Δεν άντεξε στην επανάληψη ο Θεσπρωτός, εκτός έδρας ήττα με σκορ 2-1 από τη Νέα Αρτάκη

Παρότι στάθηκε εξαιρετικά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ο ψυχωμένος Θεσπρωτός που πούλησε ακριβά το τομάρι του επιστρέφει με άδεια χέρια από την Βόρεια Εύβοια γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 2-1 από τη Νέα Αρτάκη, ωστόσο σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα παραμένει ολοζώντανος στο κυνήγι για την παραμονή στην κατηγορία.

Δύο γκολ σε δύο λεπτά

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών.

Στο 12ο λεπτό Παπαδάκης σε μία κίνηση ποδοσφαιρικού αλτρουισμού πάσαρε στον Παυλίδη ο οποίος νίκησε τον Πάνου δίνοντας το προβάδισμα στον ΑΟΝΑ.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των παικτών της Αρτ΄άκη, ο Θεσπρωτός έφερε το παιχνίδι στα ίσα με κοντινό πλασέ του Ζελέκου ο οποίος αξιοποίησε την ολιγωρία του Καρλατήρα και την αδράνεια του Τσούπρου.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν άμεση απάντηση ασκώντας ΄έντονη πίεση στα αντίπαλα καρέ κερδίζοντας συνεχόμενα κόρνερ τα οποία ωστόσο πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Οι οικοδεσπότες είχαν την μερίδα του λέοντος στην κατοχή της μπάλας και στην κυκλοφορία της μπάλας με τους παίκτες του Ρότσα να κλείνουν τους διαδρόμους προς την εστία του Πάνου ασκώντας πίεση ψηλά στην αντίπαλη περιοχή.

Δεν άντεξε στην πίεση

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και είχαν ένα διάστημα έντονης πίεσης χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Παυλίδη στο 65ο (αστόχησε εξ’επαφής στο 65ο) και με τον Σαλπιγγίδη στο 67ο λεπτό (σωτήρια απόκρουση του Πάνου).

Η υπεροχή του ΑΟΝΑ καρποφόρησε στο 74ο λεπτό με τον Παπαδάκη με άπιαστο σουτ πάνω στην κίνηση να μην αφήνει περιθώριο αντίδρασης στον Π΄άνου κάνοντας το 2-1 το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα παρά την ασφυκτική πίεση της ομάδας της Ηγουμενίτσας στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων με συνεχόμενα φάουλ και κόρνερ τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Στο 93′ ο Θεσπρωτός κέρδισε κόρνερ και παραλίγο να κάνει τη ζημιά ο γκολκίπερ του, ο Πάνου, ο οποίος πήγε να κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά δεν το έπιασε γεμάτο και ακούστηκε το σφύριγμα της λήξης…

Διαιτητής: Κασίδης (Αθηνών)/Ρούσσος (Αθηνών)-Ζιώγας (Αθηνών)

ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ (Μαγκαφίνης): Μουζάκης, Μαρ. Καρλατήρας (46′ Μερτύρης), Τσούπρος, Μπιμπισίδης (46′ Στ. Λάμπρου), Βαγγ. Παπαδάκης (91′ Ζαχαράκης), Στασινόπουλος (46′ Γερογιάννης), Μεταξάς (63′ Ταυταρίδης), Ιορδανίδης, Δ. Χατζηστάμου, Παυλίδης, Σαλπιγγίδης.

1. ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Ρότσα): Πάνου, Ορφανός, Αγγελούλης (81ο Κλεμέντε), Τσώτσος, Κορακιανίτης, Παλαμούτσης, Ράπτης (70ό Ροβίνας), Μπουμπούκης (81ο Οικονομικός), Ρούσης, Ζελέκου (61o Κούζης), Βιλάλμπα.