Χαρμα ιδέσθαι ο καταιγιστικός Θεσπρωτός, σκόρπισε τον Ολυμπιακό Βόλου με 4-1/Νίκη από ατόφιο χρυσάφι

Ηταν ένα παιχνίδι χωρίς γυρισμό. Οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης θα έβαζε ταφόπλακα στις ελπίδες του Θεσπρωτού για παραμονή στην κατηγορία.

Οι παίκτες του Ρότσα παίζοντας κατά διαστήματα εντυπωσιακό ποδόσφαιρο και βγάζοντας χαρακτήρα, τσαγανό, ψυχή και καρδιά πέτυχαν μια πολύ μεγάλη νίκη με σκορ 4-1 επί του Ολυμπιακού Βόλου την οποία παίρνουν βαθιά βαθμολογική ανάσα αναζωπυρώνοντας τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Κίναλης επανήλθε κάτω από τα δοκάρια μετά από μεγάλο διάστημα απουσίας λόγω τραυματισμού, ενώ ο Ζούρκος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την φανέλα με το πλατανόφυλλο αγωνιζόμενος στο δεξί άκρο της άμυνας στην θέση του τραυματία Δημήτρουλα.

Ο Καρβούνης αποθεραπεύτηκε και επανήλθε στο αρχικό σχήμα στο πλευρό του Σταυρίδη στο κέντρο της άμυνας, ενώ στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Κολλάς μετά από τρία παιχνίδια που ήταν στον πάγκο .

Πιο συγκεκριμένα, το πλατανόφυλλο παρατάχθηκε με τον Κίναλη κάτω από τα δοκάρια, οι Ζούρκος και Σερβιλάκης βρέθηκαν στα δύο άκρα της άμυνας και οι Σταυρίδης, Καρβούνης αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Κολτσίδας, Ραμίρεζ, Μπίκας, Ευθυμίου, Νταλά Κόστα ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Κολλάς.

Με… τσακισμένη ψυχολογία  παρατάχθηκαν οι γηπεδούχοι μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τον Διαγόρα και με αποκλειστικό στόχο τη νίκη καθώς τα περιθώρια για νέα απώλεια είχαν στενέψει επικίνδυνα.

Στην αντίπερα όχθη, ο Ολυμπιακός Βόλου ήρθε στην Ηγουμενίτσα με καινούριο προπονητή τον Λεωνίδα Βόκολο και φιλοδοξώντας να επιστρέψει στις επιτυχίες και να συνεχίσει την πορεία της προς την πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος.

Καταιγιστικός ο Θεσπρωτός

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους οι οποίοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη στα καρέ του Ολυμπιακού.

Στο 13ο λεπτό  ο Ραμίρεζ με κοντινό πλασέ πήρε το ριμπάουντ ύστερα από απόκρουση του Ξενοδόχωφ στην κεφαλιά του Κολλά και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0 βάζοντας φωτιά στο στάδιο.

Με το πόδι στο γκάζι και με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν να τα έχουν χαμένα, ο Κολλάς στο 17ο λεπτό αστόχησε από πλάγια θέση στέλνοντας την μπάλα στη εξωτερική μεριά των διχτύων (είχε προηγηθεί απόκρουση-εκτίναξη του Ξενοδόχωφ σε σουτ του Μπίκα).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί και στο 21ο λεπτό ήρθε και το δεύτερο γκολ που δικαιούνταν απόλυτα με βάση την  εικόνα του αγώνα. Ο Ξενοδόχωφ πρόλαβε στην έξοδο τον Ραμίρεζ αλλά η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, ο Μπίκας πήρε το ριμπάουντ και με ένα αριστοτεχνικό ψηλοκρεμαστό πλασέ έγραψε το 2-0 μέσα σε αποθέωση.

Ήταν ένα δεκάλεπτο καθολικής υπεροχής του Θεσπρωτού που επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του περιορίζοντας τον Ολυμπιακό σε παθητικό ρόλο.

Οι Βολιώτες στριμωγμένοι στα σχοινιά προσπάθησαν να συνέλθουν και στο 26ο λεπτό απείλησαν για πρώτη φορά αλλά την τελευταία στιγμή οι αμυντικοί έκοψαν τον Πόζογλου που είχε «οπλίσει» και ήταν έτοιμος να σουτάρει από πλεονεκτική θέση.

