Αποχαιρετάει την κατηγορία ο Θεσπρωτός-Νέα ήττα (0-1) με κάτω τα χέρια από την αδιάφορη Νίκη Βόλου στην Ηγουμενίτσα

Share Button

Ο Θεσπρωτός γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Νίκη Βόλου και πλέον κυνηγάει ένα θαύμα σε ότι αφορά την αποφυγή του υποβιβασμού με την διαφορά από την διακεκαυμένη ζώνη να αυξάνεται τέσσερις στροφές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι έπαιζαν το τελευταίο τους χαρτί για τη σωτηρία απέναντι σε μια ομάδα που ήταν βαθμολογικά αδιάφορη και έπαιζε για το γόητρο και την ιστορία της, οι παίκτες του Ρότσα παρουσιάστηκαν κατώτεροι του αναμενομένου, δεν μπήκαν ποτέ στο πνεύμα του αγώνα και ηττήθηκαν φυσιολογικά μπροστά σε ελάχιστους φιλάθλους στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας.

Η διάταξη του Ρότσα

Ο Ρότσα προχώρησε για ένα ακόμη παιχνίδι σε εκτεταμένο ροτέισιον.

Ο Τσιμόπουλος διατήρησε την θέση του κάτω από τα δοκάρια, έχοντας μπροστά στην τετράδα της άμυνας τους Τρομπούκη, Ρούση, Ντόντη και Γώγο. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής βρέθηκαν οι Λύγκας, Οικονομίκος, Πανταζέλος, Καραμποϊκης και ο αρχηγός Χάρης Μπίκας, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ξεκίνησε ο Φάκκης στην δεύτερη μόλις συμμετοχή του στο βασικό σχήμα (είχε σκοράρει στο ματς με τον Διαγόρα στη Ρόδο).

Κακό θέαμα, άκαρπη υπεροχή της Νίκης

Οι Θεσσαλοί με το ξεκίνημα ανέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή τους και πάτησαν την αντίπαλη περιοχή σε 2-3 περιπτώσεις χωρίς να γίνουν πάντως απειλητικοί για την εστία του Τσιμόπουλου.

Οι γηπεδούχοι εμφάνισαν τις γνωστές αδυναμίες στο δημιουργικό κομμάτι με πολλές λάθος πάσες και αβίαστα λάθη στο χτίσιμο του παιχνιδιού. Η ομάδα του Ρότσα έδειχνε να έχει έλλειψη συνοχής και ομοιογένειας εξαιτίας και των πολλών αλλαγών με παίκτες που προέρχονταν από αποχή και δεν είχαν ένταση στο παιχνίδι τους.

Η πρώτη αξιόλογη φάση καταγράφηκε στο 30ό λεπτό για τη Νίκη όταν το σουτ του Μιράντα μέσα από την περιοχή απέκρουσε στην γωνία του ο Τσιμόπουλος που έδειξε αρχικά να αιφνιδιάζεται. Στην εξέλιξη της φάσης η κεφαλιά του Κυριακίδη πέρασε άουτ.

Στο 34ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για δεύτερη φορά όταν σε σέντρα του Τοπαλίδη, το σουτ του Κρητικού από το ύψος της μικρής περιοχής σταμάτησε σε σώματα αμυντικών και απομακρύνθηκε.

Στο 38ο λεπτό σέντρα του Μιράντα, κεφαλιά του Γαβριηλίδη, πάνω από το δοκάρι η μπάλα σε ένα δεκάλεπτο έντονης επιθετικής δραστηριότητας των φιλοξενούμενων.

Το πλατανόφυλλο με εξαίρεση 2-3 μακρινά σουτ δεν απείλησε σε κανένα σημείο του αγώνα τον Μπάγιτς ο οποίος ήταν θεατής στο πρώτο ημίχρονο.

Σκόραρε η καλύτερη και ποιοτικότερη ομάδα

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Ρότσα προσπάθησε να αλλάξει τα κακώς κείμενα περνώντας στο παιχνίδι τον Κωνσταντίνου θέλοντας να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα του.

Οι κιτρινόμαυροι ΄στο 53ο λεπτό απείλησαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι όταν σε σέντρα του Κωνσταντίνου, κεφαλιά του Φακκή, μπλόκαρε εύκολα ο Μπάγιτς.

Ο Ελληνοαργεντινός τεχνικός έριξε στην μάχη τους Σάνι Ρονάλντο και Μίγγο χωρίς όμως να αλλάξει δραματικά η μορφή και ο ρυθμός του αγώνα.

Η Νίκη στην πρώτη φορά που πάτησε με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή στο δεύτερο ημίχρονο, ευτύχησε να προηγηθεί με δυνατό σουτ του Κάσσου μέσα από την περιοχή στο 64ο λεπτό.

Στο 68ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι αλλά ο Τσουκαλάς έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Τσιμόπουλου χάνοντας την μεγάλη ευκαιρία να “κλειδώσει” τη νίκη της ομάδας του.

Ο Θεσπρωτός δεν έβγαλε την παραμικρή αντίδραση μέχρι το τέλος με τους παίκτες να έχουν ρίξει λευκή πετσέτα και να μην έχουν τα ψυχικά αποθέματα να κυνηγήσουν έστω την ισοφάριση.

Οι Θεσσαλοί στις καθυστερήσεις έφθασαν μια ανάσα απ΄οτο δεύτερο γκολ αλλά το σουτ του Σιαφά μέσα από την περιοχή απέκρουσε με υπερένταση ο Τσιμόπουλος

Διαιτητής: Μέγας (Πιερίας), Βοηθοί: Τσικλητήρη (Πιερίας), Μανάσης (Τρικάλων)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Ρούσης (35ο Ρίζος), Ντόντης, Γώγος (72ο Δημήτρουλας), Τρομπούκης, Λύγκας, Πανταζέλος, Καραμποϊκης (46ο Κωνσταντίνου), Οικονομίκος, Μπίκας (58ο Σάνι), Φάκκης (58ο Μίγγος).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Τοπαλίδης (59ο Κάσσος), Αναστασίου, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Κυριακίδης, Κριμιτζάς (59ο Τσουκαλάς), Γαβριηλίδης, Μιράντα (87ο Παναγιωτίδης), Κρητικός (81ο Ολαισόλα), Τζιώρας (87ο Σιαφά).