Αποκαρδιωτική εμφάνιση και οδυνηρή εντός έδρας ήττα με 2-1 του Θεσπρωτού από τον Απόλλωνα Πόντου-Δυσκολεύει η υπόθεση παραμονή

Share Button

Κατώτερος των περιστάσεων σε ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια της σεζόν παρουσιάστηκε ο Θεσπρωτός γνωρίζοντας οδυνηρή ήττα με σκορ 1-2 από τον Απόλλωνα Πόντου στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας και πλέον έχει περιέλθει σε δεινή βαθμολογική θέση σε ότι αφορά την υπόθεση σωτηρία.

Η ομάδα του Ρότσα λύγισε από το άγχος και την πίεση και ηττήθηκε από μία ομάδα με τους ίδιους στόχους σε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος και πλέον κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ρότσα έχοντας  όλους τους παίκτες ετοιμοπόλεμους και την ευχέρεια να επιλέξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα για πρώτη φορά από την έναρξη του πρωταθλήματος εμπιστεύτηκε τους ίδιους ένδεκα με το προηγούμενο παιχνίδι θέλοντας προφανώς να  επιβραβεύσει τους παίκτες του για την προσπάθειά τους στον αγώνα με την Τρίγλια.

Ο Κολιοφούκας διατήρησε την θέση του κάτω από τα δοκάρια έχοντας μπροστά του τους Κοντοέ και Γιώργο Γώγο ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στα δύο άκρα της άμυνας ξεκίνησαν οι Κωνσταντακόπουλος αριστερά και Κοντοές δεξιά

Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Ραμίρεζ, Μπίκας, Γκρανσιέρ, Γώγος Τ. , Κωνσταντίνου, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Πατσέκο στον κλασικό και αγαπημένο σχηματισμό 4-1-4-1.

Κοίμησε τον τραγικό Θεσπρωτό και “χτύπησε” στις καθυστερήσεις

Το παιχνίδι κύλησε σε αργό τέμπο στο πρώτο ημίχρονο με πολλά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής και ελάχιστες καλές στιγμές.

Ο Θεσπρωτός πήρε τα ηνία του αγώνα από το ξεκίνημα, έχοντας μια ανούσια εδαφική υπεροχή χωρίς να απειλήσει την εστία του Πολίτη.

Οι γραμμές είχαν μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους και έλειπε ο κινητήριος μοχλός στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ενώ οι Ζούρκος και Κωνσταντίνου ήταν καλά κλεισμένοι και δεν μπόρεσε να δημιουργήσουν ρήγματα από τα άκρα, ενώ δεν αξιοποιήθηκαν οι ελάχιστες στημένες μπάλες που είχαν αποφέρει γκολ σε προηγούμενα παιχνίδια.

Οι φιλοξενούμενοι με αδιάκοπο πρέσινγκ και συνεχές τρέξιμο έκλεισαν όλους τους διαδρόμους, ωστόσο και αυτοί με την σειρά τους ήταν εντελώς ακίνδυνοι επιθετικά.

Η ομάδα του Ρότσα δεν μπήκε με το…. μαχαίρι στα δόντια για ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι και ξοδεύτηκε ένα ολόκληρο ημίχρονο με τον Θεσπρωτό να είναι νωθρός, ασύνδετος και με εμφανέστατες αδυναμίες στο δημιουργικό κομμάτι του παιχνιδιού.

Στο 25ο λεπτό οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Ραμίρεζ μέσα στην μικρή περιοχή με τον διαιτητή Λεμπέση να μην καταλογίζει την παράβαση ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών στους ανθρώπους του Θεσπρωτού με τον team manager Αλέξανδρο Μητσέλο να αντικρίζει την κίτρινη κάρτα.

Η φάση αυτή άναψε προσωρινά τα αίματα αλλά δεν αφύπνισε τους γηπεδούχους που συνέχισαν να είναι υποτονικοί και εγκλωβισμένοι στην σφικτή άμυνα του Απόλλωνα.

Στην αποκαρδιωτική εικόνα που παρουσίασε ο Θεσπρωτός στο πρώτο ημίχρονο, ήρθε να προστεθεί και το γκολ που δέχθηκε στις καθυστερήσεις στην μοναδική φορά που ο Απόλλωνας πάτησε την περιοχή απέναντι σε μια σαστισμένη άμυνα.

