Δοκιμασία Θεσπρωτού στην Κοζάνη την Κυριακή

ThesprotosfcΜε στόχο ένα ακόμη θετικό εκτός έδρας αποτέλεσμα που θα τον διατηρήσει σε απόσταση ασφαλείας από την ζώνη του υποβιβασμού ο Θεσπρωτός ταξιδεύει στην Κοζάνη για το αυριανό παιχνίδι με την ομώνυμη ομάδα.

Οι “κίτρινοι” διανύουν περίοδο φόρμας, πρόερχονται από σερί καλών αποτελεσμάτων, απέχουν ένδεκα (11) βαθμούς από την αυριανή τους αντίπαλο που είναι και η τελευταία ομάδα που υποβιβάζεται και σε περίπτωση ισοπαλίας ή νίκης, θα έχουν εξασφαλίσει σε πολύ μεγάλο βαθμό την παραμονή στην κατηγορία.

Το παιχνίδι του πρώτου γύρου

Ο Θεσπρωτός είχε επικρατήσει με 2-1 πετυχαίνοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, με τον Τσικόπουλο να πιάνει σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, στο 7′. Ο Θεσπρωτός απάντησε στα δοκάρια με τον Δ.Παππά, αλλά το σκαφτό πλασεδάκι του βρήκε το κάθετο δοκάρι της Κοζάνης(29′). Στο 31′ ο Πάντος απέκρουσε σουτ του Ταφαρλή.

Ο Θεσπρωτός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας δύο φορές μέσα σε δευτερόλεπτα. Στο 52΄ ο Σκούφαλης εκτέλεσε μέσα από την περιοχή το Σταματόπουλο για το 1-0, ενώ στο 53΄ ο Κοσμίδης με συρτό σουτ από μακριά δόνησε για δεύτερη φορά τα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Ο Κάλφας όμως είχε απάντηση στο 65΄, αφού έπιασε το σουτ μετά από απομάκρυνση του Πάντου και μείωσε σε 2-1.

Στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα οι Κοζανίτες πίεσαν χάνοντας κλασικές ευκαιρίες για την ισοφάριση με κυριότερες από τους Μπιμπίρη, Αλιατίδη, Γκέγκα και σημαντικότερη το τετ-α-τετ του Παπαδόπουλου στο 77′.
Θεσπρωτός: Πάντος, Μπάρκας, Πανταζής, Καρύδης, Μώκος, Σκούφαλης(76΄Ντόκος), Σιάννης(87′ Κάλλος), Μητσέλος Α., Κοσμίδης, Λεοντίου (68′ Θεοδωράκης), Παππάς Δ.
Κοζάνη: Σταματόπουλος, Ηλίας (43′Ντούκας) , Αλιατίδης, Μπιμπίρης , Κάλφας, Καραμπατζάκης(56′ Ματούλας) , Τσικόπουλος, Χαματάϊ(65′ Παπαδόπουλος) , Γκέγκα, Ταφαρλής, Δρόσος