Αυτοκτόνησε ο Θεσπρωτός, γκολ-μαχαιριά στο 93′ και οδυνηρή ήττα 2-1 από την Τρίγλια

Αυτοκτονικές τάσεις για τον Θεσπρωτό στην Χαλκιδική.

Το πλατανόφυλλο ήταν αγκαλιά με την ισοπαλία και έναν πολύτιμο βαθμό κόντρα στην Τρίγλια αλλά δέχθηκε γκολ-μαχαιριά στις καθυστερήσεις και επιστρέφει στην βάση της με άδεια χέρια γνωρίζοντας οδυνηρή ήττα.

Πλέον η υπόθεση παραμονή δυσκολεύει ακόμη περισσότερο  και η προσοχή όλων στρέφεται στον πολύ κρίσιμο εξ’αναβολής αγώνα με τον Απόλλωνα Πόντου την προσεχή Τετάρτη στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας με τη νίκη να αποτελεί μονόδρομο σε ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια της χρονιάς.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ρότσα για ένα ακόμη παιχνίδι ανακάτεψε την τράπουλα και προχώρησε σε αλλαγές στο βασικό σχήμα διατηρώντας τον αγαπημένο σχηματισμό 4-1-4-1 έχοντας πάντως για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό όλους τους παίκτες ετοιμοπόλεμους και την ευχέρεια να επιλέξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Ο Κολιοφούκας επανήλθε κάτω από τα δοκάρια έχοντας μπροστά του τους Κοντοέ και Γιώργο Γώγο ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στα δύο άκρα της άμυνας ξεκίνησαν οι Κωνσταντίνου αριστερά και Κοντοές δεξιά στην επιστροφή του στο αρχικό σχήμα.

Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Γκρανσιέρ, Ραμίρεζ, Μπίκας, Γώγος Τ. , Κωνσταντακόπουλος (εξέτισε την ποινή του), ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Πατσέκο σε ρόλο….ψευτοεννιαριού με τον Σαραντίδη να μένει και πάλι στον πάγκο σε ένα πιο συντηρητικό σχήμα.

Μοιράστηκαν γκολ και εντυπώσεις

Στο πρώτο ημίχρονο πραγματοποιήθηκε ένα μοιρασμένο και ισορροπημένο παιχνίδι χωρίς τις μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και τον Θεσπρωτό να μην κινδυνεύει και να κλείνει τους διαδρόμους προς την εστία του Κολιοφούκα.

Στην πρώτη αξιόλογη επιθετική προσπάθεια, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν. Στο 26ο λεπτό ο Σγούρη πάσαρε στον Ζγκούρι ο οποίος  μπήκε στην περιοχή και με υπέροχο σουτ έστειλε την μπάλα ψηλά και δεξιά με τον Κολιοφούκα να μην έχει περιθώρια αντίδρασης δίνοντας έτσι το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Θεσπρωτός απάντησε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα σε ένα καίριο χρονικό σημείο. Συγκεκριμένα, στο 42ο λεπτό o Γιώργος Γώγος με καρφωτή κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ραμίρεζ έκανε το 1-1 σταματώντας έτσι την επιθετική λειψανδρία της ομάδας που έβρισκε γκολ με το σταγονόμετρο στα προηγούμενα παιχνίδια.

Έπεσε ο ρυθμός

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με τους ποδοσφαιριστές να επηρεάζονται και από την ζέστη που επικρατούσε.

Οι δύο προπονητές αξιοποίησαν όλες τις διαθέσιμες αλλαγές προσπαθώντας να αλλάξουν τα κακώς κείμενα αλλά και να δώσουν πνοή και ενέργεια στις ομάδες τους.

O Θεσπρωτός δεν αρκέστηκε στον έναν βαθμό και κυνήγησε ένα δεύτερο γκολ ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του αγώνα.

Ολα έδειχναν πως οι ομάδες είχαν συμβιβαστεί με την ισοπαλία αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία λέξη.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, σε καλοζυγισμένη εκτέλεση φάουλ ο Aλέξανδρος Δόρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κολιοφούκα με τους παίκτες και τον Ρότσα να είναι απαρηγόρητοι για την απροσδόκητη εξέλιξη και την πολύ αρνητική τροπή που πήρε το παιχνίδι.

Υ.Γ. O Χουάν Ραμόν Ρότσα βραβεύτηκε πριν από την έναρξη του αγώνα από τους ανθρώπους της Τρίγλιας για την πολυετή προσφορά του στο ποδόσφαιρο ως παίκτης και προπονητής.

ΤΡΙΓΛΙΑ: Παλαβράκης, Σενγκιέργκης, Πανάγου, Σγούρης, Βοσκόπουλος, Παπαστεριανός Μανώλης, Ζγκούρη, Δόρης, Τότσκα, Σαρβανίδης, Ευθυμιάδης

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κολιοφούκας, Γώγος Α. Γώγος Γ., Ζούρκος, Κοντοές, Γκρανσιέρ, Κωνσταντακόπουλος, Ραμίρεζ, Κωνσταντίνου, Μπίκας, Πατσέκο

ΦΩΤΟ: ΑΡΧΕΙΟ