Διπλό παραμονής στην Κατερίνη ο Θεσπρωτός, 0-3 τον Πιερικό-“Πάρτυ” για το πλατανόφυλλο στην επανάληψη με τρία γκολ, μπορούσε και άλλα τόσα

Ενας μυαλωμένος, άριστα διαβασμένος και ψυχωμένος Θεσπρωτός «άλωσε» την Κατερίνη πανηγυρίζοντας μια πολύ σπουδαία νίκη με “καθαρό” σκορ 3-0 επί του Πιερικού πραγματοποιώντας το πλέον αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Ήταν η δεύτερη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του Ρότσα στο φετινό πρωτάθλημα (είχε κερδίσει με 1-0 τον Ολυμπιακό Βόλου) και ήρθε στην πλέον κρίσιμη καμπή κόντρα σε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους.

Παρά τις….συνήθεις ελλείψεις και απουσίες, ο Ρότσα ανακάτεψε την τράπουλα, έστησε αριστοτεχνικά την ομάδα και με τακτική για…’Οσκαρ έφυγε από την Κατερίνη με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές στήνοντας…πάρτι στην επανάληψη, ενώ μπορούσε να πετύχει τουλάχιστον άλλα δύο γκολ.

Μέτριο θέαμα

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με μέτριο θέαμα σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες και τα πολλά λάθη.

Οι δύο ομάδες έριξαν το βάρος στην άμυνα και δεν πήραν ρίσκα στην επίθεση με αποτέλεσμα να καταγραφούν ελάχιστες αξιόλογες ευκαιρίες.

Στο 21ο λεπτό οι κιτρινόμαυροι πάτησαν για πρώτη φορά την αντίπαλη περιοχή με την κεφαλιά του Μπονίγια να καταλήγει στην αγκαλιά του Τζήμα.

Στο 28ο λεπτό το σουτ του Τοπαλίδη δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Κίναλη με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 29ο λεπτό η ομάδα της Κατερίνης απείλησε για πρώτη φορά ουσιαστικά.

Σε φάση που ξεκίνησε από λάθος του Ζιώγα ο Κανούλας έκλεψε τη μπάλα και βρέθηκε τετ α τετ με τον  Κίναλη αλλά το σουτ που έκανε από το ύψος του πέναλτι και αριστερά, έφυγε λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κίναλη.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και να δημιουργούν τις προϋποθέσεις να πάρουν προβάδισμα στο σκορ.

Στο 31ο λεπτό ο Σούνταρ έκλεψε τη μπάλα και έδωσε στον Μηλιώτη που έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και δεξιά, με τον Κίναλη να μπλοκάρει τη μπάλα.

Στο 38ο λεπτό στο σουτ του Ντίνα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ στην τελευταία φάση άξια αναφοράς για το πρώτο ημίχρονο.

Η οπισθοφυλακή του Θεσπρωτού απορρόφησε την πίεση χωρίς κραδασμούς και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο πετυχαίνοντας την αποστολή και τον στόχο να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του Κίναλη, χωρίς να παραμελεί και το επιθετικό κομμάτι.

Στο 41ο λεπτό ο Γεωργούσης εκμεταλλεύτηκε πάσα συμπαίκτη του και προχώρησε μέσα στην περιοχή του Πιερικού κάνοντας το σουτ, το οποίο έφυγε άουτ, ενώ στο 45ο λεπτό στο σουτ του Μπονίγια από αριστερά, η μπάλα έφυγε άουτ.

Η τακτική  και το πλάνο του Ρότσα απέδωσαν καρπούς με το πλατανόφυλλο με εξαίρεση 1-2 περιπτώσεις να κρατάει σχετικά εύκολα το μηδέν στην άμυνα, προσπαθώντας παράλληλα να κτυπήσει στην κόντρα.

Ιδανικό ξεκίνημα στην επανάληψη

Στην  επανάληψη ο Θεσπρωτός έκανε ιδανικό ξεκίνημα. Αφού προηγουμένως προειδοποίησε στο 48ο λεπτό με το σουτ του Γεωργούση να διώχνει με τα γόνατα ο Τζήμας, στην εξέλιξη της φάσης ευτύχησε να προηγηθεί.

Ο Στεργίου με πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Τζήμα και έκανε το 0-1 στο παρθενικό γκολ του με την φανέλα με το πλατανόφυλλο.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν ζαλισμένοι και σταστισμένοι από το γκολ του Θεσπρωτού και παραλίγο να δεχθούν και δεύτερο χτύπημα.