Οι παίκτες του Ρότσα άφησαν το πόδι από το γκάζι, έδωσαν χώρο στους φιλοξενούμενους παίζοντας έξυπνα το παιχνίδι των αντεπιθέσεων.

Στο 37ο λεπτό ο Κίναλης απέκρουσε εντυπωσιακά το αριστερό σουτ του Κουτσιανικούλη κρατώντας το μηδέν σε ένα καίριο σημείο του παιχνιδιού, ενώ στην εξέλιξη της φάσης οι αμυντικοί δεν επέτρεψαν στον Τσίτσα να γίνει περισσότερο απειλητικός.

Αγρια ομορφιά στην επανάληψη

Οι φιλοξενούμενοι με το καλημέρα στην επανάληψη άγγιξαν το γκολ αλλά η φαλτσαριστή κεφαλιά του Τσίτα έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 50ό λεπτό απείλησαν εκ νέου με τον Κουτσιανικούλη.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη κυνηγώντας ένα γρήγορο γκολ προκειμένου να ξαναμπούν στο παιχνίδι

Οι γηπεδούχοι έδωσαν μέτρα και προσπαθούσαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις κυνηγώντας ένα τρίτο γκολ που θα «σφράγιζε» τη νίκη.

Στο 53ο λεπτό η σέντρα-σουτ του Κέρι βρήκε σε αμυντικό, πήρε περίεργη τροχιά και σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κίναλη που έδειξε να αιφνιδιάζεται.

Στο 54ο λεπτό ο Νταλά Κόστα ξεχύθηκε στην αντεπίθεση ύστερα από πάσα του Κολλά αλλά αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές και να χάνονται ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Στο 57ο λεπτό πρώτα ο Ευθυμίου και σε δεύτερο χρόνο ο Κολλάς αστόχησαν από πολύ πλεονεκτική θέση καθυστερώντας χαρακτηριστικά με τους αμυντικούς να απομακρύνουν την μπάλα σε ένα δεκάλεπτο με φρενήρη ρυθμό.

Στο 68ο λεπτό ο Σερβιλάκης έβγαλε υπέροχη σέντρα από τα αριστερά και ο Ευθυμίου πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, κάνοντας με πλασέ το 3-0 με τον σκόρερ να κατευθύνεται στα κάγκελα και να πανηγυρίζει έξαλλα το γκολ που έψαχνε μετά μανίας προκειμένου να εξιλεωθεί για το χαμένο πέναλτι στο ματς με το Αιγάλεω.

Οι Βολιώτες δεν παράτησαν το παιχνίδι και συνέχισαν να επιτίθενται κατά κύματα αφήνοντας παράλληλα εκτεθειμένα τα μετόπισθεν.

Στο 73ο λεπτό το φάουλ του Κέρι βρήκε το οριζόντιο δοκάρι με την βοήθεια και του Κίναλη που εκτινάχθηκε και βρήκε την μπάλα με τα ακροδάκτυλα αλλά στην εξέλιξη της φάσης και στο κόρνερ που κέρδισαν οι ερυθρόλευκοι ο Φαζός με φαλτσαριστή κεφαλιά  νίκησε τον Κίναλη για να μειώσει σε 3-1.

Ο Θεσπρωτός έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του στις καθυστερήσεις. Το κερασάκι στην πεντανόστιμη τούρτα έβαλε ο Ραμίρεζ στο 93ο λεπτό με πλασέ σε κενό τέρμα ύστερα από υπέροχη ατομική προσπάθεια και πάσα του Καζβιρόπουλου και πανηγύρισε μια πολύ σπουδαία νίκη θυμίζοντας κάτι από τα παλιά και τις μεγάλες νίκες με Τρίγλια και Καλαμάτα.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Ζούρκος, Καρβούνης, Σταυρίδης, Σερβιλάκης, Κολτσίδας, Μπίκας (85ο Κωνσταντίνου), Ευθυμίου (90ό Βουκομάνοβιτς), Ραμίρεζ, Νταλά Κόστα (69ο Καζβιρόπουλος), Κολλάς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχωφ, Μπουτζίκος, Γραικός (69ο Κόλα), Φαζός, Παπαϊωάννου, Τσίτας (69ο Νάβαλον), Πόζογλου, Ράντι, Μητρόπουλος (59ο Σκοπελίτης), Κουτσιανικούλης, Κέρι.