Άντεξε στην πίεση της Αναγέννησης Καρδίτσας ο Θεσπρωτός-Πήρε παλικαρίσιο βαθμό (0-0) και ξεκόλλησε από τους 18 πόντους

Share Button

Τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων συνεχόμενων νικών με έναν παλικαρίσιο και ψυχωμένο βαθμό (0-0) κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας έβαλε ο Θεσπρωτός.

Η ομάδα του Ρότσα άντεξε στο σφυροκόπημα των Θεσσαλών και απέσπασε έναν πολύτιμο βαθμό ξεκόλλησε από τους 18 πόντους και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Το πλατανόφυλλο παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες παρουσίασε καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο σε σύγκριση με τα προηγούμενα παιχνίδια απέναντι σε μία ομάδα που δικαιολόγησε τις υψηλές τις βλέψεις με την παρουσία της έδειξε όμως επιπολαιότητα στην τελική προσπάθεια και πλήρωσε την αστοχία της.

Η διάταξη του Ρότσα

Ο Ρότσα λόγω των πολλών απουσιών ανακάτεψε την τράπουλα και προχώρησε σε αλλαγές στο βασικό σχήμα.

Ο Κίναλης υπερασπίστηκε την εστία έχοντας στα δύο άκρα τον Δημήτρουλα στα δεξιά στο ντεμπούτο του στην αρχική ενδεκάδα και τον νεαποκτηθέντα Πάνο που ρίχθηκε απευθείας στα βαθιά στα αριστερά. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Γκρανσιέρ και Βασιλάκη.

Στο χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Λύγκας, Ζιώγας, Πούφλης, Ραμίρεζ και Κωνσταντίνου, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Μπονίγια που επανήλθε μετά από αρκετό καιρό και συγκεκριμένα το εντός έδρας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Β΄ στο βασικό σχήμα όπου είχε πετύχει το νικητήριο γκολ.

Επιθετικός  μονόλογος της ΑΣΑ

Η ΑΣΑ με το καλημέρα ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 10ολεπτό η κεφαλιά του Γκίνη από την περιοχή βρήκε σε ετοιμότητα τον Κίναλη στην πρώτη επικίνδυνη κατάσταση στα καρέ του Θεσπρωτού.

Με κινητήριο μοχλό τον ταχύτατο Μπαντιμπαγκά η Θεσσαλική ομάδα είχε την υπεροχή ωστόσο η άμυνα του Θεσπρωτού ήταν καλά οργανωμένη και έκλεινε τους διαδρόμους προς την εστία του Κίναλη.

Στο 18ο λεπτό το χλιαρό σουτ του Πλέγα έξω από την περιοχή δεν ανησύχησε τον Κίναλη ο οποίος έλεγχε την πορεία της μπάλας, ενώ πολύ άστοχο ήταν και το σουτ του Δημούτσου στο 21ο λεπτό.

Στο 24ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ. Υστερα από υπέροχη ατομική προσπάθεια του Γκίνη από τα αριστερά ο Μπαντιμπαγκά βρέθηκε αφύλακτος στην καρδιά της άμυνας αλλά το δυνατό βολέ που επιχείρησε η μπάλα πέρασε από το δοκάρι του Κίναλη.

Σε ένα δίλεπτο έντονης επιθετικής δραστηριότητας της ΑΣΑ, στο 25ο λεπτό η κεφαλιά του ξεμαρκάριστου Κοτσώνη στο πρώτο δοκάρι έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κίναλη.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι επιθετικός μονόλογος της Αναγέννησης. Στο 28ο λεπτό η κεφαλιά του κορυφαίου παίκτη του γηπέδου Γκίνη μέσα από την μικρή περιοχή κατέληξε στην αγκαλιά του Κίναλη.

