Διπρόσωπος ο Θεσπρωτός, κόλλησε στο μηδέν με τον Αιγινιακό-3 βαθμούς μακριά από την κορυφή οι “κίτρινοι”

ThesprotosfcΦανερώνοντας δύο πρόσωπα, ο Θεσπρωτός υποχρεώθηκε στην πρώτη απώλεια βαθμών στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας μένοντας στο 0-0 κόντρα στον Αιγινιακό.

Οι «κίτρινοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με αιχμή του δόρατος τον ταχύτατο Θανάση Σαλταπίδα πίεσαν ασφυκτικά την αντίπαλη άμυνα αλλά στάθηκαν άτυχοι στο 5ο λεπτό όταν η κεφαλιά του έφυγε μόλις άουτ, ενώ ο ίδιος παίκτης απείλησε σε άλλες δύο περιπτώσεις.

Με την πάροδο του χρόνου, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και έφθασαν δύο φορές κοντά στο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών. Στο 18ο το δεξί σουτ του Πέντα βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κωνσταντάκου ο οποίος έκανε κακή εκτίμηση και έδειξε να αιφνιδιάζεται, ενώ στο 20ο λεπτό η κεφαλιά του Γουέλκαμ σε άστοχη έξοδο του πορτιέρου του Θεσπρωτού έφυγε ψηλά άουτ. Στη συνέχεια και μέχρι την ανάπαυλα, ο Θεσπρωτός επανέκτησε τα ηνία του αγώνα και στο 42ο απείλησε τον Τόλιο, όταν το σουτ του Τζερεμέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη, είχαμε αλλαγή σκηνικού. Oι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους, χάνοντας τέσσερις κλασικές ευκαιρίες για γκολ με τον Κωνσταντάκο σε δύο περιπτώσεις να δείχνει την κλάση του διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Στο 51ο λεπτό, απεσόβησε με υπερένταση σουτ του Λιόλιου και στο 64ο κατέβασε τα ρολά σε κοντινή κεφαλιά του Γκούρτσα. Είχαν μεσολαβήσει άλλες δύο ευκαιρίες. Στο 52ο λεπτό, σε κόρνερ του Αραμπατζή, η αδύναμη κεφαλιά του Καρακατσάνη από πολύ κοντά κατέληξε στα χέρια του Κωνσταντάκου, ενώ στο 57ο σε μια πανομοιότυπη φάση η κεφαλιά του ίδιου παίκτη από πολύ καλή θέση πέρασε άουτ.

Μετά τον επιθετικό μονόλογο των φιλοξενούμενων μέχρι το 75ο λεπτό, ο Θεσπρωτός ισορρόπησε το παιχνίδι στο τελευταίο τέταρτο και θα μπορούσε στα τελευταία λεπτά να πάρει ακόμη και τη νίκη αλλά το ψηλοκρεμαστό σουτ του Στεφανίδη στο 83ο λεπτό ήταν άστοχο.

Οι “κίτρινοι” με αυτήν την ισοπαλία έφθασαν τους επτά βαθμούς, ισοβαθμούν με τον Αιγιανιακό στην 4η θέση και απέχουν τρεις βαθμούς από την κορυφή και την ΑΕ Καραϊσκάκης που οδηγεί την κούρσα.

Θεσπρωτός: Κωνσταντάκος, Μώκος, Πανταζής (87ο Λεοντίου), Μήτσης, Καρύδης, Καρυπιάδης, Σαλταπίδας, Σουκρήογλου, Πέντσας (82ο Στεφανίδης), Τζερεμές (68o Μπίκας), Νάκος.

Αιγινιακός: Τόλιος, Αραμπατζής, Μουταφτσίσκι (46ο Αχαλινόπουλος Λ.), Λιόλιος, Δήμου, Σαββίδης, Καρακατσάνης, Ζούρκος (82ο Ντεβέσας), Γκούρτσας, Πέντα, Γουέλκαμ (84ο Αντωνιάδης).