Δεν δικαιούνταν τίποτα περισσότερο ο Θεσπρωτός, κόλλησε στο μηδέν με την αξιόμαχη Τρίγλια

Ενας υποτονικός, νωχελικός, ασύνδετος και ακίνδυνος επιθετικά Θεσπρωτός παραχώρησε λευκή ισοπαλία στην αξιόμαχη Τρίγλια με την ομάδα του Ρότσα να παίρνει ότι δικαιούται σε ένα παιχνίδι που θα περάσει πολύ γρήγορα στη λήθη με πολύ μέτριο έως κακό θέαμα και ελάχιστες συγκινήσεις.

Αλλαγή σχηματισμού και προσώπων

Ο Ρότσα ανακάτεψε την τράπουλα κάνοντας όχι μόνο αλλαγές σε πρόσωπα αλλά εγκαταλείποντας το αγαπημένο του και προσφιλές 4-1-4-1 δοκιμάζοντας ένα πιο επιθετικό σχήμα (3-5-2).

Πιο συγκεκριμένα, ο Κολιοφούκας υπερασπίστηκε την εστία στο ντεμπούτο του με την φανέλα με το πλατανόφυλλο, ο Σταυρίδης επανήρθε στο αρχικό σχήμα έχοντας ως παρτενέρ στο κέντρο της άμυνας τον Κοντοέ και τους Κωνσταντίνου, Διγκόζη στα δύο άκρα.

Στο χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Ραμίρεζ, Μπίκας, Κωνσταντακόπουλος, στις δύο πτέρυγες οι Σαραντίδης και Πατσέκο και ο Χρήστος Πέντσας έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης για πρώτη φορά ως βασικός.

Ατυχία με Κοντοέ στην μοναδική φορά που απείλησε ο Θεσπρωτός

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε χαμηλό τέμπο με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου με  πρωταρχικό τους μέλημα να διαφυλάξουν τα μετόπισθεν.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν συμπαγείς και στιβαροί στα μετόπισθεν, ωστόσο υστέρησαν στο δημιουργικό κομμάτι παρά την αλλαγή σχηματισμού του Ρότσα και δεν μπόρεσαν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Παλαβράκη παρά μόνο από στημένες μπάλες.

Ο δραστήριος Πατσέκο που αγωνίστηκε στην φυσική του θέση ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών των κιτρινόμαυρων με τον Κωνσταντίνου να δίνει βοήθειες από τα αριστερά. Ωστόσο την ίδια στιγμή ο ορεξάτος και κεφάτος Πέντσας έδειχνε απομονωμένος και ξεκομμένος και ο Μπίκας έπαιζε αρκετά οπισθοχωρημένος με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν όλους τους διαδρόμους.

Η πρώτη και μοναδική αξιόλογη φάση καταγράφηκε στο 17ο λεπτό όταν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά του Κωνσταντίνου ο Κοντοές έπιασε την καρφωτή κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 21ο λεπτό ο Κωνσταντακόπουλος με καίρια παρέμβαση στο κέντρο της άμυνας έκοψε τον Τότσκα που είχε… οπλίσει και ήταν έτοιμος να σουτάρει από πολύ επικίνδυνη θέση στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη των φιλοξενούμενων στα καρέ του Κολιοφούκα.

Στο 38ο λεπτό το μακρινό σουτ του Πατσέκο δεν βρήκε στόχο με την μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.

Οι παίκτες του Ρότσα αδυνατώντας να πατήσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή δοκίμαζαν να απειλήσουν με μακρινά σουτ τα οποία όμως ήταν άστοχα και ακίνδυνα.

Oι συχνοί τραυματισμοί και οι αρκετές διακοπές συνετέλεσαν στο φτωχό θέαμα του πρώτου ημιχρόνου με τους παίκτες των δύο ομάδων να οδηγούνται στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα σε ένα πρώτο ημίχρονο που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα.

Στο ίδιο έργο θεατές

Στην επανάληψη ο Θεσπρωτός μπήκε περισσότερο ορεξάτος και με πρόθεση να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να μεταφέρει το παιχνίδι στο δεύτερο μισό ωστόσο ο αρχικός ενθουσιασμός εξανεμίστηκε γρήγορα και με την πάροδο του χρόνου οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι.
Οι ίδιες αδυναμίες στην ανάπτυξη και ίδιες ανορθογραφίες στον σχηματισμό και την διάταξη έκαναν εύκολο το έργο των κυανόλευκων της Χαλκιδικής οι οποίοι έδειξαν και επιθετικές βλέψεις απειλώντας με αντεπιθέσεις.
Ο Ρότσα προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα περνώντας στον αγώνα τον Καζβιρόπουλο και βγάζοντας τον Πέντσα με τον Σαραντίδη να περνάει στην κορυφή.

Στο 68ο λεπτό ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Πατσέκο επιχείρησε το σουτ αλλά με σωτήρια παρέμβαση οι αμυντικοί έκοψαν την πορεία της μπάλας.

Ο Σαραντίδης σε 2-3 περιπτώσεις βρέθηκε σε καίριες θέσεις μέσα στην μικρή περιοχή αλλά σπατάλησε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν.

Στο 77ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ αλλά στο σουτ του Σμυρλή μέσα από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ στην καλύτερη στιγμή της Τρίγλιας στο παιχνίδι.

Ο Ρότσα πήρε ρίσκο στο τελευταίο δεκάλεπτο “θυσιάζοντας” τον Διγκόζη και βάζοντας στο ματς τον Τάσο Γώγο δίνοντας με τον Θεσπρωτό να βγάζει σφυγμό και παλμό.

Στο 87ο λεπτό ο Σαραντίδης έπιασε την κεφαλιά εντελώς αφύλακτος μέσα στην μικρή περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ σε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία για το πλατανόφυλλο να “κλέψει” τη νίκη στο φινάλε.

Η Τρίγλια στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων λίγο έλειψε να προκαλέσει…”έμφραγμα” αλλά το σουτ του Σαρβανίδη πέρασε ξυστά άουτ από το αριστερό δοκάρι του Κολιοφούκα προκαλώντας επιφωνήματα ανακούφισης.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κολιοφούκας, Διγκόζης (80ό Τάσος Γώγος), Σταυρίδης, Κοντοές, Κωνσταντίνου, Κωνσταντακόπουλος, Ραμίρεζ, Μπίκας, Πατσέκο (92ο Ζιώγας), Σαραντίδης, Πέντσας.

ΤΡΙΓΛΙΑ: Παλαβράκης, Πανάγου, Σενγκιέργκι, Παπαστεριανός Αγγ. Βοσκόπουλος, Παπαστεριανός Μαν., Οσμάνατζιτς (70ο Σαρβανίδης), Δόρης, Τότσκα (90ό Ντούνγκα), Ζγκούρη, Σμυρλής (80ό Κεχαγιάς).