Ο Αμαραντίδης με ψύχραιμο πλασέ από κοντά ύστερα από κεφαλιά πάσα του Νέκταρη αξιοποίησε την ολιγωρία και την αδράνεια της άμυνας έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο το έργο του Θεσπρωτού στην επανάληψη.

Γκολ με το καλημέρα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον στριμωγμένο στα σκοινιά Θεσπρωτό να βγάζει αντίδραση και να φθάνει στην ισοφάριση στο 48ο λεπτό με τον Πατσέκο ο οποίος με κοντινό πλασέ και με την βοήθεια της τύχης και του δοκαριού έκανε το 1-1 (είχε προηγηθεί εκτέλεση φάουλ του Ραμίρεζ).

Και ενώ το momentum του αγώνα φαινόταν να γυρίζει προς την μεριά του Θεσπρωτού, οι φιλοξενούμενοι είχαν άμεση απάντηση και στο 51ο λεπτό πήραν εκ νέου προβάδισμα με τον Δεινόπαπα ο οποίος σκόραρε σε ρυθμό προπόνησης απέναντι σε μία άμυνα που έμπαζε από παντού.

Το παιχνίδι στην συνέχεια απέκτησε μία άγρια ομορφιά με τον Θεσπρωτό να ρισκάρει περισσότερο κυνηγώντας την ισοφάριση αλλά να είναι εκτεθειμένος στα μετόπισθεν και να κινδυνεύει να δεχθεί τρίτο γκολ.

Στο 55ο λεπτό οι κιτρινόμαυροι πλησίασαν στην ισοφάριση αλλά ο Τάσος Γώγος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο Ρότσα πέρασε το παιχνίδι τον Σαραντίδη σε μία προσπάθεια να αλλάξει τα κακώς κείμενα και να δώσει περισσότερη πνοή στην επίθεση “θυσιάζοντας” τον Γιώργο Γώγο στην άμυνα.

Στο 74ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Παναγιώτου ο οποίος αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του ρέφερι.

Ο Πατσέκο ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο σπεσιαλίστας Πολίτης έπεσε στην δεξιά του γωνία και απομάκρυνε την μπάλα στην πολύ κακή εκτέλεση του Αργεντινού.

Είναι το τρίτο πέναλτι που αποκρούει ο πορτιέρο των Ποντίων (είχε πιάσει δύο στο παιχνίδι με την Καβάλα).

Στο 80ό λεπτό η κεφαλιά του Σαραντίδη από πολύ πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ σε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία για το πλατανόφυλλο

Ο Ρότσα τα έπαιξε όλα για όλα με την είσοδο του Πέντσα στο τελευταίο δεκάλεπτο στην θέση του Κοντοέ με τον Θεσπρωτό να πιέζει με όλες του τις δυνάμεις στην απέλπιδα προσπάθεια να σώσει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας και τους φιλοξενούμενους να κρατάνε τη νίκη με νύχια και με δόντια.

Στα τελευταία λεπτά παίχθηκε ελάχιστος καθαρός χρόνος με τους παίκτες του Απόλλωνα να πέφτουν στο έδαφος και το ματς να διακόπτεται συνέχεια (κρατήθηκαν πάντως οκτώ λεπτά καθυστερήσεις).

Το σφυροκόπημα συνεχίστηκε κυρίως με σέντρες και καμινάδες με τον Πολίτη να αποδεικνύεται κέρβερος.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν έξαλλα και τους γηπεδούχους να φεύγουν περίλυποι από τον αγωνιστικό χώρο.

Διαιτητής: Λεμπέσης (Πειραιάς)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κολιοφούκας, Κωνσταντίνου, Κοντοές (80ό Πέντσας), Γώγος Γ (70ό Σαραντίδης)., Ζούρκος (60ό Πούφλης), Γκρανσιέρ, Πατσέκο, Γώγος Τ., Ραμίρεζ, Μπίκας, Κωνσταντακόπουλος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Νυκτάρης (53ο λ.τρ. Φράγκος (81ο Αρμενάκης (94ο Χατζηαθανασίου), Βαφειάδης, Μουρατίδης, Δεινόπαπας, Τουρσίδης, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Παναγιώτου, Λαμπίρης