια και ολιγωρία της άμυνας και επιστρέφει στην βάση της με άδεια χέρια.

H διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Χουάν Ραμόν Ρότσα προχώρησε σε εκτεταμένο rotation ξεκουράζοντας αρκετούς παίκτες εν όψει του πολύ κρίσιμου αγώνα την ερχόμενη Τετάρτη με τον Απόλλωνα Λάρισας, ενώ και η ΑΕΛ παρουσιάστηκε με πολλά νέα πρόσωπα στο αρχικό σχήμα.

Στις δεδομένες απουσίες των Βαλιέντε, Βασιλάκη και Πατσέκο, προστέθηκαν αυτές των Κίναλη, Σαραντίδη, Ραμίρεζ και Ζιώγας οι οποίοι έμειναν στον πάγκο προκειμένου να πάρουν ανάσες.

Από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες

Με διπλή ζώνη άμυνας παρατάχθηκε ο Θεσπρωτός και μοναδικό προωθημένο τον Μπονίγια.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε πολύ αργό τέμπο με την ΑΕΛ να διατηρεί μια ανούσια, εδαφική υπεροχή και τον Θεσπρωτό να έχει μια υποδειγματική ανασταλτική λειτουργία και να αποπειράται να απειλήσει στην κόντρα.

Στο 18ο λεπτό οι βυσσινί απείλησαν για πρώτη φορά με την μπάλα στο μακρινό σουτ του Μαυριά να κοντράρει σε αμυντικούς και να καταλήγει κόρνερ.

Ο Θεσπρωτός έφθασε πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Μπονίγια στο 24′ με κεφαλιά από εξαιρετική θέση είδε τη μπάλα να βρίσκει στον Σουλούκο αλλά και το δοκάρι. Στο 34΄ ο Γεωργούσης μπήκε στην περιοχή και έπιασε το σουτ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, περνώντας ελάχιστα άουτ.

H AEΛ απάντησε στο στο 40΄’ με το σουτ του Μιλτιάδη να σταματάει στο δοκάρι.

Έμφραγμα στο 87

Οι βυσσινί στο 54΄ο λεπτό άγγιξαν το γκολ σε διπλή μεγάλη ευκαιρία. Το σουτ του Νίνο αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Παππά ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο τερματοφύλακας του Θεσπρωτού παρενέβη σε εξ΄ επαφής κεφαλιά.

Η ομάδα του Ρότσα κράταγε σφιχτά τον πολύτιμο βαθμό αλλά πληγώθηκε στο 87ο λεπτό σε μια ανύποπτη φάση.

Ο Κούστα, ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε μπει ως αλλαγή, με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Θεσπρωτού για το 1-0.

Στο 91′ ο Γλυνός βρέθηκε σε θέση βολής και σούταρε διαγώνια με την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παππά.

Το 1-0 ήταν και το τελικό σκορ με την ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη να κερδίζει το τρίποντο και να μειώνει στο -8 την διαφορά της από την πρωτοπόρο Βέροια, φαντάζοντας ωστόσο ακατόρθωτο το να την προλάβει στην “κούρσα” της πρωτιάς

Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας), Βοηθοί: Σαμοΐλης (Αθηνών), Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής)

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Μπέρτος, Μαξιμένκο, Μαϊδανός, Ραμίρεζ (78′ Κούστα), Νίνο (55′ Κ. Παπαγεωργίου), Γιάκος (61′ Κολομπίνο), Μιλτιάδης, Μαυριάς (55′ Γλυνός), Τσουμάνης (55′ Όγκμποε).

Θεσπρωτός (Ρότσα): Παππάς, Γώγος, Ντι Αλέσιο, Στεργίου (80′ Διγκόζης), Γκανσιέρ, Πουφλής (66′ Ραμίρεζ), Κωνσταντίνου, Λύγκας (80′ Μαρτίνεζ), Ρομέρο (66′ Ζιώγας), Γεωργούσης (55′ Σαραντίδης), Μπονίγια.