O Θεσπρωτός κατάφερε να απορροφήσει τους κραδασμούς της πίεσης και προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο χωρίς πάντως να γίνει απειλητικός προς την εστία του Γκέκα. Είναι χαρακτηριστικό πως ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς τελική προσπάθεια με τους γηπεδούχους να έχουν αναιμική επιθετική παρουσία.

Στο 43ο λεπτό ο Μπαντιμπανγκά βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση πλάγια δεξιά αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στους αμυντικούς και έφυγε κόρνερ με τον Κίναλη να παρακολουθεί την πορεία της μπάλας που πέρασε σαδιστικά δίπλα από το δοκάρι.

Το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε και ολοκλήρωθηκε με μία ακόμη χαμένη ευκαιρία στο 44ο λεπτό με την κεφαλιά του Πλέγα να μην βρίσκει στόχο.

Ο στόχος των κιτρινόμαυρων στο πρώτο ημίχρονο επιτεύχθηκε με την διατήρηση του μηδέν παθητικού με μπόλικη δόση τύχης απέναντι στην φλύαρη και επιπόλαιη στην τελική προσπάθεια Αναγέννηση.

Αλλαγή σκηνικού

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Θεσπρωτός έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Καρδίτσας για πρώτη φορά στο παιχνίδι και παραλίγο να προηγηθεί κόντρα στην ροή του αγώνα. Στο 49ο λεπτό ο Γεωργούσης ξεχύθηκε στην αντεπίθεση αλλά το πλασέ που επιχείρησε πιεζόμενος από τους αμυντικούς πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Η Αναγέννηση σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο δεν δημιουργούσε ευκαιρίες με την ίδια ευκολία και συχνότητα, ενώ και ο Θεσπρωτός δεν περιορίστηκε σε αμυντικό-παθητικό ρόλο αλλά έβγαινε με αξιώσεις στην επίθεση προσπαθώντας να αξιοποιήσει τις αμυντικές αδυναμίες της ΑΣΑ.

Στο 65ο λεπτό ο Κίναλης απέκρουσε ενστικτωδώς την κοντινή καρφωτή κεφαλιά του Λαρρέα στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία της ΑΣΑ στο δεύτερο ημίχρονο μετά από ένα εικοσάλεπτο ανούσιας υπεροχής.

Στο 75ο λεπτό ο Γκίνη αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ μόνος του απέναντι στον Κίναλη στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Το ματς είχε πολύ ένταση, πάθος και από τις δύο ομάδες, δυνατές μονομαχίες και πολύ ένταση για ορισμένες αποφάσεις του διαιτητή που ξεσήκωσαν θύελλα διαμαρτυριών κυρίως από πλευράς Θεσπρωτου΄ με τον ρέφερι της αναμέτρησης να κιτρινίζει τόσο τον Πέντσα στον  πάγκο του Θεσπρωτού όσο και τον προπονητή της ΑΣΑ Περικλή Αμανατίδη.

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά στα τελευταία λεπτά με την ΑΣΑ να κάνει την απέλπιδα προσπάθεια να πετύχει το πολυπόθητο γκολ, τον Θεσπρωτό να αμύνεται αλλά να προσπαθεί να παίξει στην κόντρα αξιοποιώντας τα κενά στην αντίπαλη ΄άμυνα.

Διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας), Βοηθοί: Λιόντος, Διαμαντής (Ηπείρου)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Πάνος (46ο Γεωργούσης), Δημήτρουλας, Γκρανσιέρ, Βασιλάκης, Λύγκας (77ο Ρομέρο), Ζιώγας, Κωνσταντίνου, Ραμίρεζ (70ό Στεργίου), Πούφλης (85ο Βαταμίδης), Μπονίγια.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Γκέκας, Καρανίκας, Κουτρουμάνος (87ο Μαγιατέ), Λαρρέα, Κοτσώνης, Πλέγας, Βιδάλ (61ο Μανιός), Δημούτσος (87ο Μπάλλας), Μπαντιμπανγκά, Γκίνη, Μπιανκόνι (77ο Κουτσιανικούλης)