Στο 49ο λεπτό σε σουτ του εξαιρετικού Στεργίου από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Τζήμα, σε μια φάση πάντως που οι Κατερινιώτες διαμαρτυρήθηκαν για μη τήρηση του fair play.

Με την ψυχολογία και την αυτοπεποίθηση στα ύψη, ο Θεσπρωτός δημιουργούσε πολλά ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα δίνοντας χώρο στους αντιπάλους.

Στο 52ο λεπτό ο Ρομέρο εκμεταλλεύτηκε σέντρα από αριστερά και στο δεύτερο δοκάρι έκανε την κεφαλιά όμως ο Χαρτσιάς έδιωξε σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξεπεράσουν τον αιφνιδιασμό από το γρήγορο γκολ και την έντονη επιθετικότητα του Θεσπρωτού.

Στο 60ό λεπτό σε Πάσα του Τοπαλίδη από δεξιά μέσα στην περιοχή για τον Ζαφειράκη, ο Βαλέντε πήρε τη… μπουκιά από το στόμα του παίκτη του Πιερικού παραχωρώντας κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Στο 63ο λεπτό μετά από σέντρα του Γιαλαμίδη ο Τόσκας από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Κίναλης μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

Ο Θεσπρωτός ήταν φωτιά στις αντεπιθέσεις και στο 71ο λεπτό πέτυχε και δεύτερο γκολ.

Μετά από σέντρα του Νταλέσιο από αριστερά, ο Μπονίγια με κεφαλιά-δυναμίτη από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Τζήμα και έκανε το 0-2 με τον Αργεντινό στράικερ να πανηγυρίζει το δεύτερο γκολ με την φανέλα του Θεσπρωτού.

Οι γηπεδούχοι τα έπαιξαν όλα για όλα κυνηγώντας ένα γρήγορο γκολ προκειμένου να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Στο 76ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Ίτσιου από δεξιά, ο Γιαλαμίδης έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από την εστία του Κίναλη.

Στο 79ο λεπτό μετά από κόρνερ του Ζαφειράκη από δεξιά, κεφαλιά του Παντελιάδη, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το “παραθυράκι” του Κίναλη.

Στο 86ο λεπτό ο Ζαφειράκης ξεμαρκαρίστηκε και έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, μπλόκαρε όμως ο Κίναλης.

Σε αντεπίθεση για τον Θεσπρωτό, ο Μπονίγια από αριστερά έβγαλε πάσα στον
Ρομέρο που από κοντά “εκτέλεσε” τον Τζήμα, κάνοντας το 0-3

Χωρίς να πιεστεί περαιτέρω ο Θεσπρωτός διαχειρίστηκε υποδειγματικά το προβάδισμα και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ.

Στο 91ο λεπτό, σε αντεπίθεση ο Μπονίγια από αριστερά έβγαλε πάσα στον Ρομέρο που από κοντά “εκτέλεσε” τον Τζήμα, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα κάνοντας το 0-3 με τον Αργεντινό να πετυχαίνει το παρθενικό του γκολ με τα κιτρινόμαυρα.

Οι γηπεδούχοι πέταξαν λευκή πετσέτα και στο 94ο λεπτό ο Θεσπρωτός άγγιξε και 4ο γκολ αλλά το σουτ του Δημήτρουλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Διαιτητής: Μπαΐλης (Πρέβεζας/Λευκάδας), Βοηθοί: Φραγκούλης (Πρέβεζας/Λευκάδας), Φαλτάκας (Γρεβενών)

ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Τζήμας, Τοπαλίδης, Παντελιάδης, Χαρτσιάς, Μηλιώτης (51ο Ζαφειράκης), Γιαλαμίδης, Σούνταρ (51ο Ιτσιος), Τόσκα (88ο Κουκόλης), Κανούλας, Παπαδόπουλος (69ο Μπουολί), Ντίνας (88ο Χρ. Παπαδόπουλος)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Γώγος, Στεργίου (78ο Λύγκας), Γκανσιέρ, Ντ΄Αλέσιο, Ζιώγας, Γεωργούσης (67ο Δημήτρουλας), Ρομέρο, Μπονίγια, Ραμίρεζ (92ο Μαρτίνεζ), Βαλιέντε

ΦΩΤΟ: ΑΡΧΕΙΟ